Sestry Sandersové sú po rokoch späť, zaslúžia si teraz aspoň hviezd päť? | Hókus pókus 2 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Hókus Pókus 2 RECENZIA – Po 29 rokoch, keď už sme ani nečakali, že sa to stane, sa vracia halloweenska klasika. Sestry Sandersové sú späť v súčasnom Saleme a my môžeme opäť počuť ich ikonické „Itchita copita, Melaka Mystika“. Kým oni sú mágiou ešte viac obdarené, dokáže fungovať aj kúzlo filmu? Ide o pokračovanie, ktoré si pustíme opakovane počas najstrašidelnejšieho obdobia v roku?

trailer hocus pocus 2
Zdroj: concreteplayground.com

Hókus pókus 2 RECENZIA

Začiatkom filmu sa dostávame do Salemu ešte v roku 1653, kde sa pozrieme na detstvo sestier. Ich kasting je prevedený špičkovo. Vidíme, ako sa stali čarodejnicami, dostali knihu kúzel a konečne sa nám naskytne pohľad aj na často spomínanú Matku z prvej časti. Následne sa ale presúvame do súčasnosti.

Dvojica kamarátok chce stráviť predvečer sviatku všetkých svätých tradične – opakovaním magických rituálov. Vďaka predavačovi Gilbertovi (Sam Richardson) v obchode s magickými potrebami máme opäť prerozprávaný príbeh trojice čarodejníc. A dostáva sa aj na sviečku s čiernym plameňom. Tínedžerky ju zapália a tak privedú trio naspäť.

hocus pocus 2
Zdroj: collider.com

Salem, tras sa!

Bette MidlerSarah Jessica Parker a Kathy Najimy tak prichádzajú ako Winifred, Sarah a Mary. Opäť s veľkým štýlom, opäť s veľkou chuťou sa predvádzať. Núdza o hudobné čísla (samozrejme aj s hypnózou!) tak nebude. Napriek tomu, že hľadajú večnú mladosť cez vysávanie energie detí, zdalo sa mi, že filmové postavy nezostarli ani o rok!

Okrem tradičného prvku však dostávame aj ich novú snahu – mať absolútnu moc. Tak dostávame náhľad na rodovú líniu Salemu, ktorá sa tiahne od ich časov až k terajšiemu času (a starostovi). Je na partii kamarátok, aby ich zastavili, pretože v noci plnej kostýmov im nikto neverí.

hókus pókus 2
Zdroj: disneyplus.com

Kostýmy, kulisy, pódium je ich

Hovoriac o nich – tie boli vo filme perfektné a ešte lepšie ako v jednotke. Kulisy halloweenskeho mestečka boli šikovne vybrané a príjemne doladené na súčasnú dobu. Celkovo tak dávajú výbornú atmosféru. A šou s kostýmami o najlepšie prevedenie sestier je rozhodne poriadne komickým prvkom.

Pokračovanie príliš netlačilo na pílu a nepotrebovalo sa sústreďovať na to, že sa odohráva v súčasnosti. Dokonca aj veľmi občasnú prítomnosť smartfónov vyriešili veľmi kreatívne. Tak sa na nič nehrá, jednoducho nám poskytuje to príjemné prevedenie, ktoré sme si obľúbili ako deti v 90. rokoch.

Hókus pókus 2
Zdroj: nbcnews.com

Balansuje medzi dvomi cieľovkami

Nebol som si istý, či je však primárne publikum toto alebo súčasní tínedžeri. Pravdepodobne sa snažili o oboje a to bol zrejme jediný kameň úrazu. Tento balans nie vždy fungoval a miestami sa sústredenie upriamilo viac na násťročných „hrdinov“, ako na sesterskú trojicu (aj keď to mohlo mať ku koncu zmysel).

Okrem – alebo možno sčasti aj práve preto – sa postavy správali miestami nelogicky. Kým v jednotke decká berú nohy na plecia pri hroziacom nebezpečenstva, tu sa 16-ročné dievčatá uchyľujú k vysmievaniu vždy, keď sa im niečo podarí. Ale robiť si posmech z 300-ročných čarodejníc sa zrejme nevypláca.

Hókus pókus 2
Zdroj: thedigitalfix.com

Dej je priamočiary, dokáže však prekvapiť

Dejová linka bola vyskladaná tak, ako by sme čakali. Vždy sa čarodejniciam niečo nepodarí, tínedžerky už premôžu, oni sa zachránia a tak ďalej. Zvratmi s Gilbertom či v samotnom závere však stále dokázali prekvapiť. K finále samotnému – zakončenie je nečakané a okrem nostalgie na vás pripraví poriadnu dávku pocitov.

Dokonca by mohol fungovať aj samostatne, nakoľko dôležité prvky vždy vysvetľuje. Som ale rád, že som si pozrel pred zhliadnutím opätovne jednotku. Dostávame tu na ňu niekoľko príjemných odkazov, pokračujúcich vtipov a nebude chýbať ani návrat postavy. Je tu aj dobrý zombie Billy Butcherson v podaní dnes už slávneho Douga Jonesa.

Doug Jones
Zdroj: bloody-disgusting.com

Hókus pókus 2 RECENZIA – Zhrnutie

Jednoducho, ide o príjemný návrat ku klasike, ktorá aj napriek uvedeniu v roku 2022 pôsobí ako z 90. rokov. V tom najlepšom slova zmysle. Na nič sa nehrá a chce len poskytnúť divákovi zážitok s milým príbehom. Akurát taký, ktorý sa skvele hodí na sledovanie niečoho halloweenskeho doma na gauči aj s partiou kamarátov. Preto si odnáša 7/10.

PS: Ak sa ma budúci Halloween niekto spýta, ktorú časť Hókus pókus chcem pozerať, odpoveď je jasná – OBE!

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -