Šiesta epizóda Moon Knight priniesla dynamické finále, nechýbali ale easter eggy a odkazy

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

POZOR: Článok obsahuje spoilery z finále seriálu Moon Knight. Pokiaľ ste epizódu ešte nevideli, prečítajte si článok neskôr alebo ďalej čítajte len na vlastné riziko.

Finále seriálu Moon Knight – easter eggy a narážky

Naposledy sme sa pýtali, ako dokážu všetky deje priviesť ku koncu iba v jedinej epizóde. Režisér Mohamed Diab však opäť dokázal svoju šikovnosť. V mimoriadne dynamickom, akčnom, choreograficky skvelo zvládnutom finále seriálu Moon Knight však popri všetkom nechýbali easter eggy či narážky na iné diela a epizódy.

Epizóda Gods and Monsters naozaj poskytuje veľa za krátky čas. Marc a Steven obaja prichádzajú k životu, Harrow prebudí Ammit a získa jej sily a Layla sa stáva prvou egyptskou superhrdinkou. Vidíme súboj dvoch bohov pri pyramídach (veľkolepé CGI predstavenie) aj novú choreografiu, ktorú predvádza Mr. Knight po uvedomení si svojich síl. Chýbať nemôže ani dlho očakávaná persona… (len ju netreba zmeškať v potitulkovej scéne).

moon knight 6
Zdroj: screenrant.com

Opäť tá hudba, čo niečo hovorí…

Keď Marc dorazí na trstinové polia, kde mohol nájsť večný pokoj, v pozadí hrá skladba „The End“. V roku 1958 ju nahral Earl Grant (to je iný Grant). Jej slová „koniec príbehu“ alebo „koniec rieky“ nám naozaj ukazujú, že piesočný Duat je na konci a Marc je za bránami. Ešte, že to tak nezostane dlho…

moon knight 6
Zdroj: screenrant.com

Objatie Marca a Stevena je z komiksov

Plné, vyrovnané srdce Marca Spectora dokáže oslobodiť jeho druhé ja, Stevena Granta z piesočného zajatia. Obaja sú si vedomí, že si vzájomne zachránili životy a pokračuje ich emotívne zvítanie. Takmer však o seba prišli, čo bola situácia v komikse Moon Knight #9 od viackrát spomínaného Jeffa Lemireho.

layla avatar
Zdroj: subbuzz.com

Layla ako avatar

Harrow sa stáva aj napriek svojej nevyrovnanosti váh avatarom bohyne Ammit. Vidíme, ako narástli jeho sily a jeho palica sa stala oveľa silnejšou. Na ich zastavenie bude treba viac avatarov a tak sa Layla stáva avatarom Tawaret. K jej silám sa dostaneme, avšak ako superhrdinka bola naznačovaná celý čas.

Jej otec ju volal „malý scarab“ a nosil okolo krku červený šál. Rovnako na to odkazovala aj jej náplasť počas scény z nemocnice. Ale dva náznaky ešte dostávame aj tu – samotný skarabeus (kompas), ktorý v hrobke zanechal Harrow a označenie, ktoré priniesol Khonshu – „malý chrobák“. Niektorým už môže byť jasné, kam Moon Knight a tento easter egg (alebo priamy odkaz na komiks) smeruje.

layla superhrdinka
Zdroj: fandomwire.com

 

Scarlet Scarab v MCU

Layla El-Faouly sa stáva hrdinom (/-kou) známym ako Scarlet Scarab. Respektíve jeho MCU verziou. Jej zlatý kostým s krídlami (Still better golden suit Wonder Woman than golden suit Wonder Woman…) ukazuje aj motívy so skarabeom. Má ich na krídlach a torze, dokonca aj na hrudi nosí tohto červeného chrobáka. Jej verzia z komiksov – Marlene Arlaune sa nikdy touto hrdinkou nestala, ale je tu viacero spojitostí.

Jej otec mal meno Abdallah El-Faouly a prvá osoba zo stránok komiksov, ktorá niesla titul Scarlet Scaraba, sa volala Abdul Faoul. Pri svojej smrti odovzdal svoje sily synovi. Na toto odkazuje Tawaret, keď hovorí Layle ako by prekypoval radosťou, ak by videl, aká hrdinka sa z nej stala.

moon knight harrow sandale
Zdroj: looper.com

Skončenie ilúzie krvavými stopami

Steven uzavrel skôr počas epizódy dohodu s Khonshuom, že ich s Marcom prepustí. Po všetkých bojoch (a jednom ďalšom zatmení mysle) sa tak stáva. Dostávame sa teda na malý moment opäť do známej liečebne. Tu ale Marc už vidí cez ilúziu, kde spozoruje aké krvavé stopy zanecháva Harrow. Na jednej strane ide o ukázanie toho, ako je zranený, na druhej ide o návrat k úplnej prvej scéne seriálu, kde nosí sklo v svojich sandáloch.

moon knight finale zaciatok
Zdroj: screenrant.com

Naspäť na začiatku

Toto ale nie je jediný návrat na začiatok. Steven sa opäť zobúdza v svojom byte, opäť hrá skladba „Man without love“. Rovnaká posteľ, rovnaké pyžamo, na nohe stále putá. To znamená jedinú vec – podobne ako mal Steven „výpadky“ na začiatku, teraz ich majú obaja a nie sú si vedomí tretej osobnosti

moon knight zlate rybicky
Zdroj: screenrant.com

Medzi sebou našli balans

Avšak Steven a Marc sa naučili pracovať spolu a fungovať spolu. To dokazuje aj iný pekný odkaz. V akváriu, kde plávala rybička Gus s jednou plutvou (alebo jej náhradník), plávajú teraz rybičky dve. Fakt, že hlavný hrdina nie je sám a je to ukázané takýmto spôsobom, veľmi príjemne zapadá medzi to, aké nám Moon Knight poskytol easter eggy.

moon knight kacicka
Zdroj: screenrant.com

Gumová kačička ako odkaz na nemocnicu

Keď sme v štvrtej epizóde rýchlo prešli z hrobky Alexandra Veľkého do psychiatrického ústavu, videli sme gumovú kačičku pod telkou, v ktorej išiel Tomb Buster. Keď teraz vidíme v potitulkovej scéne Harrowa na psychiatrii, na stole vedľa neho je podobná hračka. Je oblečená v lekárskom, ako bol on. Ďalšiu potom môžeme vidieť na stole pri zabitom pracovníkovi.

moon knigh 6 qr kod
Zdroj: buzzfeed.com

Posledný QR kód odkazuje na…

Veľmi dobre vieme, že v epizódach sa nachádzali QR kódy, ktorých naskenovaním sme sa dostali ku komiksom zdarma. Tento posledný poskytuje Moon Knight Annual #1V ňom nachádzame epickú bitku medzi našim hrdinom a… Kangom! Vieme, že záporák, ktorý akosi debutoval v Lokim, bude mať väčšiu úlohu, hlavne vo filme Ant-Man and the Wasp: Quantumania. Znamená to, že aj Moon Knight by mohol byť súčasťou boja proti nemu? Dúfame!

moon knight Sienkiewicz
Zdroj: screenrant.com

Sienkiewicz Hospital

Neznáma osoba tlačí Arthura na vozíku von z nemocnice. Ústav nachádzajúci sa v Londýne má poľské meno – Sienkiewicz Psychiatric Hospital. Nie, nejde o poľského autora z 19. storočia, ale odkaz na ilustrátora Billa Sienkiewicza, ktorý bol umelcom pre obnovený komiks Moon Knight z roku 1980.

moon knight limuzina
Zdroj: screenrant.com

A čo limuzína?

Marc Spector bol v komikse veľmi bohatým mužom (akoby porovnania s Brucom Waynom ešte nestačili). Jazdil teda na limuzíne, ktorú vidíme aj tu a to aj z jeho značkami SPKTR. Ťažko povedať, kde nabral toto bohatstvo počas krátkej doby alebo či bude zásobou peňazí tretie alter ego. To v komiksoch šoféruje taxík, tu zrejme vymieňa vozidlo.

jake lockley mcu
Zdroj: screenrant.com

Dámy a páni, Jake Lockley

Presne tak, tajomná osoba nie je nikto iný, ako počas celého seriálu očakávaný Jake Lockley. Priniesli ho kompletne aj s jeho ikonickou čiapkou v komiksoch. Len jeho persone pridali viac španielčiny

khonshu oblek
Zdroj: looper.com

Khonshu v novej móde

Hovoriac o oblečení, Khonshu sa rozhodol tiež pre zmenu šatníka. Predtým zabalený v obväzoch, teraz prichádza v bielom obleku. Ale predsa, ide o jeho komiksovo presnejšie zobrazenie, práve takto sa ukazoval na stránkach. Takto si stále drží postavu Oscara Isaaca pri sebe a ešte mu k tomu hrá aj skladba „My Way Of Life“ od Franka Sinatru so slovami „Si cesta môjho života, jediná cesta, ktorú poznám… Nikdy ťa nenechám ísť“.

Páčili sa vám aj v poslednej, mimoriadne dynamickej a nabitej časti seriálu Moon Knight odkazy a easter rggy? Ktorý vás zaujal najviac? Zachytili ste nejaký ďalší? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -