Stačil mu televízor, mobil a hackol Rockstar s informáciami o GTA VI. 18-ročný hacker spoznal svoj trest

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Trest za leaky z GTA VI

Arion Kurtaj nemusí byť príliš známe meno, tento aktuálne 18-ročný mladík bol však počas minulého roka poriadne na pretrase. Priniesol leaky z hry GTA VI takmer rok a pol predtým ako spoločnosť vydala oficiálny trailer. Portál BBC teraz priniesol správu o tom, aký trest dostane mladý hacker.

Kurtaj je členom medzinárodnej hackerskej skupiny, ktorá si hovorí Lapsus$. Tá už dokázala uškodiť aj tak veľkým spoločnostiam akými sú Uber či Nvidia. Práve za poškodenie digitálneho majetku Nvidie bol počas minulého roka Kurtaj v podmienke. To mu však nezabránilo, aby si za svoj cieľ vybral aj Rockstar Games.

Hacker napadol Rockstar z hotelovej izby

Pôsobivé je, akým spôsobom to dokázal, nakoľko mal v tom čase skonfiškovaný notebook. Na Slack kanál Rockstaru sa dostal iba použitím zariadenia Amazon Firestick, jeho mobilného telefónu a hotelovej televízie. Takýmto spôsobom dokázal stiahnuť až 90 videí, ktoré ponúkali hodinu obsahu. Práve z jeho uniknutých informácií sa potvrdilo, že sa hra vráti do fiktívneho Miami, teda Vice City a jednou s hrateľných postáv bude žena (Lucia ako sme sa neskôr dozvedeli).

Firme Rockstar tak mal spôsobiť peňažnú škodu 5 miliónov dolárov na obnovy po hacknutí. Ďalšia päťka išla na nadčasy pre zamestnancov, ktorí museli hodiny opravovať a upravovať už vyrobený obsah.

Zdroj: Rockstar

Spoločnosť stál takmer 10 miliónov, obhajoba o úspechu traileru neprešla

Dokonca však aj s vopred známymi informáciami dosiahol nedávno zverejnený oficiálny trailer viac ako 90 miliónov zhliadnutí za menej ako 24 hodín. Dva týždne po zverejnení, po tom, čo sa konal s mladíkom súd, má už ukážka 155 miliónov pozretí. Práve tým sa snažil argumentovať Kurtajov právnik a uvádzal, že s takými číslami nemôžu byť škody natoľko rozsiahle, ako Rockstar popisuje.

Obhajoba však na súde neprešla, obzvlášť preto, že mladý hacker vyjadril, že nemá záujem so svojim konaním prestať. K dnešnému dňu už uškodil desiatkam firiem aj súkromných osôb, navyše k tomu pribudli aj fyzické zranenia. V dočasnej väzbe sa údajne choval násilne a prišlo k viacerým napadnutiam aj poškodeniam majetku.

GTA6 early development leaks
byu/Derphhy inIndianGaming

Doživotný pobyt v ústave?

Leaky z GTA VI tak pre Kurtaja nie sú jediným problémom. Počas súdneho konania nebol schopný štandardne vystupovať, bola potvrdená jeho forma akútneho autizmu. Preto za svoje obvinenia, ktoré ku koncu čítali 12 zločinov vrátane podvodov a vydierania, poputuje do ústavu pre duševne chorých. V nemocnici bude pod dohľadom až do doby, kým lekári nevyhlásia, že už viac nie je hrozbou. Je pravdepodobné, že v zariadení zostane aj po zvyšok života.

Odsúdený bol aj ďalší, iba 17-ročný člen skupiny Lapsus$. Ten dostal 18 mesiacov v nápravnom zariadení pre mladistvých pod prísnym dohľadom a ešte prísnejšie kontrolovaným prístupom k internetu (bez použitia VPN). Okrem hackovania mal sudcom potvrdené aj sledovanie (stalking) a obťažovanie dvojice žien.

Lapsus$ naďalej v hľadáčiku bezpečnostných agentúr

Lapsus$ naďalej zostáva v hľadáčiku viacerých bezpečnostných agentúr, medzi nimi aj Cybersecurity and Infrastructure Security Agency či samotnej CIA. Je pre nich hrozivou víziou ako skupina mladých delikventov dokáže ľahko s pár zariadeniami napadnúť dobre zabezpečené organizácie. Z celej skupiny ostávajú  chytení iba dvaja členovia.

Vedeli ste, že hacker, ktorý mal na svedomí leaky z GTA VI, je zodpovedný aj za ďalšiu radu zločinov? Počuli ste predtým už o organizácii Lapsus$? Čo si myslíte o trestoch pre jej dvoch členov? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: polygon.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -