Toto je 10 najlepších filmov o 2. svetovej vojne

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!
- Advertis

10 najlepších filmov o 2. svetovej vojne, ktoré by mal každý vidieť aspoň raz

Obdobie 2. svetovej vojny predstavuje najväčšiu katastrofu našich dejín. Zomrelo v nej bez mála 70 miliónov vojakov a civilistov, ktorí sa stali obeťami tejto tragédie. Mnoho slávnych režisérov natočilo filmy z tohto veľmi temného obdobia, avšak niektoré z nich u divákov poriadne zabodovali. Dnes sa preto pozrieme na skvosty, ktoré až srdcervúco opísali, ako to vlastne skutočne bolo. Toto je 10 najlepších filmov o 2. svetovej vojne, ktoré by mal každý vidieť aspoň raz.

10. Dunkirk (2017)

Aj jedného z najobľúbenejších režisérov súčasnosti, Christophera Nolana zlákala téma 2. svetovej vojny. Odohralo sa v nej totiž príliš veľa na to, aby ho to zanechalo chladným. Nolan si však nevybral tému vylodenia v Normandii, ako mnoho iných režisérov. Sústredil na skutočný príbeh, a to záchranu 400 000 britských, francúzskych a belgických vojakov z francúzskeho mesta Dunkerque. Toto mesto bolo totiž okupované nemeckými vojakmi a tak vznikla táto skutočne ojedinelá situácia, ktorá si zaslúžila sfilmovanie.

Nápad na tento film, ktorý v kinách zarobil viac ako 500 miliónov dolárov dostal Nolan, keď sa so svojou manželkou plavil cez La Manche. V tom čase však ešte nemal veľa skúseností s nakrúcaním a tak chcel počkať, až kým nebude mať na konte viacero kasových trhákov.

9. Kód Enigmy (2014)

Takmer každý vojnový film sa nakrúca podľa skutočných udalosti, a to platí aj pre Kód Enigmy. V ňom tvorcovia divákom rozprávajú príbeh geniálneho matematika Alana Turinga, ktorého v roku 1952 zatkla britská polícia a obvinila ho zo sexuálnych priestupkov. V skutočnosti však išlo o jedného z vojnových hrdinov. Počas prebiehajúcej 2. svetovej vojny totiž rozšifroval legendárny nemecky stroj Enigma a vďaka tomu, že vedel presne, čo majú nemeckí vojaci v pláne, skrátil 2. svetovú vojnu a zachránil tak milióny ľudských životov. Okrem iného sa často označuje za otca informatiky.

Kontroverznú postavu (kvôli jeho osudu) si zahral slávny britský herec Benedict Cumberbatch. Ten bol za svoj presvedčivý výkon nominovaný na Oscara a Zlatý glóbus. Ani jedno ocenenie sa mu však, žiaľ, nepodarilo získať.

8. Železné srdce (2014)

Vo filmoch z obdobia 2. svetovej vojny sme videli množstvo tankov, avšak už nie ich posádku. Mnohí diváci si tak mysleli, že tankista bola tá najlepšia vojenská pozícia, pretože oceľ ich pred guľkami ochránila. Toto nesprávne zmýšľanie sa v roku 2014 snažil svojím skvelým filmom Železné srdce zmeniť režisér David Ayer.

Príbeh tohto diela sa točí okolo veľmi mladého a veľmi neskúseného pisára Normana Ellisona (Logan Lerman), ktorý sa dostal do čaty Dona Colliera. Treba podotknúť, že Ellison nemal žiadny vojenský výcvik a ak chcel toto šialenstvo prežiť, musel do bodky dodržiavať rozkazy svojich skúsenejších kolegov.

Pri tvorbe filmu čerpal David Ayer z informácii, ktoré mu povedali skutoční vojnoví veteráni. Dokonca aj bojové sekvencie tankistov vo vojne boli natočené priam až s chirurgickou presnosťou. Diváci tak mali vôbec po prvýkrát možnosť vidieť, ako náročne a smrtiaco vyzeral život vojakov v tanku počas 2. svetovej vojny. (ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE.)

12 COMMENTS

  1. Tento rebricek musel zostavovat niekto narodeny v 21.storoci,co ziadny film o 2.sv.vojne nevidel. Prilis vzdialeny most, most cez rieku Kwai, the great escape, tora tora tora, uz zmienovane das boot a stalingrad…

  2. Autor je tak neschopný, že si nedal vlastnú prácu,ale iba preložil zoznam z americkej stránky. Chápem , že Američania dajú do zoznamu iba svoje filmy,ale človek z Európy musí byť riadne zaostalý ak nepozerá aj európsku a východnú produkciu. Chýbajú tam legendárne nemecké, ruské filmy ako nemecký Stalingrad a ruské oslobodebie,hviezda. Dokonca aj americký film, ktorý je podľa mňa číslo 1.na tému 2.svet. vojna a to Nepriateľ pred bránami

    • Film Nepriateľ pred bránami nie je medzinárodne tak uznávané dielo, keďže nezískal žiadne ocenenie (Oscar, Zlatý glóbus, BAFTA a pod). Čo sa európskej produkcie týka, v rebríčku je vysoko cenený film Pianista, nemecký film Pád tretej ríše a taliansky film Život je krásny, ktorý je dokonca až na 3. priečke. Filmy Zachráňte vojaka Ryana a Schindlerov zoznam majú dokopy 12 Oscarov a mnoho ďalších ocenení. Medzinárodne sú to možno najoceňovanejšie filmy z obdobia 2. svetovej vojny, preto sú tak vysoko.

  3. Ako vtip to bolo dobré ale ak by sme mali hovoriť o objektivite a celosvetovo, nie určitej skupine pár národov, tak bez pochyby na prvých priečkach by sme museli vidieť filmy Hviezda, T34, 28 Panfilovcov, Choď a pozeraj sa. Bez týchto filmov mesto len trápna demagógia.

    • Rebríček sa tvoril objektívne, podľa názorov kritikov a odborníkov. Filmy, ktoré ste vymenovali nie sú v medzinárodnom meradle tak vysoko ako filmy, ktoré sú uvedené v rebríčku.

Pridaj komentár

Mohlo by sa ti páčiť

Najčítanejšie články