Superhrdinská satira ako nikdy predtým | 3. séria The Boys RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

3. séria The Boys RECENZIA – Vo svojej tretej dávke ôsmych častí nám prinášajú adaptáciu satirického superhrdinského komiksu. Ženú to však na hranu viac, ako kedykoľvek predtým, násilia dostávame tiež mimoriadnu dávku. Príbehy sú pritom viac temnejšie a dramatickejšie. Dokázali tak zopakovať svoj úspech a priniesť nám to ešte na hranici znesiteľnosti?

schwarzenegger the boys spin-off
Zdroj: geektyrant.com

3. séria The Boys RECENZIA

Vedúci seriálu Eric Kripke s celou radou režisérov a scenáristov iste vedia, čo pri adaptácii komiksu Gartha Ennisa robia. To nám dokazovali už v dvoch predošlých sériách, kde sa iba za 16 hodín rozsahu rozbehlo toľko deja, že sledujeme niekoľko liniek. Avšak samozrejme, smerujeme k výškam a úpadkom Bandy, ktorá si vždy k sebe nájde cestu.

Hughie (Jack Quaid) pracuje na novo založenom úrade pre superhrdinské aféry. Až dovtedy, kým sa ukáže, že jeho vedúca osobnosť Victoria Neuman (Claudia Doumit) je v skutočnosti postava, ktorá vám dokáže odpáliť myseľ (ale doslova). Butcher (Karl Urban) po smrti svojej manželky chce zabiť Homelandera viac, ako kedykoľvek predtým.

butcher homelander
Zdroj: slashfilm.com

Homelander ako plnohodnotný záporák

Ten sa dostáva spod kontroly ešte viac. Teraz je postavený do úlohy plnohodnotného záporáka. Všetko sa musí podriadiť nemu, inak hrozí úplným zničením, metódou „spálenej zeme“. Je absolútne desivý, absolútne mrazivý, sála z neho šialenosť na sto honov. A vy sa len čudujete, ako mu to môžu ľudia stále žrať (ale tragicky si uvedomíte, že to môže byť realitou…).

Tajnou zbraňou k jeho porazeniu by ale mohol byť niekdajší hrdina Soldier Boy (Jensen Ackles). Partia musí prísť na to, čo s ním Vought spravil, vydať sa do Ruska, aby ho oslobodili a priviedli k porazeniu najväčšieho hrdinu Ameriky. Vzhľadom na zradu od predošlého tímu a odhalenie v štýle Star Wars vieme, že to bude maximálne náročná úloha.

the boys soldier boy
Zdroj: za.ign.com

Nová tajná zbraň (v parodovaní komiksov)

Máme tu teda skvelú paródiu už nielen väčšinové DC, ale parádne zakomponujú aj Marvel. Ich fanúšikmi milovaný Captain America sa stáva… reálnou reprezentáciou Ameriky. A samozrejme, okrem poriadneho množstva komiksových odkazov nechýbajú ani tie na dianie v reálnom svete. Dva nádherné príklady za všetky – Deepove video so spievajúcimi celebritami a relácia s hľadaním ďalšieho amerického hrdinu.

Už od prvých momentov seriálu vám je jasné, že tu sa absolútne nedržia naspäť. Lebo len v The Boys môžu zobrať známe vtipy o kreatívnom porazení Thanosa a preniesť to do reálnej scény. Iba tu môžu spraviť adaptáciu grafickej novely s názvom „Herogasm“. Iba tu môže byť priemer vypadávajúcich vnútorností a rozmliaždených hláv tak vysoký na minutáž.

3. séria the boys
Zdroj: gamesradar.com

Poznateľnejšie tragické roviny

Násilie stupňujú, zostrujú aj humor, ktorý ponúkajú. Možno si poviete, že by to bolo posunuté až príliš za hranicu znesiteľnosti. Ale korešponduje to s témami, ktoré tu dostávame. Sú ešte temnejšie ako kedykoľvek predtým, pozadia postáv sú ešte dramatickejšie a vy to úplne cítite.

Tím nenávidiaci superhrdinov sa predsa dal dokopy kvôli krivdám, ktoré im spôsobili. Tu sa ukazuje, ako môžu byť rany hlboké. Ukazuje to M.M. (Laz Alonso), ktorý prišiel o svoju rodinu, večne manipulovaný Frenchie (Tomer Capon) alebo Kimiko (Karen Fukuhara), ktorá zisťuje, že ešte nebola naozaj oslobodená.

3. séria the boys
Zdroj: slahsfilm.com

Temné príbehy na pozadí satiry

Vraciame sa tak k témam aj predtým videným. Starlight (Erin Moriarty) musí opäť a opäť čeliť rovnakým útokom. Tentoraz však ešte aj pred zrakmi divákov. Miešajú nám tu obrovské tragédie, politiku či zápasenie postáv z ich životov (aj medzi nimi).

Robia to ale so satirou na súčasný komiksový svet, paródiami na súčasnú filmovú tvorbu. Tak si môžu dovoliť v kritický moment priniesť tanečné číslo a lá La La Land či toľko krviprelievania, že Hra o tróny môže iba ticho v kúte závidieť. Pritom to však stále vybalansujú s kvalitne stavaným dejom.

3. séria the boys
Zdroj: denofgeek.com

Kvalitne vybudovaný príbeh k finále

Stále sa niečo deje, nenudíte sa a vďaka týždňovému vypúšťaniu epizód na Amazon Prime Video na ne netrpezlivo čakáte. Banda je silnejšia ako predtým vďaka použitiu Compound V platným na 24 hodín. Billy aj napriek svojmu absolútnemu pohŕdaniu ľuďmi so superschopnosťami sám sily získava. Vidíme, kam ho to dohnalo.

Aj s ich „tajnou zbraňou“ sa počas siedmych častí schyľuje k veľkolepému finále. A že to bol tiež poriadny nárez! Pre niekoho sa môže zdať neuspokojivé, pretože na prvý pohľad môže vyzerať, že sa veci nevyriešili. Ale práve o to ide – isté postavy vždy vychádzajú zo situácií ako víťazi.

3. séria the boys
Zdroj: fictionhorizont.com

3. séria The Boys RECENZIA – Zhrnutie

Jediným zádrhelom môže prísť repetetívne správanie istých postáv, ktoré sa dostávajú stále do rovnakých situácií. Lenže malé lezenie na nervy nijak vo väčšej miere neovplyvní skvelé smerovanie deja seriálu. Od dejov z druhej série tu plynule prechádzame a tá tretia si ide svojim, ale poriadne dynamickým tempom s neustále originálnymi nápadmi (Noirova animovaná scéna!).

Privedie nás k veľmi uspokojivým momentom vo finále, kde sa ale predovšetkým nastavia veci pre ďalšie epizódy. Tvorcovia The Boys tak opäť nesklamali. Priniesli satiru, paródiu, tragédiu, politickú glosu a to všetko na pozadí superhrdinského komiksu. Ten v žánri v súčasnosti výrazne vytŕča a je niečím viac. Séria si teda odnáša hodnotenie 9/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -