Prvé dojmy z predposledných dvoch epizód The Falcon and the Winter Soldier – Na ceste k finále

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Krôčik od finále

Naša séria článkov, ktorá postupne zbiera dojmy zo seriálového Marvel projektu The Falcon and the Winter Soldier sa pomaly, no isto blíži ku svojmu absolútnemu záveru. Ostatne, aj príbehová línia nekonvenčného dua pozostávajúceho z (ako už názov napovedá) Falcona a Winter Soldiera je na prahu úplného finále, ktoré definitívne ukončí načrtnuté dejové obraty a dorozpráva príbeh boja proti novým „antagonistom“ s prekvapivo zaujímavými pohnútkami a realistickým (v zmysle fiktívneho sveta) zázemím.

Preto sa bez ďalšieho úmorného zdržiavania pustíme do rozboru predposledných dvoch epizód, ktoré posúvajú dianie výrazne vpred. Pripravili si scenáristi adekvátnu pôdu pre veľkolepé finále alebo skôr šlo o výplňové epizódy, ktoré mohli tvorcovia pokojne vynechať? To si povieme v najbližších riadkoch. A samozrejme, narazíte i na spoilery, čo už je pre týchto článkoch tradíciou.

 

Dojmy z predposledných epizód The Falcon and the Winter Soldier

Štvrtá časť s podtitulom The Whole World is Watching pokračuje vo vyostrovaní konfliktov a končí naozaj zásadným momentom, ktorý je na pomery Disney naozaj šokujúci a snáď až nevídaný. Nemožno sa sťažovať na tempo ani na charakterový vývoj, pričom do deja je nenásilne vtlačená Wakanda, čo opätovne umocňuje pocity existujúceho univerza.

V piatej epizóde sa ale výrazne spomalí, čo sa, pochopiteľne, stretlo s fanúšikovskou nevôľou. Sám som mal pri pozeraní pocit, že by sa malo menej rozprávať a viacej posúvať dej dopredu. Nechápte to zle, dialógy a udalosti v rámci sveta a rozprávaného príbehu fungujú, akurát ich sledovať štyridsať minút v momente, kedy by sa malo šponovať napätie a chystať finále, nepôsobí úplne najlepšie.

Trošku to vyzerá tak, že mali tvorcovia dostatok záberov a scén, no tie nemali kam vložiť, no a tak z nich poskladali samostatný diel, v ktorom sa síce dejú zaujímavé veci, no omnoho lepšie by bolo rozdeliť tieto ľudské mozaiky do predchádzajúcich dielov. Dramaturgicky to totiž škrípe, obzvlášť s prihliadnutím na fakt, že sme len krôčik od seriálového ukončenia. A čo potom z toho, keď máte na začiatku časti srdcervúci konflikt, keď následne idete na pol plynu a hlavnej zápletke sa vlastne vôbec nevenujete? To jest otázka, ktorá nepochybne musela trápiť i scenáristu, no ťažkú hlavu si z nej očividne nerobil.

the falcon and the winter soldie dojmy predposledné
Zdroj: newsweek.com

„Iba“ solídne remeslo

Akčné pasáže si držia svoju štandardnú kvalitu, kde miestami dochádza k menšiemu chaosu, až si nie ste celkom istý, čo sa vlastne na obrazovke deje. Na vine je najmä agresívny strih a nie vždy najlepšie umiestnená kamera, no treba dodať, že sa nemusíte báť diletantstva, ktoré svojho času predviedla druhá epizóda. Tento extrém sa (našťastie) autorom prekonať nepodarilo. A dúfajme, že už ani nepodarí.

Spravidla však platí, že si súbojové sekvencie užijete, i keď takpovediac na zadok z nich s najväčšou pravdepodobnosťou nespadnete. Choreografia je ale solídna a niektorí zúčastnení zo seba očividne vydávajú fyzické maximum. No v porovnaní s niektorými modernými záležitosťami z východu alebo brutálnym projektom Gangs of London, ide o evidentný slabší odvar. A, dokonca, i ten staro-nový Punisher príležitostne prekvapil výborne nakrútenou bitkou (obzvlášť v Daredevilovi, kde sa Frank náramne činil).

Tak či onak, stretom nechýbajú emócie, čo je zásluha šikovne pripraveného scenára. Ten si namiesto bezmenných gaunerov a maskovaných protivníkov vyberá dobre známe postavy (nový kapitán, zaujímavá hlavná antagonistka) a vďaka tomu sú bitky nezriedka osobnejšie a vyhrotenejšie. Máte pocit väčšej zainteresovanosti, vďaka čomu je zážitok z pozerania o niečo pútavejší.

dojmy falcon and the winter soldier
Zdroj: fortressofsolitude.co.za

Dobre napísané…

Funkčných a uveriteľných sokov možno ešte väčšmi oceniť z pohľadu diváka, ktorý sa ocitol v dobe prehnane digitálnych (Snyder) a na jedno kopyto napísaných „záporákov“. Tí, koniec koncov, poslednú dekádu obsadzujú a dobývajú plátna veľkých kín (ktoré sa snáď už čoskoro opäť otvoria), pričom sa nezdá, že by im malo len tak ľahko odzvoniť. A nie, stále sa nepohybujeme v reáliách a autenticite, s ktorou zhruba pred pätnástimi rokmi pracoval Christopher Nolan, no príde mi, že je to najbližšie, čo sa Marvel a pod jeho zástupcov združené projekty dostali k takto osobne napísaným záporným postávam.

Inými slovami, akcia je menej prostoduchá a viacej sa dostáva divákovi (ktorý skutočne javí záujem o dianie) pod kožu. Tým ale nechcem povedať, že by som si jatka z tretieho dielu náramne neužil, práve naopak. S prichádzajúcim finále som ale rád, že tvorcovia radšej stavili na dotvorenie konfliktov i nastolených stimulácií, než na bezhlavú akciu, ktorá môže prísť v poslednej epizóde s tým, že by bola lemovaná osobnými stretmi. K nim nepochybne dôjde a ja som už teraz zvedavý na ich uzatvorenie.

dojmy the falcon and the winter soldier episode 5
Zdroj: vulture.com

Pripravený na finále?

Zatiaľ sa zdá, že The Falcon and the Winter Soldier je projektom niekoľkých tvárí. Hoci som sám pôvodne tvrdil, že pôjde o tradičnú buddy záležitosť, ktorá je postavená na nepretržitom doťahovaní sa ústredného dua, takto na prahu konca môžem (vlastne musím) skonštatovať, že seriálové dobrodružstvá týchto dvoch hrdinov sú v prvom rade výborne napísané.

Samozrejme, musíte sa uspokojiť s istým zjednodušením, ktoré pramení z toho, že ide stále o komiksový projekt, v ktorom sa ráta s naivitou, hlúposťou a nadprirodzenosťou. Na druhej strane ale prekvapivo dobre fungujú prítomné charaktery.

A tým myslím snáď každého od hlavných protivníkov, cez protagonistov, až po Zema, ktorého s chuťou stvárňuje Daniel Brühl. Nezabúda sa ani na udalosti z MCU, ba čo viac, tvorcovia na ich existenciu výborne nadväzujú a adekvátne inovujú už tak rozsiahle univerzum. A aby toho nebolo málo, šikovne prepájajú ukončenú a práve začínajúcu etapu filmov o mocných ochrancoch zeme a priľahlého vesmíru.

Ako to celé nakoniec dopadne sa dozvieme už v priebehu zajtrajšieho dňa, kedy má vyjsť posledná epizóda tohto seriálového eventu. Momentálne to síce nevyzerá tak, že by sme sa mali dočkať pompézneho zakončenia (pri nedávnom seriáli WandaVision to bolo práve naopak), avšak radšej sa nechajme prekvapiť, nakoľko scenáristické karty sú rozdané zaujímavo. Čo už s nimi ale autori urobia je v superhrdinských hviezdach…

Opäť dávame do pozornosti, že ak si chcete obohatiť svoju zbierku zberateľských figúrok a komiksov (aj s tematikou dobrodružstiev Zimného vojaka a Falcona), môžete tak učiniť prostredníctvom obchodu Nekonečno. Na ich stránku budete presmerovaný po kliknutí na priložený obrázok. 

Prvé dojmy The Falcon and the Winter Soldier - nekonečno
Zdroj: nekonecno.sk

Ako na vás pôsobili predposledné epizódy? Vylepšili vaše osobné dojmy z The Falcon and the Winter Soldier, prípadne ste od nich očakávali niečo celkom iné? Pokojne sa podeľte o svoje názory prostredníctvom dostupnej komentárovej sekcie.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -