Srdce na (ne)správnom mieste | Heart of Stone RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Heart of Stone RECENZIA – Na Netflix pribudol najnovší film s Gal Gadot, ktorý je akčným špionážnym trilerom. Už jeho úvodné titulky nám dávajú najavo, že chce vzdávať poctu klasickým snímkam tohto žánru (hneď vám napadnú bondovky), ale pridať im moderný šmrnc. Podarilo sa to režisérovi Tomovi Harperovi, alebo túto kombináciu až príliš „pretrepal a pomiešal?“

gal gadot heart of stone
Zdroj: hdqwalls.com

Heart of Stone RECENZIA

Gadot tu vystupuje ako agentka Rachel Stone. Zdá sa, že je nováčičkou v MI6 a v teréne nemá vychádzať z dodávky, ale poskytovať IT podporu. V skutočnosti je to krytie pre ešte väčší útajovaný svet. Naozaj pracuje pre Charter, organizáciu, ktorá zabraňuje svetovým hrozbám vďaka špičkovej technológii.

Tou je najvýkonnejší počítač sveta prezývaný Heart (Srdce). Dokáže sa napojiť na každú sieť, kameru, komunikáciu a v podstate čokoľvek, čo vám v digitálnom svete napadne. Dokonca sa stal tak pokročilým, že predpovedá pravdepodobnosť úspešnosti akcií.

heart of stone
Zdroj: gamesradar.com

Agenti a hackerka vs. Srdce

Stoneová tak pôsobí ako neskúsená technička v tíme, ktorý vedie Parker (Jamie Dornan). Jej utajenie však začína byť v ohrození, keď do hry vstupuje mladá hackerka Keya Dhawan (Alia Bhatt), ktorá tím napadne. Chce sa totiž sama zmocniť Srdca. Rozbieha sa tak hra, v ktorej začnú životy agentky kolidovať.

Film si nastaví svižné tempo hneď odzačiatku. Ukazuje nám slušnú dávku akcie, kde máme zoskoky padákom aj naháňačky skútrami na svahoch a nad horším CGI prižmúrite oči. Lokality sa striedajú, akcia sa stupňuje, bojuje sa zbraňami aj päsťami. Prvých 45 minút tak máme pocit, že sa tento kúsok vymaní spomedzi priemerných akčných kúskov od tejto streamovacej služby.

jamie dornan heart of stone
Zdroj: gamesradar.com

Zvrat, po ktorom sa nevie udržať na nohách

Dokonca príde značne nečakaný zvrat, ktorý celé smerovanie filmu otočí hore nohami. Lenže tu si práve tie nohy začal podkopávať scenárista. Prichádza jedna očakávaná scéna za druhou a aj napriek tomu, že sa snaží o zopár prekvapení, fanúšika, čo už videl niekoľko žánrových kúskov, to určite nezaskočí.

Netreba však hovoriť, že by bol aj s tým film vyslovene zlý. Dostaneme stále niekoľko napínavých, aj keď miestami značne prehnaných scén, ako napríklad utekanie po vybuchujúcej vzducholodi. Bonusové body však iste patria nehladkému pristátiu padákom či kreatívnemu zakončeniu naháňačky na motorkách po ľadových cestách.

heart of stone
Zdroj: netflix.com

Znovu naráža na problém s dĺžkou

Skôr ide o to, že dobre rozbehnutá hra pokru (nielen so srdcovými kartami) vykladá tromfy až príliš skoro a potom nemá toľko čo ponúknuť. Tak prináša dávku klišé a otrepanú pointu, že to ľudské srdce vyhrá nad počítačovým. Opätovne tak prepadá aj neduhu príliš natiahnutej stopáže. Ak by sme pol hodinu vynechali a niektoré scény vyškrtali aj s väčšinou záchran naozaj na poslednú chvíľu, dostali by sme oveľa lepší film.

Dokonca je škoda, že ani Dornan nepresvedčil. Jeho hranie bolo akosi zaseknuté na jednej úrovni a dokonca ani chcená zmena jeho motivácie a konania to nezachraňovala. Na druhú stranu tu máme dobre vytvorených členov Charteru. Už znovu sa osvedčil Matthias Schweighöfer ako „chlapík za počítačom“ a divokou kartou agentúry je Nomad v podaní Sophie Okoneo, ktorá je skvelá ako vždy.

heart of stone alia bhatt
Zdroj: timesunion.com

Heart of Stone RECENZIA – Zrhnutie

Ďalšou vecou, ktorú treba pripísať na kredit, je hudba. V úvode spomenuté začiatočné titulky by nemohli byť tak pútavými, nebyť skladby do nich vybranej (Noga Erez – End of the Road). Zmena na Fleetwood Mac na navodenie priateľskej, až rodinnej atmosféry v tíme fungovalo tiež a dokonca som neveril, že si užívam mnou nie príliš obľúbenú Lizzo.

Heart of Stone nie je úplne nepodareným kúskom. Dokáže v úvode chytiť a divák nemá motiváciu ho vypínať. Ku koncu si tak vychutná akčnú jednohubku, ktorá sa dobre hodí na víkendový večer. V akcii dokáže využívať kreatívne nápady a vedenie Srdcom je miestami ako z videohry, a tak vychutnateľné novým spôsobom. Odnáša si tak hodnotenie 5,5/10 a malé bezvýznamné plus za to, že nie každé vozidlo musí hneď po náraze vybuchnúť a postavám zostávajú len modriny.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -