Známe pirátske weby Slovákov obišli systém. Tvrdé nariadenie nepomohlo, televízne stanice sú zúfalé

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Pirástvo na internete dostalo tvrdú ranu

Aktualizované 9. 12. 2023:

Po nariadení Asociácie komerčných televízií Českej republiky dostali úložiská eDisk.cz a Sledujteto.cz zákaz nahrávania a sťahovania filmov a seriálov od Novy a Primy. Ako teraz informuje portál Lupa, úložiskám sa to už podarilo obísť. Aj teraz je možné na zmienenom úložisku stále nájsť „zakázané“ programy. České televízne stanice tak boj ešte nevyhrali.

Teraz vyšlo na povrch, že spoločnosť eDisk sa presťahovala na Seychely. Prevádzkovateľom webstránok je po novom firma Fine Horizon Holdings Corp Limited, ktorá má sídlo v hlavnom meste exotických ostrovov. Rovnaká firma je aj majiteľom internetových domén a stojí aj za druhou webstránkou Sledujteto.cz, ktorá taktiež naďalej poskytuje filmy a seriály od Novy a Primy.

„Jsme připraveni s provozovateli internetových úložišť jednat a společně nastavit takové podmínky a technická opatření, která zamezí nelegálnímu sdílení. Pokud ale tito podnikatelé namísto dialogu s námi raději převedou provoz své služby na jinou doménu, nebo změní provozovatele na zahraniční společnost se sídlem na Seychelách, pak to považujeme za jasný signál, že se spíše svým zákonným povinnostem snaží všemožně vyhnout a dodržování práva je jim lhostejné,“ reagovala Klára Brachtlová, prezidentka Asociácie komerčných televízií.

Pôvodný článok

Komerčné televízie v Českej republike, Nova a Prima, vyhrala dôležitý súdny spor, v ktorom im súd dal za pravdu a zakázal známym internetovým úložiskám šíriť ich obsah. Ako informuje iDNES.cz, prevádzkovatelia úložísk eDisk.cz a Sledujteto.cz viac nemôžu umožniť nahrávanie ani sťahovanie diel, ktoré tieto televízie vytvorili. Nejde pritom o prvé podobné rozhodnutie.

Boj je na dlhé lakte

„Rozhodnutia Krajského súdu v Ostrave a Krajského súdu v Brne, ktoré obe potvrdil Vrchný súd v Olomouci, pre nás znamenajú významný prielom v doterajšej rozhodovacej praxi a veľmi dôležitý signál pre všetkých nositeľov autorských práv,“ vyhlásila v reakcii na rozhodnutia súdov Klára Brachtlová, prezidentka Asociácie komerčných televízií.

Problémom televízií je totiž internetové pirátstvo, kvôli ktorému sú mnohé diela sprístupňované na internete zdarma, prípadne z nich dokonca profitujú úložiská, ako je práve eDisk.cz či Sledujteto.cz, kým samotné televízie z takto ukradnutých diel nemajú prakticky nič. Podobne takto televízie zakročili aj proti platforme Fastshare.

Podľa Dany Ondrejovej, zástupkyni Asociácie komerčných televízií, tak súd považoval za dokázané, že internetové úložiská takýmto konaním spôsobujú ujmu spôsobenú klesajúcou sledovanosťou a odchodom divákov, ktorí miesto toho môžu voliť obsah nachádzajúci sa na internetových úložiskách.

Kým pre samotného diváka môže byť takéto sledovanie bez reklám pohodlnejšie, faktom je, že bez zárobku z reklám by väčšina z takto pirátených diel ani nevznikla.

uloz to
Zdroj: Rewind / Screenshot

Ulož.to dnes “zomrelo”

Legendárny web na zdieľanie súborov Ulož.to oddnes oficiálne končí. Respektíve sa od základov zmení jeho najdôležitejšia funkcia, a to zdieľanie súborov, kvôli ktorej ju dlhoročne navštevujú kvantá Slovákov a Čechov.

Služby cloudového úložiska Ulož.to Disk budú od piatku 1. decembra 2023 dostupné len registrovaným používateľom. Tí budú môcť nové nakladať len so súbormi, ktoré sami nahrali na úložisko. Súbory nebude možné zdieľať verejnosti ani adresne prostredníctvom odkazu.

Ulož.to sa stalo „terčom“ legislatívy najmä kvôli tomu, že toto verejné úložisko je často využívané na zdieľanie a distribúciu ilegálnych materiálov. Používatelia naň nahrávajú a iní sťahujú filmy, seriály, hry a iné médiá zadarmo, čo, ako všetci vieme, porušuje autorské zákony.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -