Čakanie skončilo. Veľkolepé sci-fi si už pozriete aj na streamovacej službe

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Najčítanejšie za 7 dní

Ambiciózne sci-fi Tvorca dorazilo na Disney+

Veľkovýpravné sci-fi Tvorca, ktoré mohli diváci vidieť v kinách v septembri minulého roka, už si našlo cestu aj na streamovacie služby. Do ponuky ho od dnešného dňa zaradila platforma Disney+. Film je tu dostupný v 4K s podporou Dolby Atmos, nechýba ani český dabing, prípadne slovenské titulky.

Tvorca patril k najväčším sci-fi minulého roka a po vydaní ho sprevádzali prevažne pozitívne ohlasy od kritikov aj divákov. Aj napriek tomu si však Tvorca veľkú divácku základňu nenašiel a film s rozpočtom 80 miliónov v kinách zarobil iba 104 miliónov dolárov. Z komerčného hľadiska preto išlo o sklamanie, ktoré zahatilo plány na akékoľvek ďalšie pokračovania.

ken watanabe tvorca
Zdroj: themoviedb.org

Film Garetha Edwardsa je zasadený do budúcnosti a sleduje vojnu ľudstva proti AI. Dej sleduje bývalého elitného vojaka Joshuu (John David Washington), ktorý je vyslaný na tajnú misiu, aby našiel a zlikvidoval vodcu AI, ktorý má ako jediný schopnosť zvrátiť vojnu na stranu robotov. Rozpolteného hlavného hrdinu s AI spája jeho vlastná minulosť a čoskoro zistí, že situácia nie je taká jednostranná, ako mu velenie tvrdí.

Pôvodný článok

Veľkolepý súboj ľudstva s umelou inteligenciou, navyše v technicky vyšperkovanom sci-fi zasadení. Presne na neho lákal aj trailer na najnovší film od Garetha Edwardsa, režiséra Rogue One zo sveta Star Wars. Ľuďom sa však na film do kina príliš nechcelo. Nová nádej štúdia je v digitálnom vydaní. What’s On Disney Plus predstavilo dátum, kedy prichádza snímka Tvorca online.

Dej nás zavedie do dystopického sveta, 15 rokov po tom, čo bola v Los Angeles odpálená nukleárna bomba. Za jej detonáciu padla vina na umelú inteligenciu, s ktorou ľudstvo zvádza neľahké boje. V centre príbehu stojí Joshua, ktorého si zahral John David Washington, bývalý člen elitných jednotiek, ktorý je poverený neľahkou úlohou.

recenzia na film tvorca
Zdroj: themoviedb.org

Mohlo ísť o sci-fi roka, či dokonca dekády

Má vyhľadať tajomného Tvorcu, ktorý je architektom AI. Vie sa, že vyrobil tak mocnú zbraň, ktorá dokáže otočiť vojnu jednoznačne na jednu stranu a potencionálne tak zničiť ľudstvo. Hrdina však stojí pred silnou morálnou dilemou, keď sa dozvedá, že to, čo má zničiť má podobu dieťaťa.

Gareth naozaj priniesol výborne vystavaný svet, ktorý spájal technológie a mytológiu. Navyše sme dostali podmanivý soundtrack od Hansa Zimmera. Bol by to recept na okamžitý úspech, nohy si však podkopol menej zaujímavým a opakujúcim sa dejom. Zrejme aj to bude dôvodom prečo film z rozpočtom 80 miliónov dolárov priniesol z kinosál po celom svete 101,7 milióna dolárov (podľa dát z Box Office Mojo).

tvorca
Zdroj: themoviedb.org

Digitálne vydanie príde aj s bonusmi

Ide o neuspokojivý výsledok, zrejme preto sa produkčné spoločnosti New Regency a Entertaiment One ponáhľajú aj s digitálnym vydaním. Bola oznámená 4K Ultra HD Blu-Ray verzia, ktorá bude okrem samotnej snímky obsahovať aj bonus True Love: Making The Creator.

Pôjde o 55 minút dlhý dokument, ktorý divákom ponúkne jedinečný pohľad do zákulisia. Sprevádza ním samotný režisér, ktorý hovorí o inovatívnej kamere, osvetlení a oveľa viac prvkoch, ktoré robili snímku jedinečnou. Nebudú chýbať ani komentáre hercov. V takejto podobe bude film dostupný od 12. decembra.

Ešte predtým však príde Tvorca online. Paradoxom je, že aj keď pochádza od 20th Century Studios, momentálne nepadli žiadne informácie o tom, kedy by mal byť vydaný na Disney+. Vieme však, že od 14. novembra bude dostupný na digitálne prenajatie či kúpu na službách Prime Video, Apple TV a Google Play.

Zašli ste si na film Tvorca do kín alebo ste čakali na jeho domáce vydanie? Pozriete si ho v takejto podobe alebo počkáte, kým bude dostupný na Disney? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: whatsondisneyplus.com; boxofficemojo.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -