Prirovnávajú ho k Dune. Nové sci-fi od tvorcov Hra o tróny rozdelilo prvých divákov

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Prvé recenzie na seriál 3 Body Problem

D.B. Weiss a David Benioff, tvorcovia Hry o tróny, čoskoro predstavia svoj nový seriál, ktorým je adaptácia slávnej sci-fi knižnej série. Tvorcovsky sa k nim pridal Alexander Woo, ktorý stál aj za seriálom the Terror. My si na projekt budeme musieť počkať na koniec týždňa, kritici ho však mali možnosť zhliadnuť v predstihu. Prichádzajú tak prvé recenzie na 3 Body Problem, ktoré hovoria o veľkom zmätku.

Seriál je založený na predlohe od čínskeho autora Liu Cixina. Ide o sériu trojice románov, v ktorej sa ľudstvo stretne s mimozemskou civilizáciou tak, ako to nikdy predtým nikto nepopísal. Okrem samotného kontaktu s mimozemšťanmi sa kniha spolieha aj na vedecké poznatky a skúma udalosti z morálneho, filozofického či sociologického hľadiska.

3 body problem seriál plagát
Zdroj: Netflix

Komplikovaný materiál na prenesenie na obrazovku

Takýto žánrový kúsok by bolo naozaj ťažké preniesť na obrazovku, spomenutá trojica tvorcov sa však tejto úlohy nezľakla a prináša seriál pre Netflix. My ho uvidíme 21. marca, teraz si však zozbieral prvé reakcie kritikov. Portál Rotten Tomatoes uvádza hodnotenie 76% na základe 29 recenzií a Metacritic ukazuje skóre 71 zo šestnástich portálov.

netflix 3 body problem
Zdroj: tmdb.org

Kritici sú z neho zmätení

Kritici prirovnávajú seriál aj k filmu Duna od Denisa Villeneuvea, respektíve jeho prvej časti. Nie vždy ale v pozitívnom zmysle. Pre niektorých totiž ide o veľký zmätok a je ťažké sledovať, čo sa na obrazovke vlastne deje. Ak vraj nemáte predošlé skúsenosti a znalosti knihy, môže sa opakovane stať, že sa stratíte.

Collider napríklad hovorí o tom, že ak by seriál nevyšiel celý naraz, ale epizódy by prichádzali raz týždenne, divák by nemal šancu sa do diania ponoriť a zabudol by, čo sa deje. 8 hodinových epizód sa tak podľa portálu dá sledovať iba naraz, na jedno posedenie.

Príliš uponáhľané tempo alebo primálo priestoru

Aj ostatné recenzie na 3 Body Problem hovoria o množstve epizód. Uvádzajú, že takto rozsiahlu knihu s množstvom dejových odbočiek je naozaj ťažké napratať do jednej série s ôsmimi časťami. Tempo je preto často uponáhľané, na postavy sa nedokážeme sústrediť (The Hollywood Repoter) a ľudskú drámu odsúva na úkor až príliš komplikovaných úvah (Slant Magazine).

Zmätok nie je medzi recenzentmi iba zo samotného seriálu, ale aj v jeho smerovaní. Niektorí hovoria o mimoriadne pútavom sústrední na vedu a vesmír (Empire), iní zase, že je obetovaná práve veda, ktorá je v predlohe tak zásadná (Inverse). Portál Looper však možno rozlúskol tento problém – uvádza, že z dvojice vedecko-fantastického ide predovšetkým o to druhé, z prvého však zostáva výborná analytickosť, ktorá výborne funguje s existenciálnymi hrôzami.

Niektorí hovoria o najlepšej práci vo fikcii

Vybraní recenzenti však berú seriál len ako prvú časť celku, pretože ešte nasleduje adaptácia ďalších dvoch kníh. Takto hodnotí napríklad Radio Times, ktoré ako jediné udáva 100/100. Hovorí, že seriál prekvitá v každom smere, od úchvatných vizuálov, cez pohlcujúce rozprávanie až po bezchybné obsadenie. Ide tak o absolútne unikátnu prácu akú sme vo fikcii ešte nevideli.

Paste Magazine zase hovorí, že ide o špekulatívne sci-fi, v ktorom je nemalé množstvo prekvapivých odhalení. Často je tak desivým, že sa neviete na to pozerať, problémové je však až príliš rýchle tempo. V každom prípade sa o výsledku budeme môcť presvedčiť od piatku. Naskytá sa však otázka či nebude lepšie pre niektorých seriál odložiť, kým nesiahnu po knihe.

Čo hovoríte vy na prvé recenzie na seriál 3 Body Problem? Skúsite si ho pozrieť aj keď sa môže stať chaotickým alebo si myslíte, že nebude deje také náročné sledovať? Čítali ste prípadne knižnú predlohu? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: m9.news; rottentomatoes.com; metacritic.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -