Film o mafiánovi Černákovi je pod paľbou. 500 000 € od štátu mal získať nezákonne

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Trestné oznámenie kvôli filmu Miki

Film o jednej z najviac kontroverzných osobností našej nedávnej histórie sa môže dostať do poriadnych problémov. Audiovizuálny fond podáva trestné oznámenie v súvislosti so snímkou Miki z podozrenia z nezákonného konania, ako informoval portál Teraz.sk. Správa prišla priamo od riaditeľa AVF Vladimíra Burianeka. Do jeho pozornosti sa dostali správy o podozrivých dotáciách pre projekt.

Upozornil na nich Tibor Bernaťák, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR. Počas svojej tlačovej konferencie, počas toho, ako sa hovorilo o reforme verejnoprávnych umeleckých fondov, upozornil na to, že istá časť tvorcov je viac preferovaná. Projekty, ktorým sú dotácie udeľované sú vraj podľa neho diskutabilné a dostávajú často podporu na úkor iných umeleckých oblastí.

film Miki
Zdroj: Regia Civitas Production

Niekoľko podozrení na nezákonné konanie

Konkrétny prípad uviedol chystaný film o slovenskom generálovi Jánovi Golianovi, ktorý sa vyznamenal v bojoch počas SNP. Neuviedol síce presnú čiastku, povedal však, že mu bola poskytnutá suma, za ktorú nebude možné projekt dokončiť. Namiesto toho dostal film o mafiánskom bossovi čiastku 537 000 eur.

Podľa Berňatáka to však nebolo jediným dôvodom, prečo existuje podozrenie na nezákonné konanie. Uviedol:

„Dozorná komisia zistila, že pri podaní žiadosti existujú podozrenia týkajúce sa pravosti podpisov a pravosti predložených dokumentov.“

Stanoviskom dozornej komisie je začatie trestného konania

Burianek požiadal dozornú komisiu fondu o stanovisko. Na základe jej odporúčania splnomocňujú právnu kanceláriu na podanie trestného oznámenia. Dodal, že vzhľadom na prebiehajúce úkony nemožno poskytnúť bližšie informácie.

Vyjadril sa však aj k spomenutému filmu o generálovi Golianovi. V tomto prípade upozornil, že filmové dielo sa uchádza o dotáciu až vo výške 2,5 milióna eur. Dodal, že sám navrhol, aby pre projekt vypracovali nový rozpočet a doplnili ho o relevantné informácie, vrátene finančného zabezpečenia. Takto by mohol žiadateľ opätovne požiadať o dotáciu 12. februára.

Milan Ondrík Miki Mikuláš Černák
Zdroj: PubRes / Jozef Marčinský

Film o mafiánskom bossovi uvidíme tento rok

Fond chcel však byť opatrný s projektami, ktoré sú nákladnejšie. Vysvetlené bolo, že za to môže negatívna skúsenosť s filmom a limitovanou sériou, ktorá mala rozpovedať život M. R. Štefánika. V roku 2018 bolo tomuto projektu udelených 670 000 eur, ktoré musia byť teraz vymáhané právnou cestou, nakoľko žiadateľ film nedokončil.

Trestné oznámenie však zatiaľ nespomalí film Miki, ktorý má naplánovanú premiéru v kinách na 15. augusta. Snímku točil od minulého roka režisér Jakub Kroner (Bratislavafilm či Love). Pozerá sa na život Mikuláša Černáka od jeho skromných pomerov ako vodiča autobusu cez jeho vzostup v organizovanom zločine až na vodcu jednej z najobávanejších mafiánskych skupín v krajine. Hlavnú rolu stvárňuje Milan Ondrík.

Čo si myslíte vy o dotáciách pre filmy ako Miki? Zaslúžia si plnú podporu Audiovizuálneho fondu alebo je naozaj ich príspevok neoprávnený? Ste zvedaví na samotnú snímku? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: teraz.sk

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -