Koľko filmov zo série Duna dostaneme? Režisér by chcel tretí, scenárista naznačuje hneď 6 ďalších

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Aké ďalšie Duna filmy dostaneme?

Nie, žeby sme to potrebovali pripomínať, Duna bola jednoducho najväčší zážitok v kine roku 2021. Adaptácia veľkolepého sci-fi od Franka Herberta si získala úspech aj podľa zárobkov a to aj napriek prebiehajúcej pandémii, počas ktorej išla do kín. Vďaka nej bola potvrdená aj druhá časť. Môžeme však dostať aj ďalšie Duna filmy? A dôležitejšia otázka – koľko?

V prvom rade – prvú knihu rozdelil režisér Denis Villeneuve kvôli rozsiahlosti materiálu do dvoch častí. Sám nie je rád, keď sa o filme hovorí ako o pokračovaní, pretože to je jednoducho rovnaký príbeh, ktorého dostaneme iba druhú polovicu. Už sme dostali aj dátum, v októbri budúceho roka sa Timothée Chalamet vráti ako Paul Atreides.

duna video thumb
Zdroj: continental-film.sk

Reálne by videl aj Spasiteľa Duny

Režisér sa vyjadril, že nerád pracuje na viacerých projektoch naraz a Dune: Časť 2 sa venuje na 100 %. Ak ju však dokáže tento príbeh dopovedať, je otvorený možnosti adaptovať aj druhú knihu, teda Spasiteľa Duny. To by si predsa aj sága zaslúžila, pretože tu dokončuje Paulov príbeh. V ňom už je mocným vládcom.

Avšak od neho nás podľa jeho slov čaká ešte dlhá cesta. Vraj je momentálne unavený kedykoľvek, keď na tretiu knihu čo i len pomyslí. Avšak v budúcnosti by to videl ako „spraviteľné“. Avšak pomerne odlišný príbeh v tomto prípade rozpráva scenárista, ktorým je Jon Spaihts. Ten hovorí, že už druhá časť sa skončí tak, aby mali otvorené dvere na ďalšie pokračovania.

Duna trilógia Denis Villeneuve
Zdroj: esquire.com, premedia.sk + úprava

Herbert predsa napísal 6 kníh

Ďalej uvádza, že Herbert napísal predsa 6 kníh. Po spomenutých prvých dvoch ešte priniesol Deti Duny a Božského imperátora Duny. Ďalšie dve ešte neboli preložené do slovenčiny a tak uvádzame ich názvy v originálnom znení – Heretics of Dune a Chapterhouse: DuneRozsiahlu ságu autor prinášal v rokoch 1965 až 1985.

Kým Villeneuve dúfa, že by mohol priniesť aspoň prípadnú trilógiu, Spaith ide ešte ďalej. Videl by aj ďalšie Duna filmy a celkovo by si ich vedel predstaviť aj sedem. To by znamenalo, že dostaneme ešte 6 ďalších! Prezradil to v rozhovore pre portál The Playlist. Uviedol tam:

„Sú tu isté dráždivé prvky, ktoré nás vedú k budúcnosti, ktorá naznačuje, že sme v tomto vesmíre neskončili. To aj napriek faktu, že koniec Duny ako románu bude koniec druhého filmu – a to s uspokojivým ukončením. Avšak podobne ako kniha posielala náznaky, tak aj my prinesieme náznaky na to, čo môže prísť. Veď áno, Frank Herbert napísal 6 kníh.“

Dekonštrukcia toho, čo z Duny poznáme

Scenárista by pokojne videl aj sedem častí, ešte však nepredbiehajme. Ďalšia kniha by bola predsa Spasiteľ Duny, ktorá sa síce odohráva roky po tej prvej, avšak ukončila by perfektne príbehy postáv, ktoré z nej poznáme. Podľa Spaitha je to skvelým príbehom aj kvôli tomu, že je svojim spôsobom viac epická a svojim spôsobom viac dekonštruuje to, čo z Duny poznáme. Slúži aj ako príbeh na výstrahu a ukazuje, čo sa stane, ak miešame náboženstvo s politikou (a sledujeme charizmatických vodcov) a jednotlivcov s inštitúciami.

Tretí diel podľa tejto knihy by znamel aj viac princeznej Irulán. Do jej role je, ako sme sa nedávno dozvedeli, vyhliadnutá Florence Pugh. Avšak pre Dunu: Časť 2 sú momentálne potvrdené iné herecké hviezdy. Medzi nimi napríklad Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Stephen McKinley Henderson, Zendaya alebo Javier Bardem. Dokonca to vyzerá aj tak, že by sa mala vrátiť postava Duncana, ktorú si zahral Jason Momoa.

Duna viac nahoty
Zdroj: wallpapersden.com

Duna: Časť 2 v októbri 2023

Najbližší príbeh a dokončenie prvého románu uvidíme v kinách 20. októbra 2023. Snáď potom režisér potvrdí svoje slová a prinesie aj tretí film, čo je zatiaľ otázne, avšak veľmi žiadané. Rovnako otázne je aj či dostaneme ďalšie Duna filmy. Avšak Deti Duny a ďalšie knihy budú stále čakať na svoje spracovania. A scenárista ich rád do tejto formy pripraví…

Myslíte si, že by sme mali z Duny dostať iba dve časti alebo by ste to videli na trilógiu? Alebo súhlasíte so scenáristom, že by mali byť adaptované všetky knihy z tejto ságy od Franka Herberta? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: collider.com, movieweb.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -