Jamie Foxx so Snoop Dogom lovia upírov v slnčenom LA | Day Shift RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Day Shift RECENZIA – Keď som prvý raz videl trailer na film Day Shift, nevedel som sa rozhodnúť, či to bude okamžite kvalitná komédia alebo ďalší Netflix prepadák. Jamie Foxx, Dave Franco a Snoop Dog v ňom lovia upírov v slnečnom Los Angeles. Základ dobrý, čo však obsah a výsledok?

day shift
Zdroj: dailyresearchplot.com

Day Shift RECENZIA

Foxx tu vystupuje ako pán Jablonski, na prvý pohľad čistič bazénov. Veľmi rýchlo sa však dozvieme, že to je len zásterka pre jeho skutočný job. Neubehne tak ani 5 minút z filmu a už tu máme prvý, poriadne akčný a choreograficky zaujímavo zvládnutý súboj. Lenže ničenie upírov nestačí na čiernom trhu, treba byť súčasťou Únie.

Z nej bol, ako to býva, hlavný hrdina vykopnutý za porušovanie pravidiel. Aby mohol poskytnúť peniaze svojej dcérke za potrebné štúdiá, musí sa na nich opäť obrátiť. Tak poprosí o pomoc starého známeho, aby mu opäť do skupiny pomohol. Ním je Snoop Dogg, ktorého rola Čierneho kovboja je síce vedľajšia a máme jej miestami málo, ale absolútne si vychutnáme každú minútu.

day shift
Zdroj: todayshow.com

Čierny kovboj aj priblbnutý poskok

Dostane poskoka v podobe Dave Franca, ktorý je stelesnením blbčeka od kancelárskej stoličky. Netreba zabúdať ani na správneho záporáka, v tomto prípade bielu realiťáčku. Veď uvidíte. A môže sa to celé rozbehnúť.

Scenár je pomerne priamočiary a nevyhne sa tak otrepaným témam a klišé. Rodina, ktorú treba zachraňovať – máme. Poskok, z ktorého sa stane drsný bojovník – máme (aj keď tentoraz s poriadnym zvratom, za ktorý sa vôbec netreba hnevať). Na druhej strane veľmi pekne vybudovali svet upírov a ich členenie, že je ich až škoda len na dve hodiny.

day shift jamie foxx dave franco
Zdroj: dailyreasearchplot.com

Akcia každých pár minút a kvalitný soundtrack

Čo tam však po deji, tu je dôležitá akcia. Máme jej tu práve to správne množstvo. Useknuté končatiny, prestrelené hlavy, prebodnuté srdcia, strieborná guľka do krku. Jednoducho likvidácia krvilačných monštier na mnoho spôsobov. Niektoré sa opakujú, niektoré vsadia zase na originalitu a dokonca som sa pristihol pri hlasnom vyjadrení prekvapenia. CGI spravilo svoje a automobilovú naháňačku som si pokojne pretočil a pustil znovu.

Nielen vizuál, ale aj hudobná zložka je rozhodne zaujímavá. Po pustení prvých dvoch skladieb sme sa hudobne zase preniesli do časov hrania GTA: San Andreas. Čo vôbec nie je zlé. Ice Cube či samozrejme Snoop Dogg prinesú poriadny soundtrack, pri ktorom si príde na svoje všetci priaznivci hip-hopu (a funku) z 90. rokov (ale chýbať nebude ani Nickelback!)

Day Shift 2022 Netflix
Zdroj: dailyreasearchplot.com

Stále však komédia

Dokonca sa konajú aj nejaké prekvapenia v podobe hereckého obsadenia. Peter Stormare ako vedúci obchodu so špecializáciou na upírsku tematiku rozhodne poteší. A keď sa objavil Scott Adkins, aby so svojím filmový bratom vyzabíjal roj upírov a potom zmizol, rozhodne to nevadilo.

Okrem poriadne vystavanej akcie a hektolitrov krvi je nosným prvkov aj humor. Povedali by ste, že jeho pchanie všade vám už môže liezť krkom, tu však nie. Hlášky majú svoju originalitu a tým kadenciu a nemusíte sa hanbiť, keď nadšenie z nich prejavíte aj nahlas. Navyše nemôžu chýbať ani nejaké tie odkazy. Či už na iné upírske filmy (či filmy celkovo), ale napríklad aj na… Far Cry?!

day shift
Zdroj producentplacementblog.com

Day Shift RECENZIA – Zrhnutie

Jednoducho príjemná akčná jednohubka s vtipnými vsuvkami, ktorá vás nenahnevá. J.J. Perry si ako režisér vo svojom debute očividne nenastavil latku zbytočne vysoko a to bolo úplne v poriadku. Plochý dej perfektne vynahrádzajú skvele vytvorené postavy a ich vlastné motivácie na sekanie upírskych hláv. Denná zmena dokáže poriadne divy, to ani nepotrebujeme tú nočnú!

Tak vás cez necelé dve hodiny svižne prenášajú a poskytnú vám nový svieži pohľad na už otrepanú upírsku tematiku. Rozhodne som uvítal takýto kúsok. Nevyhol sa však sám otrepaným kúskom (a zrazu máme pod mestom vystavaný chrám?), ale je poznať a vidieť, že mu nešlo o takéto veci. Pokojne mu tak udelím hodnotenie 7/10.

PS: To najbližšie, čo môžeme mať k Bladeovi s nápadmi zo Zombielandu. Už len škoda, že nebolo žiadne cameo Wesleyho Snipesa.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. a yo.. nebolo to zle, ale toto mal natocit Tarantino, mohla to byt kultovka. Radim to daleko nad Deadpoolov a Freeguyov, KickAss1 zostava neprekonany.
    ps. Snoop bol frajer :)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -