Legenda o zázračnom strome a nemŕtvych dobyvateľoch | Expedícia: Džungľa RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Štefan Bielik
Štefan Bielik
Oddaný služobník kinematografického, herného a zábavného priemyslu. Lebo život je len jeden, ale svetov tisíc.

Expedícia: Džungľa RECENZIA

Expedícia: Džungľa RECENZIA – Začiatok nového milénia sa niesol v znamení návratu ku klasickým dobrodružným filmom. Piráti Karibiku, Múmia, či dokonca Lara Croft: Tomb Raider, sa tešili diváckej priazni a tak Disney v roku 2004 ohlásil prácu na svojom ďalšom filme podľa atrakcie z vlastného zábavného parku. Hlavných postáv sa mali zhostiť Tom Hanks a Tim Allen, k natáčaniu však nikdy nedošlo.

V roku 2017 trojica scenáristov na čele s Glennom Ficarrom (Bláznivá, hlúpa láska) prekopala scenár. Novú verziu filmu Expedícia: Džungľa mala najskôr režírovať Patty Jenkins (Wonder Woman), nakoniec však príležitosť dostal Jaume Collet-Serra (Cudzinec vo vlaku, Neznámy). Vysoko rozpočtová produkcia siahla po osvedčených menách Dwayne Johnson (Jumanji, Rýchlo a zbesilo), Emily Blunt (Tiché miesto, Návrat Mary Poppins) a Édgar Ramírez, Jesse Plemons, či Paul Giamatti.

Expedícia Džungľa RECENZIA
Zdroj: bioprepwatch.com

Dobrodružstvo na Amazonke

Doktorka Lily Houghtonová sa s bratom MacGregorom prebíjajú neľahkým životom v Londýne 20. storočia. Spoločnosť, vedená predsudkami, pánskymi spolkami a nútenou etiketou, nie je naklonená ani financovaniu ich expedície. Lily totiž plánuje nájsť bájny strom v Amazonskom pralese, ktorého lupene majú zázračné liečivé účinky.

Keď sa však odvážnej žene podarí získať hrot šípu, ktorý má súrodencov doviesť priamo k cieľu, na vlastnú päsť sa vydávajú do džungle legendárny strom nájsť. Stretávajú sa s dobrodruhom Frankom, ktorý na lodi vozí turistov po Amazonke. On sám má vlastné dôvody na to, prečo sa usídlil v džungli na konci sveta. V tamojších lesoch na nepozvaných hostí totiž číha hrozivá kliatba.

Expedícia Džungľa RECENZIA
Zdroj: cheatsheet,com

„Produkčný“ film

Je logické, prečo sa Disney ani po pätnástich rokoch nevzdal myšlienky film vydať. Nezabránili mu v tom ani zatvorené kiná, na ktorých otvorenie „Myšiak“ čakal. Plán s Osamelým jazdcom, či Princom z Perzie vytvoriť filmové série mu nevyšiel. Na reboot série Piráti Karibiku sa stále čaká a konkurencia zatiaľ prichádza s oživeným Tomb Raiderom, Uncharted a dokonca sám Spielberg predstaví piateho Indiana Jonesa. Disney tak na poli dobrodružných filmov predsa nemôže zaspať na vavrínoch. A tak skúša spracovať ďalšiu svoju atrakciu zo zábavného parku.

Zo snímky je preto neskutočne cítiť, že sa jedná o „produkčný“ film. Jednoducho povedané, Expedícia: Džungľa si kladie za povinnosť urobiť dve veci – vytvoriť novú filmovú sériu a do bodky splniť predpísanú šablónu súčasného blockbusteru. V snímke nie je jediná scéna, ktorá by sa pokúsila aspoň o jemné vychýlenie z dejovej šablóny, ktorú sme videli nespočetne veľakrát. Nerád začínam práve negatívnym prvkom, ale týka sa celého filmu ako takého. Presne viete – kde sa odohrá prvá akcia, kde skončí náš hlavný hrdina, ako vôbec dopadne celý motív so zázračným stromom. Je až smutné ako veľmi sa film bojí byť iný.

Expedícia Džungľa RECENZIA
Zdroj: cinemablend.com

Rodinný film

Jaume Collet-Serra je veľmi schopný režisér a podarilo sa mu ustrážiť si aj túto vysoko rozpočtovú snímku. Vo svojej filmografii má niekoľko kvalitných trilerov, ktoré v mnohých prípadoch stavajú až na hororových prvkoch. V Expedícii: Džungľa však niet po napätí ani stopy. Ide, samozrejme, v prvom rade o rodinný film. Každá jedna akcia, či vyhrotený moment, sú však čo najviac zjemnené. K vytvoreniu napätia, či vôbec uveriteľného dobrodružstva, nepridáva ani fakt, že každý jeden záber je prepchatý digitálnymi prvkami.

Prvý akt snímky som sa pohrával s myšlienkou pre koho je tento film vlastne určený. Hravý svojím spracovaním, ale temný príbehom z obdobia dobývania Južnej Ameriky. Hravý svojimi postavami, ale temný ich vnútorným svetom. Zastaviť sa pri pojme „rodinný film“ tak bolo jediné východisko. Pretože okrem iného musí mať Disney vo svojej snímke skroteného CGI tigra a postavu, ktorá hoci má inú sexuálnu orientáciu, scenár s týmto odhalením nijako nepracuje.

Expedícia Džungľa RECENZIA
Zdroj: screenrant.com

Dobrodružný film

Expedícia: Džungľa na druhej strane ponúka dynamický a farebný výlet po Amazonke. Počas neho riešime staré dobré konflikty, ako keď sa postava nechcene spotí v džungli, musí jesť ulovené pirane a prispôsobiť sa nepohodliu. Stretneme primitívne kmene, odhalíme (jednoduchú) záhadu a tiež si na nás počká aj temná kliatba.

Hoci by mal mať dobrodružný film svojho jasného záporáka (Indiana Jones), Expedícia: Džungľa tak zlyháva aj v tomto smere. Nemecký princ a znetvorený španielsky conquistador (dobyvateľ) sú síce skvelé postavy, lenže to zďaleka nestačí. V závere s nimi film vôbec nepracuje a sú skôr paródiou, než dôstojnými protivníkmi.

Expedícia Džungľa RECENZIA
Zdroj: cinemablend.com

Expedícia: Džungľa RECENZIA – Zhrnutie

Mnohí diváci budú po pozretí tohto filmu spokojní. A je to pochopiteľné. Pretože táto snímka hrá tak veľmi na istotu a tak prísne sa drží predpísaných pravidiel, že nemôže nič pokaziť. Pod snahou predať film masám však objavíte sterilitu a vzduchoprázdno, ktoré už v roku 2021 môžu byť pre filmového diváka otravné. Osobne si prajem, aby sa napríklad o dva roky pokojne objavilo v kinách pokračovanie Expedícia: Kosodrevina, alebo Expedícia: Lužné lesy. Verím však, že s dômyselnejším scenárom a odvážnejšou réžiou. 6/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -