Už je to tu. Nahnevení rodičia a konzervatívci žiadajú zákaz GTA VI, hovoria o kazení morálnych hodnôt

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Nahnevaní rodičia chcú zákaz GTA VI

Tento týždeň v zábavnom priemysle jednoznačne patrí novému traileru GTA VI. Po dekáde čakania nám Rockstar Games konečne priniesol prvú upútavku, ktorá už pár hodín od predstavenia trhala rekordy sledovanosti. Nové video však nepotešilo každého. Ako informuje Fandomwire, opäť nájdu sa ľudia, ktorí žiadajú zákaz GTA VI. Zdá sa, že opäť sa začína spievať stará známa pesnička a niektorí už teraz začínajú spisovať petíciu proti vydaniu GTA VI.

Sociálne siete začali zaplavovať doslova tisícky príspevkov, ktoré majú hashtag #BanGTA6. Združujú ľudí, ktorých hra nenadchla a najradšej by boli ak by sa k hráčom vôbec nedostala. Respektíve, k tým mladším. Úplne prvý z týchto príspevkov na sieti X (Twitter) totiž hovorí „Tento obsah NIE JE vhodný pre deti a mal by byť zakázaný!!“

Nevhodný a poburujúci príklad pre mládež

Pridávali sa k nemu ďalší užívatelia, ktorí hovoria o zákaze hry, aby si ju nemohli zahrať deti. Ďalšie napríklad hlásali „Videohry majú byť pre deti, je nechutné a sklamalo ma, aké veci chce ukazovať Rockstar našim deťom“.

Niektoré dokonca idú do takých extrémov, že hru prirovnávajú k filmom pre dospelých. Jeden z takých napríklad tvrdí že „Potrebujeme zakázať GTA 6. Vo svete OnlyFans a nekontrolovaného porna, táto hra zapôsobí na duševné zdravie mladých ešte horšie!“. Prekvapivá je aj odpoveď pod týmto príspevkov, ktorá hovorí o tom, že Rockstar je iba nástrojom sociálneho inžinierstva, ktoré má za úlohu ničiť osobnosti, hodnoty a ambície mladých mužov

Snaživci darmo vysvetľujú prístupnosť

Našli sa aj snaživci, ktorí sa snažili vysvetliť, že všetky hry z tejto série majú podľa oficiálneho ERSB hodnotenia prístupnosť od 17 rokov v USA a 18 rokov vo zvyšku sveta. Navyše mladší ľudia ani nie sú primárna skupina, ktorá po týchto herných tituloch siaha. Fandomwire odkazuje aj na štúdiu z roku 2021, ktorý spravila spoločnosť ESA (Entertaiment Software Association).

Obavy rodičov sú zároveň do značnej miery zbytočne. Výskum napríklad ukázal, že priemerný vek hráča siahajúceho po niektorom z titulov Grand Theft Auto je 31 rokov. Je teda jasné, že nejde o žiadne hry pre deti. To dáva koniec koncov jasne najavo aj herná spoločnosť. Svet, ktorý je plný násilia a zločinu nemôže predsa dostať iné hodnotenie ako M, teda Mature – iba pre dospelých.

Reflektujú reálne videá z Floridy

Zaujímavosťou je, že tí, čo vyžadujú zákaz GTA VI, odkazujú aj na konkrétne sekvencie. Jednou z nich napríklad twerkujúca žena na streche auta alebo muž polievajúci záhradu iba v tangách. Tieto časti ukážky sú akoby točené mobilom a zverejnené na sociálnych sieťach, čo nie je náhoda.

Rockstar už tu pripravil pre fanúšikov poriadne easter eggy. Viaceré časti jeho traileru totiž odkazujú na skutočné videá z Floridy (a kto by nepoznal známe meme z Florida Manom…). Práve vo fiktívnom prevedení tejto časti USA sa má nová hra odohrávať, vráti nás totiž do Vice City, ktoré je variantom na Miami. Porovnanie týchto videí môžete nájsť vyššie.

Čo si vy myslíte o tomto žiadanom zákaze pre GTA IV? Ide podľa vás o nerozhľadenosť užívateľov alebo si myslíte, že Rockstar naozaj prekračuje čiaru? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: fandomwire.com; Facebook / Fandom

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -