Zmenila sa hierarchia síl v DC? | Black Adam RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Black Adam RECENZIADwayne Johnson nám sľuboval, že príchodom jeho superhrdinu sa zmení hierarchia síl v DC filmoch. Spojil sa preto s režisérom, s ktorým vytvoril aj Expedíciu: Džungľa (Jaume Collet-Serra). Priniesli na plátno Black Adama a členov Justice Society of America, ktorí sa ho pokúšajú zastaviť. Naplnili ale svoju víziu?

Black Adam RECENZIA
Zdroj: Continental film

Black Adam RECENZIA

Dej nás zavádza do fiktívnej blízkovýchodnej (alebo egyptskej?) krajiny Kahdaq. Aby sa postavil utláčateľom jeho ľudu, vidíme, ako mu rada čarodejníkov dáva jeho schopnosti. Toľko asi k originu, ktorý sme očakávali. Avšak dostávame ešte smerovanie k dôležitému prvku – Sabbacovej korune tvorenej z kryštálu Eternium.

To stále využívajú aj polovojenské jednotky o 5 000 rokov, aby vytvárali útlak. Rozprávanie je od začiatku trochu rozpačité a prišlo mi takmer až nemotivované. Príbeh je k tomu riadne generický. Našťastie sa prebúdza Teth-Adam, aby rozpútal poriadny chaos. Po akčnej a tak aj vizuálnej stránke mal film určite navrch.

Black Adam
Zdroj: Continental film

Akčne a vizuálne skvele zvládnuté

Zopár scén mi síce (podobne ako postavy) prišlo ako vykrádačka konkurenčného vesmíru a spomaľovačiek bolo až nepotrebne veľa, inak boli ale súboje vytvorené napínavo a pútavo. Dokázali im dať originalitu a niektoré som mal chuť vidieť opätovne. K tomu skvele namiešali aj soundtrack, ktorý len podčiarkoval dynamickosť (symfonickú verziu Paint It Black určite zaraďujem do playlistu).

Niekto by si mohol povedať, že na „čierneho“ Adama je snímka málo temná. Ja osobne som rád, že sa DC zbavilo svojho tmavého filtra a naopak, pridali rozmanitejšie vizuály a viac farebnosti. Aj vďaka tomu mohla napríklad vyniknúť postava Cyclone (Quintessa Swindel) so svojím pestrým plachtením.

Doctor Fate
Zdroj: Continental film

Justice Society má z každého rožku trošku

To už sa však dostávame k členom Justice Society of America. V prvom rade treba vyzdvihnúť Doctora Fatea. Skvelý výber bol už len samotného hereckého predstaviteľa, Pierca Brosnana. Postava bola vytvorená presne tak, ako by som si ju predstavil do spracovania na veľké plátno – flegmatický milionár plný sarkazmu, ktorý sa však nebojí zapojiť všetko v tej pravej chvíli.

Zaujímavým prvkom bol aj Atom Smasher v podaní Noaha Centinea. Zvolili si jeho verziu, ktorá nie je týmto originálnym hrdinom a tak mu mohli pridať mieru nešikovnosti na odľahčenie. Našťastie to (aspoň väčšinu času) funguje a pridá zopár vtipných momentov. Miernym sklamaním však bol Hawkman (Aldis Hodge), ktorý však poskytol aspoň kvalitné bojové scény s hlavným (anti)hrdinom.

Black Adam
Zdroj: Continental film

Dej bol plytký, jeho smerovanie ale prekvapilo

Pôvodne som sa obával, že už z množstva trailerov, ktoré som vopred videl, som spoznal celý film. Záporný hrdina likvidujúci všetko, čo mu príde do cesty a potom ho tím tých „dobrých“ presvedčí, aby sa pridal na ich stranu. Našťastie sa tvorcom v ukážkach podarilo šikovne zavádzať, dej sa odvíjal inak a poskytol aj nejedno prekvapenie.

Na viacerých miestach sa však dal, práve naopak, dostatočne predvídať. A ako celok pôsobil značne plocho a genericky, povedali by ste, že toto ste už videli mnohokrát. Dokonca zapojenie dejovej linky „s rodinkou“ pôsobilo len tak akosi do počtu. A neveril som im, že dokážu železnými tyčami bojovať proti pekelným bytostiam.

Black Adam
Zdroj: Continental film

Black Adam RECENZIA – Zhrnutie

Avšak iste by sa nedalo povedať, že sa budete pri filme aj pri jeho stopáži ľahko cez dve hodiny nudiť. Napínavá akcia vás poriadne stiahne a predsa len čakáte, či sa stane Adam ochrancom jeho ľudu alebo jeho záhubou. Poteší aj sem-tam nejaký vtip a ukázanie zopár známych tvárí (ale spýtate sa – čomu vlastne všetkému Amanda Waller šéfuje?).

Išlo o príjemnú zmenu a svieži vietor (s Cyclone aj doslova) v DC svete. Ani trojica scenáristov však nedokázala priniesť dostatočne originálny dej, našťastie to ale zachraňovala a vyvažovala akcia. Black Adamom ešte len stavajú na rozsiahlejšie deje, preto je v tomto bode ťažké hovoriť o zmene rozloženia síl. Od nás si však film odnáša hodnotenie 6/10 (ale pokojne by som prihodil hviezdičku navyše za potitulkovú scénu).

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -