Piaty diel populárnej hororovej série o sériových vrahoch v maske | Vreskot RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Vreskot RECENZIA

Vreskot RECENZIA – Do slovenských kín dorazil najnovší diel hororovej série Vreskot o sériových vrahoch prezlečených do známej masky Ghostface. Opäť sme sa vrátili do mestečka Woodsboro a s nami aj niekoľko originálnych postáv z prvého filmu. Stojí ale toto pokračovanie za zhliadnutie?

Vreskot recenzia
Zdroj: thewrap.com

Vreskot z roku 1996 a Vreskot z roku 2022

Hneď od začiatku filmu je jasné, že sa nejedná len o nejaké také pokračovanie, a že ide o čosi viac. A tak tomu aj je. Film nadväzuje na mnoho udalostí z hneď prvej snímky franšízy a vracajú sa aj niektoré postavy. Medzi nimi Gale Weathers (Courteney Cox), náčelník Dewey (David Arquette) a Sidney Prescott (Neve Campbell). 

Po takmer dvadsiatich piatich rokoch od prvého filmu mladú Taru napadne vo vlastnom dome maskovaný vrah. Kvôli tejto udalosti sa do mesta vracia aj jej sestra Sam, ktorá z neho práve kvôli histórii sériových vrážd unikla. Tara je prvou napadnutou z mnohých a všetkým je ihneď jasné, že Ghostface je späť a každý jeden z nich môže byť ten ďalší.

Vreskot recenzia
Zdroj: newsweek.com

Klasický krvák

Čo vo filme určite nechýba je akcia a krv… veľa krvi. Predsa len, séria Vreskot spadá do krvákov/slasherov. Zábery sa teda nevyhýbajú detailným bodnutiam a zárezom. Nesklame ani tradičná záhada a pátranie po vrahovi. Nestačí, že sa navzájom podozrievajú postavy vo filme. Samotní diváci nevedia, komu veriť a koho podozrievať. Divák sa tak zrazu ocitá v dejisku filmu, no s tou výhodou, že ho Ghostface nemôže zabiť.

Čo filmu ublížilo boli niektoré chabé herecké výkony, hlavne zo strany hercov hrajúcich tínedžerov. Miestami film taktiež pôsobil dojmom vykradnutých námetov, či už vlastnej franšízy, alebo z úplne odlišných filmov. Tieto momenty nie sú do očí bijúce, no filmový nadšenec hneď nájde isté motívy napríklad z tarantinoviek. Pri tak veľkej sérii, akou je Vreskot, je tento fakt sklamaním.

A samozrejme miestami sa objavili nedomyslené scény, v ktorých postava v jednej časti umiera a v druhej kráča, akoby sa nič nestalo. Novinkou bola aj snaha o emocionálne zakončenie a vyvrcholenie prerodu postáv, ktoré však diváka nezahrialo pri srdci, no striaslo od neprirodzenosti.

Vreskot recenzia
Zdroj: nerdist.com

Vreskot RECENZIA – Zhrnutie

Piaty film série Vreskot vo mne zanechal zmiešané pocity. Isté časti filmu ma nútili svojou trápnosťou a neprirodzenosťou trieskať si hlavu o sedadlo, no iné ma potešili akciou a premyslenosťou a naplno vtiahli do deja. Miestami sa mi zdalo, že tvorcovia filmu stavili na overené scény či zábery a hlavne na popularitu franšízy, a tak isté myšlienky nedoladili a nedotiahli do konca.

Celkový príbeh série bol krásne doplnený a Vreskot 5 si určite v nej zaslúži svoje miesto, avšak ako samostatná filmová jednotka sa nedá hovoriť o ničom inom, než o lepšom priemere. Preto film hodnotím 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -