Windows 10 končí. Od tohto dátumu budú musieť Slováci prejsť

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Podpora pre Windows 10 čoskoro končí

Aktuálne najviac používaný operačný systém tu bude k dispozícii už iba dva roky. Podpora Windows 10 sa skončí o 725 dní, ako informoval portál Windows Latest. Počas 14. októbra 2025 bude vydaná posledná bezpečnostná aktualizácia. Bude to znamenať pre používateľov nútený prechod na novší systém?

Aktualizácie prestanú dostávať Windows 10 Home aj Windows 10 Pro Edition. Pripoja sa tak k Windowsu 7, ktorému skončila podpora 14. januára 2020 a Windowsu 8.1, na ktorý prišla posledná bezpečnostná záplata 10. januára tohto roku. Microsoft teda dáva používateľom dva roky, aby prešli na Windows 11, prípadne 12, ak už bude dovtedy k dispozícii. Hovoríme však o veľkom čísle používateľov.

podpora operačného systému windows
Zdroj: Microsoft

Stále ho používajú stovky miliónov používateľov

StatCounter má k dispozícii aj konkrétne čísla. Kým je Windows 11 nainštalovaný na 24,89 % zariadení, Windows 10 stále funguje na 70,88 % počítačov. Stále sa nájdu aj tí, čo majú Windows 7 (2,9 %) a prekvapivé je, že 0,3 % ľudí stále funguje na Windowse XP.

Vlastné štatistiky priniesol aj Steam, v tomto prípade sa však jedná iba o používateľov, ktorí zároveň využívajú ich službu na hranie hier. Tu je vyšia miera používateľov, ktorí už migrovali na najnovší operačný systém. Aj u nich má však Windows 10 tiež jednoznačnú popularitu s 57,97 %. Windows 11 má 37,43 % používateľov Steamu. Dá sa predpokladať, že čísla sa budú v nasledujúcich dvoch rokoch zásadne meniť a do októbra 2025 by sa vyšvihnú v prospech jedenástky.

štatistika windows
Zdroj: StatCounter

Nútený prechod sa nekoná, riziká sú však nemalé

Čo však tí, čo chcú aj po tomto dátume používať Windows 10? Dobrou správou je, že s tým problém nebude, podobne ako sa dá stále fungovať na Windowse 7. Nútený prechod sa teda nekoná, problémom však je, že absencia aktualizácií vytvorí v systéme bezpečnostné diery, ktoré nebudú mať záplatu.

Bezpečnostné riziko so sebou prináša aj vyššiu šancu kybernetického útoku. Zrejme aj to je dôvodom, prečo Microsoft ešte stále ponúka prechod z Windowsu 10 na Windows 11 úplne zdarma. Nie je však isté, ako dlho ešte bude táto možnosť k dispozícii.

Čo hovoríte na správu, že podpora systému Windows 10 končí o dva roky? Máte aktuálne tento operačný systém, alebo ste už prešli na jedenástku? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: windowslatest.com; gs.starcounter.com; store.steampowered.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -