Inšpiroval sa Elvis skutočne hrdinom menom Captain Marvel Jr.? Čítal ako malý komiksy?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Elvis a spojitosť s Captain Marvel Jr.

Kiná aktuálne valcuje aj životopisný film o kráľovi rock’n’rollu. Režisér Baz Luhrmann pripravil túto snímku, kde zobrazuje život hudobníka od skorého detstva až po jeho smrť. Divákov však zaujala aj trochu iná časť. Elvis tu číta komiks Captain Marvel Jr. Naozaj sa to stalo? Ovplyvnil hrdina hudobníkov štýl či spôsob obliekania?

Táto komiksová postava, vlastným menom Frederick Freeman, vznikla v roku 1942. Pôvodne v 118 číslach vychádzal pod vydavateľstvom Fawcett Comics do roku 1953. Po tomto období hrdinu prebralo DC. Ako jeho meno napovedá, jeho sily sú veľmi podobné postave menom Captain Marvel. Tá bola neskôr premenovaná (aj kvôli legálnym problémom) na Shazam!. Tak ho poznáme doteraz.

captain marvel jr
Zdroj: dc.fandom.com

Temnejšie problémy a sociálne pozadie

Mal podobné sily ako jeho menovec. Tínedžer sa dokázal pretransformovať na hrdinu použitím krátkej formulky. Avšak vzhľadom na obdobie, v ktorom vyšiel, sa potýkal s temnejšími problémami. Boli to následky druhej svetovej vojny a chudoby ňou spôsobenej. Odvtedy mal samozrejme niekoľko prerábok, najznámejšia je zrejme z 90. rokov.

Späť však k filmu. Známeho hudobníka nachádzame ešte ako mladého chlapca počas jeho detstva v mestečku Tupelo v Mississippi. Číta tu komiks a podľa svojho obľúbeného hrdinu z neho nosí oblek s plášťom a chýbať nemôže ani ikonický blesk. Nachádzame tu paralelu s jeho prvým vystúpením, kde už ho hrá Austin Butler.

elvis captain marvel jr
Zdroj: youtube.com

Transformácia na superhrdinu

Keď si dá na seba oblek, tak je to popisované že sa „transformuje na superhrdinu“. To povedal kolonel Tom Parker, jeho manažér, ktorého si tu zahral Tom Hanks. Neskôr aj jemu adresuje slová, ako čítal ako malý komiksy a chcel sa stať hrdinom. Tak si mohol každý sen, ktorý sníval, zrealizovať tisíckrát.

Tieto slová naozaj adresoval Parkerovi v slávnej reči z roku 1971. Avšak v tomto filme hovorí Presley aj o dosiahnutí „Kameňa nekonečna“, rovnako ako jeho hrdina. A Elvis tu priamo postavu Captain Marvel Jr. spomína aj menom. Bolo aj toto založené na skutočnosti?

captain marvel na elvisom stole
Zdroj: crast.net

Skutočný čitateľ

Skutočne, vyrastajúci Elvis bol okrem R&B muzikantov ovplyvnený aj netradičným zdrojom. Tým boli práve komiksové zošity. Dokázal sa stotožňovať s ich osudmi a utekať od každodennej reality. Koniec koncov, jasný dôkaz sa nachádza v Gracelande, jeho sídle. Zostala tam zachovaná jeho zbierka komiksov. Ba čo viac, jedna z miestností je ako múzeum rekreácia jeho detskej izby. A asi vás neprekvapí, že sa tu na stole nachádza číslo Captaina Marvela Jr.

Komiksami bol ale zrejme ovplyvnený viac, ako pripúšťal na verejnosti. Jeho ikonický vzhľad totiž značne pripomína Freddieho Freemana. Tak v prvom rade sa pozrime na účes – uhľovočierne vlasy so zatočenou ofinkou vpredu. Kráľ si dokonca zo svojho špinavého blondu vlasy sám farbil na takúto tmavú. On sám však tvrdí, že jeho vzorom v tom bol herec Tony Curtis.

elvis-presley-tony-curtis
Zdroj: express.co.uk

Kostýmy by mali byť jasné

Ďalšou vecou sú jeho kostýmy. Trblietavé kombinézy a krátke plášte sú niečo, čo je ako vystrihnuté zo strán komiksu. Ak sa ho však pýtali na tento fakt, jednoducho tvrdil, že on si sám svoje obleky nenavrhuje, ale stojí za nimi dizajnér Bill Belew. Ten ich skutočne pripravoval v rokoch 1968 či 1977, podľa neho ale mal vždy hudobník do ich vzhľadu veľa čo povedať.

Ale rukolapným dôkazom, že sa inšpiroval touto postavou, je jeho známe logo. Prívesky a spony na opasok tvorili tri písmená TCB. Znamenalo to Taking Care of Business, avšak skratku rozdeľoval blesk. Presne taký, ako má hrdina teraz známy ako Shazam!.

elvis captain marvel
Zdroj: screenrant.com

Návrat do komiksu v 90. rokoch

Elvis sa teda hrdinom menom Captain Marvel Jr. inšpiroval vo svojom živote dostatočne, či si to už uvedomoval, alebo to bolo podvedomé. Ovplyvnil jeho vystupovanie, štýl obliekania, účes, aj doplnky. Silu svojho materiálu si uvedomovali aj v samotnom vydavateľstve a spravili krok, ktorý pekne uzatvára tento kruh.

V 90. rokoch, teda už roky po spevákovej smrti, sa rozhodli tento prvok zahrnúť v príbehu. Priniesli komiks Kingdom Come v roku 1996. Ilustrátor Alex Ross vykreslil Freddieho Freemana v ďalekej budúcnosti pod alter egom King Marvel. Hrdina tu nosí kostým s vysokým límcom, široký opasok a topánky po lýtka. Podobnosť s Elvisom je tu jednoznačná.

captain marvel jr. elvis
Zdroj: screenrant.com

Captain Marvel Jr. ako fanúšik Elvisa

Ak by sa vám to však nezdalo, jeho partnerka Mary Marvel mimoriadne pripomína Priscillu. V roku 2005, v komikse Teen Titans, spravili tento prvok ešte jasnejším. Freeman priamo tvrdí, že je obrovským fanúšikom Elvisa Presleyho. Používa jeho hlášky a obhajuje si to tým, že bol nielen kráľom rock’n’rollu, ale aj najväčším moderným filozofom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Tiež ste sa po filme Buza Luhrmanna zamýšľali nad tým, či Elvis skutočne čítal komiksy Captain Marvel Jr.? Ako to vnímate po rozpovedaní skutočných udalostí? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -