Zomrela Sacheen Littlefeather, aktivistka, ktorá odmietla Oscara pre Marlona Branda

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Zomrela Sacheen Littlefeather

Vo veku 75 rokov zomrela Sacheen Littlefeather. Bola aktivistkou za práva pôvodných amerických obyvateľov a to predovšetkým v Hollywoode. Mala niekoľko menších úloh vo filmoch, do tohto sveta sa však zapísala inými spôsobom. Slávne je jej vystúpenie na Oscaroch v roku 1973, kedy prišla odmietnuť ocenenie pre Marlona Branda.

Tento herec mal získať cenu za svoj výkon dona Corleoneho vo filme Krstný otec. Rozhodol sa však podujatie bojkotovať ako prejav svojho nesúhlasu so zobrazením indiánskej menšiny vo filmoch. Namiesto seba poslal k rečníckemu pultu Littlefeather (Malé Pierko), aby za neho odmietla a dala vyhlásenie.

Odmietla Oscara za Marlona Branda

Hovorila o neúctivom zobrazení bojov s pôvodným obyvateľstvom a ako príklad uvádzala Bitku pri Wouded Knee. Z publika sa ozvalo nesúhlasné bučanie. Veľké herecké mená ako Michael Caine alebo Clint Eastwood ju kritizovali za to, že prerušila takýmto spôsobom ceremóniu a chcela na seba strhnúť pozornosť.

Predtým mala niekoľko úloh vo filmoch. Bolo to v snímkach Counselor at CrimeThe Trial of Billy JackWinterhawk alebo Johnny Firecloud. Po danej udalosti sa však dostala na čiernu listinu, čo znamenalo koniec pre jej filmovú kariéru. Objavila sa až v dokumente v roku 2018, kde prelomila svoje mlčanie. Až teraz, o celé dekády neskôr, sa jej rozhodla Akadémia filmových umení a vied ospravedlniť.

V nemilosti Akadémie po celé roky

Priniesli ho počas augusta prostredníctvom ich zástupcov. Sacheen povedala, že je ohromená ich vyjadrením a nečakala, že sa dožije dňa, kedy toho bude môcť byť svedkom. Preto zorganizovali ešte jednu, verejnú udalosť, ktorá sa odohrala 17. septembra. Dostala názov „Večer so Sacheen Littlefeather“. Podali jej verejné a osobné ospravedlnenie a rozprávalo sa o jej aktivizme. Po prvý raz v histórii dostala aj možnosť prečítať celú reč, ktorú nemohla vďaka hlučnému publiku, ale aj časovým obmedzeniam.

Vzťahy s filmovým svetom sa podarilo napraviť. Preto to bola práve Akadémia filmových umení a vied, ktorá ako prvá priniesla správu o tom, že zomrela Sacheen Littlefeather. Správu zdieľali aj s jej citátom, v ktorom hovorí, že vždy, keď sa chce niekto zastať pravdy, má počuť jej hlas a hlas jej národa.

Už sa stretla so svojimi predkami

Aktivistka prehrala svoj boj s rakovinou prsníka vo veku 75 rokov. Opakovane však tvrdila, že zo smrti strach nemá. Povedala, že po nej totiž vieme, že odchádzame do duchovného sveta, z ktorého pochádzame. Brať to máme ako bojovníci – so cťou a nie ako porážku. Naši predkovia sú s nami do posledného dychu a privítajú nás vo svete na druhej strane. A tam pre nás chystajú veľkú oslavu.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -