Facebook chce konkurovať už aj YouTube. Akú funkciu pridali?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Facebook chce konkurovať YouTube

Facebook, zrejme najznámejšia a najpoužívanejšia sociálnejšia sieť, si trúfa už na službu ako je YouTube. Najväčšia databáza videí, predovšetkým hudobných, zďaleka nie je jediná, ktorá tento druh obsahu prináša. A modrá sieť je už jednou z ďalších, ktorá nám ho bude poskytovať.

Facebook totiž rozbieha hudobné videá. Prináša ich cez svoju službu Watch a ukážky môžu byť zdieľané, komentované a ľudia na ne môžu dávať reakcie ako pri akýchkoľvek iných videách, ktoré tam nájdete. Služba je zatiaľ dostupná iba v Spojených štátoch, avšak v minulosti bolo niečo podobné spustené aj v Thajsku či Indii, preto sa predpokladá, že tam sa bude rozširovať najskôr.

facebook watch
Zdroj: neilpatel.com

Od náhľadov k celým videám

Pre sociálnu sieť to je skutočne veľký krok, v minulosti boli schopní prinášať iba krátke náhľady na hudobné videá (ako informuje portál TechCrunch). Buď to, alebo mohli prehrávať iba audio stopu, o čom hovorí stránka Bloomberg. Náhľady na videá sa ukazujú už aj pri vyhľadávaní cez Google.

A Facebook išiel do toho skutočne naplno, že chcú dorovnať YouTube je viac ako jasné. Uzatvorili spolupráce s viacerými veľkými značkami a vydavateľstvami. Medzi ne patrí napríklad Sony Music, Universal Music Group alebo aj naposledy oznámené Warner Music Group.

facebook watch hudobne videa
Zdroj: ubergizmo.com

Získavajú rady umelcov aj exkluzívne premiéry

To znamená, že prinesú exkluzívny obsah od viacerých umelcov, ktorý neuvidíme nikde inde. Sú nimi napríklad J Balvin, Karol G, Sebastián Yatra, Alejandro Fernández, alebo Calibre 50. Dokonca už nám bola oznámená aj premiéra jedného videoklipu, ktorý príde ako prvý na Facebook Watch. Bude ním video od Lele Pons. A očividne nie je jediné, pretože si tu premiéru plánuje odkrútiť aj panamský R&B umelec Sech.

A sieť zachádza ešte ďalej. Samotným umelcom poskytli možnosť financovať, resp. spolufinancovať ich projekty výmenou za to, že svoje klipy ako prvé uvedú na Watch. Takto si jednoznačne podchytia exkluzivitu. Na druhej strane to ale znamená aj viac reklamy na sieti samotnej, s čím sa ale dalo počítať. Ide predsa o jednoduchý vzorec: viac minút obsahu = viac reklamných zdelení.

facebook mixer
Zdroj: gearslash.com

Ďalšia služba pre sociálnu sieť

Oznámenie o hudobných videách prišlo iba zopár mesiacov po tom, čo prebrali od Microsoftu streamovaciu službu Mixer. Tá bola zaradená do položky Facebook Gaming a všetky súčasti a aplikácie Mixeru k nej prešli do 22. júla. Hudobné videá Facebook spustil pre počítače, iOS aj Android v rovnaký deň, a to hneď od prvého augusta.

Myslíte si, že touto službou dokáže Facebook konkurovať aj slávnemu YouTube? Dajte nám vedieť do komentárov, čo si myslíte.

Zdroj: theverge.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -