Toto je 10 najlepších filmov o 2. svetovej vojne

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

7. Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu (2016)

V roku 2016 sfilmoval slávny režisér a herec Mel Gibson jeden z najpôsobivejších príbehov z obdobia 2. svetovej vojny. Konkrétne ide o príbeh vojaka Desmonda Dossa, ktorý bol na fronte ako zdravotník. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, ak by neodmietol nosiť akúkoľvek zbraň. Kvôli tomuto svojmu presvedčeniu sa dokonca postavil pred vojenský súd. Napokon sa ale v roku 1945 dostal na front v krvavom boji o Okinawu.

Americkí vojaci mali dobyť 120 metrov vysoký útes, lenže keď sa vyšplhali na vrchol, dostali sa do ťažkej delostreleckej paľby. Doss však absolútne nezaváhal a počas 12 hodín zniesol z útesu až 75 vojakov, čím zachránil ich životy. Túto svoju záchrannú akciu však vykonával pod ťažkou paľbou a sám tým riskoval aj svoj život. Tento Dossov hrdinský skutok nezostal bez povšimnutia. Dostal od americkej armády medailu cti ako vojak, ktorí skrátka životy nebral, ale ich zachraňoval.

6. Pád tretej ríše (2004)

Pád tretej ríše je prakticky najslávnejší nemecký film z obdobia 2. svetovej vojny. Je natočený na motívy Traudl Jungeovej, ktorá bola skutočnou sekretárkou nacistického kancelára a diktárora. Príbeh sa odohráva koncom apríla až začiatkom mája v roku 1945.

Berlín v tom čase napadli ruskí vojaci a o výsledku vojny už bolo prakticky rozhodnuté. Sám „vodca“ obklopenými svojimi najbližšími sa skrýval v bunkri, kde aj napokon ukončil svoj život samovraždou. Do posledného momentu však až naivne veril, že sa výsledok vojny dá ešte zvrátiť, aj keď jeho generáli už dávno vedeli, že je po všetkom.

5. Pianista (2002)

Jeden z najznámejších vojnových príbehov natočil vychýrený poľsky režisér Roman Polański. Skutočný príbeh excelentného pianistu Wladyslawa Szpilmana sa začína v roku 1939, keď nemeckí vojaci napadli Poľsko. Židovský národ sa musel vzdať všetkého svojho majetku, Szpilman dokonca prišiel aj o svoje piano a napokon sa musel presťahovať na miesto, ktoré je dodnes známe ako Varšavské geto.

Adrien Brody, ktorý stvárnil Szpilmana v tejto vojnovej dráme, získal ako vôbec najmladší človek v histórii (29 rokov) Oscara ako najlepší herec v hlavnej úlohe. O tom, že si najväčšie filmové ocenenie zaslúžil svedčí aj fakt, že kvôli nakrúcaniu schudol 14 kilogramov, predal svoje auto a žil veľmi chudobne, aby podal čo najautentickejší výkon.

4. Nehanební bastardi (2009)

Vojnové filmy sa prevažne nakrúcajú podľa skutočných udalostí. Toto nie je ten prípad. Ikonický režisér a scenárista Quentin Tarantino vytvoril prostredie 2. svetovej vojny podľa seba. A takisto vytvoril vraždiace americké komando známe akobastardi“, ktorí sa potajomky dostali na územie nemeckých vojakov a tam ich brutálne povraždili. Toto komando tvorili herci ako sú Brad Pitt, Eli Roth, Til Schweiger či B. J. Novak.

Príbeh sa však začína návštevou dôstojníka Hansa Landu v jednej francúzskej rodine. Tento nemecký dôstojník je cenený len pre jednu vec. Nájde totiž všetkých židovských občanov, ktorých sa chce diktátor za každú cenu zbaviť. Jedno židovské dievča známe ako Shosanna mu však utečie.

Tento zamotaný, avšak extrémne zaujímavý a svojím spôsobom zábavný príbeh získal niekoľko nominácií na Oscara, avšak zlatú sošku si odniesol len jeden z hercov. A to Christoph Waltz, ktorý brilantným spôsobom stvárnil záporáka Hansa Landu. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

Mohlo by sa ti páčiť

12 COMMENTS

  1. Tento rebricek musel zostavovat niekto narodeny v 21.storoci,co ziadny film o 2.sv.vojne nevidel. Prilis vzdialeny most, most cez rieku Kwai, the great escape, tora tora tora, uz zmienovane das boot a stalingrad…

  2. Autor je tak neschopný, že si nedal vlastnú prácu,ale iba preložil zoznam z americkej stránky. Chápem , že Američania dajú do zoznamu iba svoje filmy,ale človek z Európy musí byť riadne zaostalý ak nepozerá aj európsku a východnú produkciu. Chýbajú tam legendárne nemecké, ruské filmy ako nemecký Stalingrad a ruské oslobodebie,hviezda. Dokonca aj americký film, ktorý je podľa mňa číslo 1.na tému 2.svet. vojna a to Nepriateľ pred bránami

    • Film Nepriateľ pred bránami nie je medzinárodne tak uznávané dielo, keďže nezískal žiadne ocenenie (Oscar, Zlatý glóbus, BAFTA a pod). Čo sa európskej produkcie týka, v rebríčku je vysoko cenený film Pianista, nemecký film Pád tretej ríše a taliansky film Život je krásny, ktorý je dokonca až na 3. priečke. Filmy Zachráňte vojaka Ryana a Schindlerov zoznam majú dokopy 12 Oscarov a mnoho ďalších ocenení. Medzinárodne sú to možno najoceňovanejšie filmy z obdobia 2. svetovej vojny, preto sú tak vysoko.

  3. Ako vtip to bolo dobré ale ak by sme mali hovoriť o objektivite a celosvetovo, nie určitej skupine pár národov, tak bez pochyby na prvých priečkach by sme museli vidieť filmy Hviezda, T34, 28 Panfilovcov, Choď a pozeraj sa. Bez týchto filmov mesto len trápna demagógia.

    • Rebríček sa tvoril objektívne, podľa názorov kritikov a odborníkov. Filmy, ktoré ste vymenovali nie sú v medzinárodnom meradle tak vysoko ako filmy, ktoré sú uvedené v rebríčku.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -