Tyler Rake na ešte nebezpečnejšej misii | Extraction 2 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Extraction 2 RECENZIA – Keď v roku 2020 priniesol režisér Sam Hargrave na Netflix túto snímku, stala sa vďaka svojej dynamickej akcii okamžitým hitom. Pre dvojku sľúbil ešte šialenejšie tempo a odvážnejšie scény. Chris Hemsworth sa teraz ako žoldnier Tyler Rake vrátil. Dokázal nám doručiť to, čo bolo predstavené? Stiahla nás jeho akcia spolu s ním?

extraction 2 odlišné
Zdroj: thedigitalfix.com

Extraction 2 RECENZIA

Na konci prvého filmu sme videli zdanlivú smrť hlavného hrdinu, samotný záver však prezradil, že nemusí byť taká definitívna. Teraz sme v úvode videli, ako bol po svojej úlohe v Bangladéši zachránený a resuscitovaný. Na scénu okamžite nastupujú aj spojenci, súrodenci Nik (Goldifteh Farahani) a Yaz Khanovci (Adam Bessa).

Žoldnier už so svojimi zraneniami ďalšiu akciu neočakáva a pomaly si zvyká na svoj dôchodok v rakúskych horách so psom a sliepočkami. Tento jeho pokojný život však naruší tajomný muž (Idris Elba), ktorý má úlohu, ktorú rozhodne neodmietne. Má totiž značnú spojitosť s jeho minulosťou a tak by si mohol Tyler zodpovedať otázku, za čo vlastne bojuje.

extraction 2 nik yaz
Zdroj: theenvoyweb.com

Namiesto dôchodku boj s gruzínskou mafiou

Musí z gruzínskeho väzenia dostať rodinu (od) najneľútostnejšieho gangstra krajiny a jeho brata. Ich húževnatosť a neochotu sa zastaviť pred čímkoľvek máme hneď od začiatku vykresľovanú. A bez akéhokoľvek prikrášlenia. Hemsworthovu postavu tak čaká stret s dvomi druhmi podsvetia, armádou aj policajnými zložkami.

Ako producenti sa opäť vrátili aj bratia Anthony a Joe Russovci. Tí sa chceli po jednotke ešte viac prekonať a po 12-minútovej sekvencii na jeden záber nám prinášajú jednu, ktorá trvá až neuveriteľných 21 minút. Nepočítal som s tým, bol som ňou absolútne strhnutý. Začína sa už v predmetnej väznici a servíruje nám jednu udalosť za druhou bez toho, aby sme dokázali čo i len na chvíľu odvrátiť pozornosť.

extraction 2
Zdroj: youtube.com

Jedinečná akčná sekvencia vám nedá vydýchnuť

Dokonca niekedy nedá vydýchnuť ani vám. Útek strieda naháňačku obrnenými vozidlami (pozor, sú plné zabijakov – ale to je predsa aj Tyler), tá je zase vystriedaná behom cez továreň a ako guľometná paľba (a následne aj doslova) prichádza očakávaná, dlho naznačovaná scéna vo vlaku. Tá sa nedá popísať inak ako násilné, výbušné umelecké dielo.

Celkovo je zrejme akcia presne to, čo si chceme na tomto filme vychutnať najviac. Filmári sú si toho dobre vedomí a servírujú ju presne v takých dávkach, aké divákovi ulahodia. Režisér je bývalým kaskadérom a kaskadérskym koordinátorom, čo je pri niektorých kúskoch a choreografiách značne poznať.

EXTRACTION 2
Zdroj: techradar.com

Nie je len bezduchou strieľačkou

Aj cez hromadu podobných kúskov dneška si tak dokáže zachovávať originalitu. Tá sa nachádza aj pri spôsoboch, ako likvidovať nepriateľa (bežiaci pás je asi mojim obľúbeným) a často sa nevyhnete tomu známemu „au“ si nasatiu vzduchu cez zuby, keď vidíte niektoré z nich. Áno, je pravda, že niektoré súboje už tiež príliš fyzikálne zákony nepoznajú, ale povedzme si – očakávame tu reálnu vedu?

Aby sme si však veci uviedli na priamu mieru – nejde len o bezduché striedanie jednej prestrelky či súboja zblízka za druhým. Dostávame aj kvalitnú drámu, ktorá je ešte o to viac intenzívnejšia, že ide o osobné prežitky postáv. Možno sa pri niektorých ani neubránite tomu, aby ste museli zadržiavať slzu na kraji. Primárne pri tej, keď sa dozvedáme viac o Tylerovom synovi.

Naopak, syn Sandro gangstra Davita (Tornike Bziava) je jedným z najviac nervy podnecujúcich faktorov. Rozumiem tomu, že bol prostriedkom určitého vnútorného súboja a k tomu, aby sa akcia nemusela končiť, ide aj tak o jednu z najviac otravných postáv za neviem akú dobu (tohto roka iste a to máme ešte len jún…).

extraction 2
Zdroj: netflix.com

Extraction 2 RECENZIA – Zhrnutie

Škodou filmu je, že aj keď prichádza na službu v rozlíšení 4K, stále je mu televízna obrazovka málo. Určite by mu viac svedčalo predstavenie na veľkom plátne, kde by sme si mohli jednotlivé scény vychutnať ešte viac. Dokonca som sa stretol s prirovnaním, že by mohol v takom prípade konkurovať aj Johnovi Wickovi. Samozrejme, ale predstavte si, že tu by sme mali Johnov troch…

Je tak dvojka Extraction ešte zbesilejším, viac akčným a dynamickejším filmom ako jednotka? Rozhodne áno. Filmárom sa tu podarilo priniesť jedinečné sekvencie, originalitu v súbojoch a s tým scény, od ktorých sa neviete (a nechcete) odtrhnúť. Navyše do nich primiešali aj dramatickú rovinu, ktorá stále dokázala fungovať. Podnietili tým, že sa nevieme dočkať, čo Rakea čaká ďalšie. Odnáša si tak od nás hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -