Príbeh o kráľovi rock and rollu – slasti a strasti života v šoubiznise | Elvis RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Najčítanejšie za 7 dní

Elvis RECENZIA

Elvis RECENZIA – Do kín zavítal nový životopisný film o jednej z najväčších speváckych hviezd histórie menom Elvis Presley. Môžete ho poznať aj podľa titulu, ktorý si svojím talentom a nadšením pre spev a vystupovanie vyslúžil – kráľ rock and rollu. Na americkej scéne pôsobil počas šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Jeho hudba si získala mnoho fanúšikov, no zároveň vyvolala veľkú kontroverziu vo vtedy konzervatívnych Spojených štátoch.

Režisérom tohto filmu je svetoznámy Baz Luhrmann a pod krídla si ho vzalo štúdio Warner Bros. Pictures. Pre Luhrmanna je Elvis devätnástym režisérskym počinom. V minulosti sa zhostil viacerých známych snímok, medzi ktoré patrí napríklad Moulin Rouge! z roku 2001 či Veľký Gatsby z roku 2013. Hlavné postavy si zahrali herci ako Austin Butler v úlohe Elvisa, Tom Hanks v úlohe manažéra Toma Parkera a Olivia DeJonge v úlohe Elvisovej manželky Priscilly. Ako ale tento počin dopadol? To vám prezradí recenzia na film Elvis.

Vzostup a pád kráľa rock and rollu

Príbehom nás sprevádza rozprávač v podaní manažéra Elvisa Presleyho – Tom Parker. Po Elvisovej smrti vyšlo najavo, že speváka vykorisťoval a neľudsky profitoval z jeho slávy. Filmový Tom Parker nás chcel presvedčiť o svojej nevine pomocou vyrozprávania príbehu o kráľovi rock and rollu od začiatku až po koniec. Celý film nás však len utvrdil v tom, že sa manažér o speváka vôbec nestaral tak, ako by mal.

Elvis
Zdroj: Continental film

Počas filmu si prejdeme všetkými podstatnými míľnikmi Elvisovho života. Príbeh sa začína v štáte Mississippi v mestečku Tupelo, kde mladý Elvis vyrastá v černošskej komunite a v chudobe. Zamiluje si spev a tanec predvádzaný černochmi a zrodí sa v ňom sen dostať sa na pódium a vystupovať pred stovkami ľudí.

Tom Parker riadi kočovný cirkus s hlavnou speváckou hviezdou Hankom Snowom. Na jednej z ciest však započuje Elvisa v rádiu a zadá si úlohu zlanáriť ho pod svoje krídla. Na jednom z koncertov ho vidí prvýkrát aj vystupovať. Elvisove vystúpenia ale neboli iba o hudbe, ktorú predvádzal. Fanúšikov, teda hlavne fanúšičky, si získal vďaka svojim energetickým a jemne erotickým pohybom, ktoré počas pesničiek predvádzal. Parker v ňom hneď videl hviezdu, keď sledoval, ako pri jeho vystúpení ženy jačali a strácali kontrolu.

Elvis Presley a Tom Parker

Netrvalo dlho, a už sa dvojica dala dohromady s plánmi dobiť svet šoubiznisu. Napriek starostiam Elvisovej mami Gladys sa spevák ponáral čoraz viac do vidiny peňazí a svetiel reflektorov, a tým nad ním Parker získal plnú kontrolu. Do biznisu dokonca zapojil aj Elvisovho otca Vernona. Popularita rástla, koncerty sa hromadili, peniaze sa valili… Tom Parker dokonca prišiel s ideou merchandise-u, teda produktov s menom či tvárou speváka.

Ako však narastala Elvisova sláva, dostal sa do povedomia aj vplyvných amerických politikov, ktorí jeho hudbu a vystupovanie považovali za vulgárne a až príliš sa podobajúce černošskej kultúre. V tom čase bola ešte rasová diverzifikácia v USA silná. Černosi a belosi sa nesmeli miešať, a tak beloch Elvis predvádzajúci černošské pohyby vyvolal obrovskú kontroverziu. Hrozilo mu, že ho dokonca za to zatvoria do väzenia.

Elvis
Zdroj: Continental film

Tom Parker odmietal prísť o svoju „dojnú kravu“ kvôli kontroverznému verejnému vystupovaniu. Aby sa vyhol budúcim problémom s právom, premenil Elvisa na úplne iného speváka vo fraku a so slušným vystupovaním. To sa však nikomu okrem právnych zložiek nepáčilo. Všetci chceli späť starého Elvisa. Tento spor rozpútal medzi spevákom a manažérom veľké nezhody a viedol k tomu, že Elvis odišiel slúžiť na vojnu, kde spoznal svoju budúcu manželku a matku jeho dcéry Priscillu. Nasledoval obrovský stres a ďalšie vystúpenia, ktoré postupne speváka priviedli až na smrteľnú posteľ, a to vo veku len 42 rokov.

Vykreslenie reality

Film prináša vierohodné a emotívne vykreslenie vtedajšieho obdobia, a to hlavne po stránke rasovej diverzifikácie. Pre mnohých divákov sa môže taký očividný a podporovaný rasizmus zdať až nereálny, no opak je skutočnosťou. V šesťdesiatych rokoch sa v USA šírila ideológia nadvlády belochov vo všetkých sférach. Toto zobrazenie prináša v dvadsiatom prvom storočí veľký kontrast medzi verejnými názormi a politickou korektnosťou vtedy a dnes. Historicky dôverne zobrazuje aj významné dejinné udalosti a ich vplyv na Američanov, konkrétne smrť Martina Luthera Kinga Jr. a ministra spravodlivosti Roberta Kennedyho.

Okrem toho výborne predstavuje aj svet amerického šoubiznisu. V ňom sa človek vďaka sláve a popularite mení z osobnosti na značku. Pre jej zachovanie sú následne agenti či manažéri ochotní úplne zničiť danú slávnu osobnosť a vôbec nemyslia jeho fyzické či psychické zdravie. Hlavné je, že sú ich peňaženky plné. To bohužiaľ platilo vtedy a je tomu tak dodnes.

Elvis
Zdroj: Continental film

Dôsledkom slávy je následne aj strata súkromného života, ktorú najlepšie vo filme vidíme v scéne s pohrebom, počas ktorého sa musí Elvis a jeho otec napriek smútku a traume postaviť pred kamery a mikrofóny. Všetko v živote hviezdy sa stalo verejným.

Postava Elvisa

Herec Austin Butler dokonalo zahral postavu Elvisa Presleyho. A to nielen výzorom – slávnym účesom, bokombradami a kostýmami, ale aj povahou a vystupovaním. Skvelo napodobnil Elvisove tanečné pohyby a podarene používal južanské nárečie a spôsob rozpravy. Príjemným prekvapením je aj hercov spevácky talent. Väčšinu piesní, ktoré majú diváci možnosť vo filme počuť, Butler prespieval sám.

Napriek hercovmu skvelému výkonu Elvisova postava nie je až tak dobre napísaná. Chýba jej hĺbka a o spevákovom prežívaní a myšlienkových pochodoch sa nedozvedáme nič. Sledujeme jeho život a udalosti, ktoré prežil, no v skutočnosti ani po sledovaní filmu nevieme, čo je to za človeka. Pri silnejšom zamyslení môžeme toto vyobrazenie prepojiť s tým, že bol iba bábkou na špagátikoch, ktoré ovládal Parker, avšak nie je známe, či to tvorcovia filmu takto zamýšľali, alebo sa na Elvisov charakter jednoducho vykašľali.

Elvis
Zdroj: Continental film

Ku koncu filmu dokonca strácame dva posledné roky jeho života. Je pravda, že film je naozaj dlhý, avšak skrátenie konca jeho kariéry a životnej cesty nebola tá správna voľba na zachovanie akceptovateľnej minutáže snímky. Namiesto toho je film prepchatý dlhými scénami koncertov. Vôbec by mi nevadilo, keby ich bolo menej na úkor plynulého dokončenia príbehu. Avšak dostali sme len preskok po roku na jednu scénu na letisku a následné viaceré snímky s textom, ktorý uzatvoril Elvisov príbeh. To bolo pre mňa veľkým sklamaním.

Elvis RECENZIA – Zhrnutie

Film Elvis má mnoho silných stránok. Zobrazenie USA minulosti a života v šoubiznise je naozaj vierohodné a dobre spracované. Výborná je taktiež práca s kamerou a strih. Samozrejmosťou je skvelá hudba a Elvisove vystúpenia. Herci predviedli veľmi dobré výkony.

Objavilo sa však aj niekoľko nedostatkov, ktoré boli kvalitou pred tým zmienených silných stránok o to viac viditeľné. Chýbajúca hĺbka postavy Elvisa a plynulé dokončenie filmu mi naozaj vadí a po príbehovej stránke filmu chýbajú podstatné body. Osobne by som privítala aj viac dobových záberov dopĺňajúcich atmosféru koncertov a podstatných udalostí. Tie sme mali možnosť vidieť ale iba na začiatku a na konci filmu. Niesli teda úlohu doplnkových záberov, aj keď mali potenciál obohatiť príbehové scény.

Elvis recenzia
Elvis recenzia; Zdroj: Continental film

Za jeden z najväčších prešľapov v tomto filme však považujem hudbu. Hudobná stránka Elvisovho života, koncerty a vystúpenia nemali chybu. Avšak akonáhle film zobrazoval černošskú komunitu a kultúru, v pozadí hral moderný rap či dokonca elektronická hudba. Netuším, koho to bol nápad, avšak pesnička od Diplo sa ku zobrazeniu šesťdesiatych rokov vôbec nehodila. Jediná vsuvka modernej hudby do filmu, ktorá bola na mieste, bola Eminemova skladba počas záverečných titulkov, ktorá dokázala podtrhnúť podobnosť medzi ním a Elvisom v predstavení belocha, ktorý tvorí „čiernu“ hudbu. Film si preto podľa mňa zaslúži hodnotenie 8,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

  1. ten film je fakt ale fakt strasny…no takto, ak chcete nieco ako walk the line typu drama ze vas to vcucne od zaciatku do konca tak na to zabudnite…je to polo dokumentaristicke,potrhane, cirkusantske vselico, precpate kde vsade Elvis bol, avsak absolutne nesurode az z toho boleli niekedy oci, pribeh je zabity niekde v strede filmu a potom je to uz len totalna hudobna nuda, minutaz je teda uplne prepalena. Elvis ako taky sa v tom filme dost topi je tam ale nie je tam…neni to o nom. O kom teda vlastne? Neviem. Ale ked poviem ze nejde z toho ziadna emocia a cele to posobi uplne sterilne ale zase pekne vakuovo zabalene tak to bude asi stacit. 5/10

    • imho to je na oscara za film roka a herca v hlavnej ulohe. Nemam rad rock&roll, nemam rad Elvisa… ale bolo to spravene velmi dobre – trochu prestrihat, o pol hodinku skratit a bolo by to dokonale :). Zajtra pozriem znovu Bohemian rhapsody, ktory herec to zahral lepsie, ale dopredu hovorim, ze nebudem objektivny, kedze Queen rad mam.

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -