Koniec jednej éry. Microsoft spravil nemysliteľný krok, ktorým mení budúcnosť hier

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Najčítanejšie za 7 dní

Xbox prinesie hry na konkurenčné platformy

Zdá sa, že časy konzolových exkluzivít sa pomaly končia. Veľkí hráči ako Xbox, PlayStation či Nintendo sa doposiaľ snažili predaje svojich konzol podporiť exkluzívnymi titulmi, prinajmenšom pri časti z nich to však už v budúcnosti nemusí platiť. Ako informuje Verge, po týždňoch dohadov šéf hernej divízie Microsoftu potvrdil, že niektoré z Xbox exkluzivít sa dostanú aj na iné platformy.

Phil Spencer, prezidentka Xboxu Sarah Bond a riaditeľ Xbox Games Studios Matt Booty sa spolu stretli v najnovšej epizóde oficiálneho Xbox Podcastu. Tam poskytli aktualizáciu o svojom biznise a potvrdili to, o čom sa v zákulisí šepká už posledný týždeň – niekoľko ich hier sa dočká vydania na PlayStation 5 a Nintendo Switch.

Štvorica vyjde na PlayStation a Nintendo

Spencer uviedol veci na pravú mieru, aby nedochádzalo k prehnaným očakávaniam.

„Dospeli sme k rozhodnutiu, že prinesieme štyri hry aj na iné konzoly. Avšak iba tieto štyri hry, neznamená to, že by išlo o nejakú zásadnú zmenu v našej stratégii.“

Špekulácie o tom, že takýto krok herná spoločnosť spraví, kolujú internetom už nejaký čas. Silnými kandidátmi, o ktorých sa hovorilo, boli Starfield a nová očakávaná hra s Indiana Jonesom s podtitulom The Great Circle. Šéf herného odvetvia Microsoftu sa však jasne vyjadril, že tieto tituly nie sú súčasťou spomenutej štvorice.

Ktoré by to mali byť?

Nešpecifikoval, o ktoré tituly pôjde, dal však zopár nápovied. Povedal, že ide o viac ako rok staré tituly, o ktoré však má komunita stále záujem. Jedna z nich má údajne potenciál, aby sa z nej stala nová herná séria. Dve ďalšie by mali byť menšie hry.

The Verge ďalej uvádza, že má k dispozícii aj interné informácie z Microsoftu, ktoré potvrdzujú presný zoznam hier. Podľa známeho portálu by malo ísť o hry Sea of Thieves a Grounded. Dvojicou menších hier by mali byť Hi-Fi Rush a Pentiment.

Sea of Thieves 1
Zdroj: Microsoft

Xbox tak prináša aspoň kúsok zo svojej knižnice na konkurenčné platformy. Vedúce osobnosti svoje rozhodnutie komentujú ako väčší presah v hráčskej komunite, môže to však znamenať aj začiatok konca konzolových exkluzivít.

Potvrdzuje to aj spoločnosť Sony, ktorá v nedávnom príhovore investorom rovnako naznačila, že niektoré zo svojich exkluzivít bude vydávať aj na ďalšie platformy. Prezident Sony Hiroki Totoki povedal, že PlayStation musí zvýšiť svoju ziskovosť a marže, keďže náklady na vývoj hier neustále narastajú. PlayStation preto v budúcnosti rovnako zvažuje vydávanie niektorých svojich first party hier aj multiplatformovo, pravdepodobne predovšetkým na PC.

Čo si myslíte vy? Ide o prvé kroky k skončeniu exkluzivity? Ako hodnotíte prechod hier z Xboxu na konzoly od iných spoločností? Zahráte si teraz niektorú z nich? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: theverge.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -