TOP 10: Filmové série, ktoré sa stali iba dojnými kravami. Ktoré filmy vznikajú už len pre zisk?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Filmové série, ktoré sú dojnými kravami pre zisk

Niekedy tieto filmové série začínajú ako kvalitné diela a postupne začne ísť tvorcom viac o zisk. Inokedy sú komerčné už od svojho úplného začiatku. Z týchto značiek sa však snažia vytrieskať čo najviac peňazí, ako to len ide, a to niekedy aj za stratu pôvodných kvalít. Tieto filmové série sa časom stali iba dojnými kravami pre zisk a my vám prinášame výber desiatich z nich.

10. Transformers

animovaný Transformers film
Zdroj: twitter.com

V tomto prípade to bolo absolútne očakávateľné. Séria skladacích robotov začala hračkami, potom dostala vlastný animovaný seriál a komiksy. Prvý film bol plný explózií, ako sme na Michaela Baya zvyknutí, ale okrem pár svetlých momentov už ukazoval iba jednu reklamu za druhou. Aj napriek tomu vznikli ďalšie štyri filmy, čo sa odrazilo aj na kvalite. Aspoň spin-off Bumblebee už bol lepším filmom. Dúfajme, že sa im podarí tohto trendu držať aj naďalej.

9. Saw

film jigsaw
Zdroj: screenrant.com

Prvý film bol obrovským hitom na štandardy hororu. Zarobil stonásobok svojho rozpočtu a svetu predstavil majstra Jamesa Wana. Išlo predsa o unikátny koncept s uväznenými protagonistami, ktorý musia hľadať spôsoby k svojej záchrane. Okamžite sa toho chytili iní tvorcovia a 6 rokov po sebe prinášali ďalšie a ďalšie časti. Pasce začínali byť až nechutné, dej sa akoby nechcel rozmotať. V roku 2021 nás ale čaká film z tohto sveta, ktorý bude mať ale iné zameranie. Uvidíme ako dopadne.

8. Halloween

koniec nového Halloween filmu
Zdroj: mpaa.org

Tiež veľmi kvalitný horor, ktorý predstavil postavu Michaela Meyersa. Zabijak v maske sa však vracal akosi pričasto s celou radou pokračovaní, odbočiek, remakov a jedného filmu, ktorému chceli dať úplne iný dej. Halloweenov bolo jednoducho priveľa a už nedokázali desiť. Aj v tomto prípade je však dobré, že v roku 2018 dostal novú podobu, v ktorej opäť dokázal vyvolať napätie. Onedlho nás z tejto série čaká tretí film.

Pravdou je, že Piatok trinásteho či Nočná mora z Elm Street má podstatne viac pokračovaní. Dokonca sa ich ústrední hrdinovia stretli spolu v jednom súboji. Mohli sme zahrnúť aj tieto značky, ktoré išli kvalitou pokračovaní nižšie. Avšak na Halloweene je to oveľa očividnejšie a napríklad jeho prvý vstup po roku 2002 dostal veľmi nízke hodnotenia (38% na csfd.cz).

7. Paranormal Activity

filmové série zisk - paranormal activity
Zdroj: fanart.tv

Prvé Paranormal Activity nám predstavilo v podstate nový žáner. „Found footage“ horor s nízkym rozpočtom tu bol obohatený o prvky tajomna, keď postavy odhaľujú prítomnosť zlých síl vo svojich domovoch. S pokračovaniami sa ale námet dokáže veľmi rýchlo obohrať a skutočne si nemyslíme, že je tu priestor na 6 filmov. Už aj tie rodinné nahrávky potom pôsobia hrozne nudne…

6. Čeľuste

jaws celuste
Zdroj: esquire.com

Človek by neveril, že sa medzi ziskuchtivými sériami ukáže aj klasika od Stevena Spielberga. Ten sa však postaral iba o prvý diel a na ňom sa chcelo priživiť viacero tvorcov. Na konci prvého filmu ikonický žralok zomrel a tým by sa to malo pravdepodobne skončiť. Niektorí si však zobrali formulu „spravíme monštrum z akéhokoľvek žraloka“ a začali s ňou pracovať. Nie príliš šťastná voľba a určite nie materiál na 4 filmy.

5. V zajatí démonov a jeho univerzum

filmové série zisk - v zajatí démonov
Zdroj: media-assets-03.thedrum.com

Pôvodne išlo o vyšetrovateľov paranormálnych javov, ktorí sa zamerali na desivé úkazy či démonov. Neskôr nám predstavili iné formy zla, napríklad vo forme posadnutej bábiky Anabelle. Séria si však začala vytvárať akýsi vlastný vesmír, ktorý sa začal agresívne rozrastať.

Mníška či La Llorona pritom ani nepôsobia, že patria do rovnakého sveta. V niektorých prípadoch dokonca akoby len vymenili časti deja a všetko inak išlo podľa rovnakého scenára. Pri pozeraní viete, čo očakávať. Nemajú nič spoločné s pôvodným svetom, ale zaradili ich k značke, aby viac zarobili. A čo je na tom najdesivejšie? Že je na ceste ďalšie pokračovanie a odbočenie od hlavnej série.

4. Rýchlo a zbesilo

filmové série zisk - rýchlo a zbesilo
Zdroj: motorauthority.com

Ak by ste pustili niekomu, kto to nikdy nevidel prvý a posledný diel, určite by nemal pocit, že sa pozerá na rovnakú sériu. Zostali rýchle autá a… a to je asi tak všetko. Skôr dostávame tony a tony akcie, porušovanie fyzikálnych zákonov a čoraz väčšieho popierania logiky. Od rodiny k testosterónu, len aby to zarábalo. A teraz aj so spin-offom.

3. Piráti z Karibiku

Piráti z Karibiku
Zdroj: pixelstalk.net

Filmové série môžu mať rôzne pôvody a začiatky. To jasne dokazuje aj táto, ktorá bola založená na atrakcii od Disney. Johny Depp v nej prividel k životu skvelého kapitána Jacka Sparrowa. Úspech teda hneď znamenal aj trilógiu. Aj napriek tomu, že nedosahovala kvalitu pôvodného filmu, tak sa rozhodli pre pokračovania. Čo nedoháňajú na príbehoch, to spravia recykláciou materiálov. Uvidíme, čo po kontroverziách čaká sériu ďalej. Či sa vráti Depp alebo máme čakať reboot so ženskou herečkou.

2. Terminátor

Zdroj: wired.com

Sci-fi značka s robotom cestujúcim v čase, aby zabránil ľudskému odboju pred tým, ako začne. Skvelý koncept, pri ktorom sme dostali vynikajúce dva filmy. Tvorcovia sa však po rokoch rozhodli pre pokračovanie. Aj napriek tomu, že bolo vlažnejšie prijaté točili ďalšie a ďalšie časti.

Aj keď boli fanúšikovia sklamaní, kiná zostávali naplnené, a to očividne stačilo. Dookola prinášali ten istý materiál s rovnakými postavami a hercami, čo prestalo ľudí akosi baviť. Jasným dôkazom je najnovší prírastok s podtitulom Dark Fate, ktorý prerobil v kinách 130 milónov dolárov. Ak tvorcovia triezvo uvažujú, nemali povedať sérii hasta la vista„, ale skôr zbohom.

1. Hviezdne vojny

star wars vzostup skywalkera recenzia
Zdroj: wallpapersden.com

Veľa ľudí miluje Hviezdne vojny. A to znamená, že tieto príbehy z praďalekej galaxie budú stále zarábať. Pôvodnú trilógiu doplnila prequelová trilógia, ktorú veľa fanúšikov nevie stráviť. Potom prišlo ďalšie pokračovanie v podobe troch filmov a niekoľko samostatných príbehov, dokonca aj seriálov. Od pôvodnej verzie Georga Lucasa sa teda značne odklonili. Nič nedokazuje, že sa séria stala továrňou na peniaze, ako toto.

Ak už odhliadneme od filmov, máme celú radu komiksov, doplňujúcich kníh, hier a samozrejme v neposlednej rade hračiek. Hlavne odkedy značku vlastní Disney sa na nás valí stále niečo nové z tohto sveta a tovaru sa predáva viac ako inokedy. Stále nás zásobujú novými informáciami, čo sa chystá, takže séria je určite mnoho mnoho rokov od skončenia.

Ktoré filmové série sú podľa vás prinášajú najväčší zisk pre filmárov? Súhlasíte s tými, ktoré sú uvedené? Váš názor nám nezabudnite povedať v komentároch. 

Zdroj: watchmojo.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -