Vševediaci LOTUS – zaujímavosti a fakty | Vykúpenie z väznice Shawshank

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

ožno to znie divne, ale naozaj je tomu tak. V dnešnej dobe aj rastliny vedia všetko. Táto naša však nie je obyčajná. Náš krásny lotus za svoju dlhú existenciu pohltil všetky zaujímavosti a fakty o filmoch z celej kinematografie. Dlho mi trvalo rozlúštiť tento kvet a naučiť sa z neho čítať. Konečne sa mi to podarilo a môžem sa s vami podeliť o veľa zaujímavých vecí.

Dlho som premýšľal nad filmom, ktorý by mal byť práve ten prvý. Ako som sa tak zamýšľal, lotus mi ukázal názov filmu, ktorý by to mal byť. Legendárny film, ktorý nikdy nezmizne z tohto sveta. Vykúpenie z väznice Shawshank.

Film, ktorý si každý skutočný fanúšik dobrých filmov pozrel minimálne dva krát. Ja nie som výnimkou. Zaryl sa mi hlboko do pamäti a úplne zaslúžene. Niet divu, film je hodnotení ako jeden z najlepších filmov v dejinách.

Tim Robbins a Morgan

Herecké obsadenie                                                                                                                                Koho obsadiť do hlavnej úlohy? Tú si mal zahrať Tom Hanks. Ten však úlohu odmietol a ten rok si zahral vo filme Forrest Gump. Potom, čo Tom Hanks zamietol úlohu, neostávalo nič iné ako sa popozerať po niekom inom. Režisér Darabont oslovil Kevina Costnera. Ten úlohu s veľkým nadšením prijal. Bohužiaľ, osudným sa mu stal film Vodný svet. Jeho natáčanie sa natoľko pretiahlo, že musel úlohu posunúť ďalšiemu a do dnes toho ľutuje. Ďalšími kandidátmi boli Charie Sheen alebo Johny Depp.  Koho teda dosadíme do hlavnej úlohy? Tima Robbinsa nenavrhol nikto iný ako Morgan Freeman. Producenti filmu totižto Freemanovi predostreli zoznam hercov s otázkou: ,,Tak, koho chcete, aby hral Andyho?“ Pre Tima Robbinsa sa postava Andyho stala životnou rolou, ktorá mu priniesla celosvetový úspech. Vo filme si mal dokonca zahrať aj Brad Pitt. Stvárniť mal postavu Tomma Williamsa.

Za čo vlastne sedí Red (Morgan Freeman)?                                                                                        Vo filme sa na tento moment čaká asi stále. Nedočkáte sa ho. Ten sa totižto nachádza len v knižnej predlohe. Red uzavrel vysokú poistku pre svoju ženu a neskôr nato sa pohral s brzdami u ich auta. Všetko išlo podľa plánu, až dokedy jeho žena nezobrala do mesta Castle Hill aj susedku s jej synom. Za tento čin dostal 3 doživotné tresty,

Andyho biblia                                                                                                                                        Po úspešnom úniku z vezenia zostane v cele po Andym biblia. Po dlhé roky v nej skrýval kladivko, vďaka ktorému sa prekopal na slobodu. Zaujímavé je však niečo iné a to, že dozorca túto knihu otvorí na časti, ktorá ma označenie Exodus. Náhoda? Určite nie, pretože kniha Exodus opisovala úspešný útek židov z Egyptu.

Stephen King a jeho honorár                                                                                                                Kým za práva na sfilmovanie slávnych románov Stephena Kinga stáli každého nemalé peniaze, tak v prípade krátkych príbehov bola situácia iná. Jedna z obľúbených historiek hovorí, že King za práva ku Shawshanku dostal iba jediný dolár. „V čase, kedy som ho oslovil kvôli právam k Shawshanku bol k odpredaju prístupný,“  uviedol Frank Darabont. Napokon však King dostal oveľa viac než len jediný dolár a to $5.000, čo je však v porovnaní s nielen dnešnými, ale aj s cenami pred päťdesiatimi rokmi stále pomerne málo. Zaujímavé je, že šek na spomínanú sumu si King nielenže nikdy nevyzdvihol, ale ho ešte aj zaslal späť Darabontovi s úsmevnou poznámkou, že nech to využije, ak bude niekedy náhodou potrebovať na kauciu.

9 hodín bejzbalu                                                                                                                                   Morgan Freeman to vôbec nemal ľahké. Počas scénky s pracovným názvom „Prvé stretnutie Andyho s Redom“ totiž hádzal bejzbalovú loptičku viackrát za sebou na väzenskom dvore. Natočenie tejto scénky trvalo takmer 9 hodín a Freeman mal na druhý deň problémy s rukou a musel ju nosiť v obväzoch.

Väznica Shawshank                                                                                                                              Postavili ju v roku 1990. Jej výstavba trvala 4 roky a spočiatku slúžila ako nápravné zariadenie. Po natočení filmu sa rozhodlo a zbúraní tejto polepšovne, ale to nadšenci filmu nechceli dopustiť. O budovu začali bojovať a úspešne. Nakoniec sa im Shawshank podarilo zrekonštruovať a dnes patrí k turistickým lákadlám. Slúži ako múzeum a každoročne sa tu staví okolo 80 tisíc turistov. Ak sa niekedy b budúcnosti vydáte do Ohia, nezabudnite navštíviť aj toto legendárne miesto.

Vysnívané miesto                                                                                                                              Mesto Zihuatanejo, o ktorom Andy túžil naozaj existuje. Ide o štvrté najväčšie mesto v Mexiku a nachádza sa v štáte Guerrero. Ak si však myslíte, že sa záverečná scénka točila práve tu, ste na omyle. Tá bola natočená na Panenských ostrovoch v Karibiku.

Film skoro bez žien                                                                                                                               Film, ktorý väzni sledujú sa volá Gilda (1946) s Rita Hayworth v hlavnej úlohe. Andy získa od Reda poster s touto herečkou, ktorý neskôr nahradí poster s Marilyn Monroe z filmu Slamený vdovec (The Seven Year Itch). Ten nahradí posterom herečky Raquel Welchovej z filmu One Million Years B.C. Okrem týchto žien na plagáte sa vo filme ukázali ešte ďalšie dve. Jednu si môžeme všimnúť za pultom v banke, keď si Andy príde pre svoje peniaze a druhá je nespokojná zákazníčka v potravinách, ktorá sa sťažuje na nemotorne odvedenú prácu čerstvo prepusteného Reda.

Filmové „vychytávky“                                                                                                                       Scénka, kde hlavný hrdina Andy kráča cez snehovú víchricu, boli namiesto snehu použité drobné kúsky zemiakových šupiek. Druhou zaujímavou scénkou je Andyho útek. Ten sa počas toho musí preboriť odpadovým potrubím zaplneným výkalmi. Namiesto toho bol použitý čokoládový sirup. To však nie je všetko ohľadom Andyho úteku. Voda, ktorá sa nachádzala v kanáli bola napustená toxínmi. Potvrdili to aj vedci, ktorý sa podieľali na natáčaní. Herec Tim Robbins však nemal čo stratiť a nenechal sa odradiť. Scénka sa nakoniec dotočila a nikto vážne neochorel. Vo filme si taktiež môžeme všimnúť aj syna Morgena Freemena a to dokonca dva krát. Prvá krát v úvodnej scéne, ako väzni vystupujú z autobusu a druhý krát na papieri, kde stvárnil postavu svojho otca v mladistvej podobe. Alfonso Freeman patril k členom štábu a pomáhal otcovi na pľaci.

Shawshank columbia pictures

Rozpočet filmu sa vyšplhal na 25 miliónov USD. V tej dobe sa na svetlo sveta dostali filmy ako Pulp Fiction a Forrest Gump, ktoré Vykúpenie z väznice Shawshank zatienili. Spočiatku sa filmu nedarilo a tržby boli nízke. Avšak, po nominácii na Oscarov sa o tento film začali ľudia zaujímať vo veľkej miere. Môžeme povedať, že aj film zažil svoje vykúpenie. Film bol opäť vypustený a začal zarábať tak, ako si zaslúžil. Režisér a scenárista Darabont sa so snímkom pohral famózne. Scenár, ktorého tvorba mu trvala iba 8 týždňov ostane navždy. Netreba zabudnúť ani na Stephena Kinga, vďaka ktorému sme si mali možnosť vychutnať tento film.

To je pre dnes všetko a nabudúce sa vidíme pri ďalšom filme, ktorý bude určite stáť za povšimnutie. Určite nám do komentára napíšte, o akom filme by ste sa radi dozvedeli.                                                                                                                      

 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -