Piata epizóda Moon Knight nám okrem emočnej traumy priniesla aj odkazy a easter eggy

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

POZOR: Článok obsahuje spoilery z piatej epizódy seriálu Moon Knight. Pokiaľ ste epizódu ešte nevideli, prečítajte si článok neskôr alebo ďalej čítajte len na vlastné riziko.

Piata epizóda Moon Knight – odkazy a easter eggy

Marc Spector a Steven Grant sú rozdelení a podnikajú cestu do svojej minulosti, spomienok a podvedomia. Pokračujeme v mentálnom ústave a dostávame veľmi emočne náročnú a silnú epizódu. Avšak aj piata epizóda seriálu Moon Knight stále obsahovala odkazy na komiksy a iné easter eggy.

Naposledy sme videli dvojicu (teda dve osobnosti v inej fyzickej podobe) ako vidia bohyňu Tawaret. Steven ju ľahko identifikuje (bohyňa ženstva, zdravia, zrodenia), popíše a hneď sa vidí, kto je tu tým nerdom. Oznámi im, že sa nachádzajú v posmrtnom živote a ona je ich sprievodkyňou.

moon knight tawaret
Zdroj: marvel.com

Mytologická váha, silné témy a traumy

Následne nasadajú na loď a čaká ich tradičný súd z egyptskej mytológie. Srdce (alebo v tomto prípade srdcia) sú položené na váhu a majú byť vážené s pierkom pravdy boha Osirisa. Lenže rovnako ako v Marcovi samotnom, aj na váhach vidíme nerovnováhu. Musia sa teda vydať do svojej minulosti a odhaliť, čo ju spôsobuje.

Konečne sa teda dozvedáme príčinu rozdvojenej osobnosti a psychickej poruchy. Samozrejme nás čaká viac prvkov z minulosti a niektoré sú poriadne náročné témy. Pozeráme sa tu na stratu milovanej osoby, domáce násilie či všadeprítomnú smrť. Zároveň vidíme, ako sa Marc stal avatarom Khonshu. Tak sa na to poďme pozrieť.

moon knight vahy
Zdroj: thescotsman.com

Nemocnica Putnam

Oproti koncu minulej epizódy sa nachádzame naspäť v ústave. Nachádza sa na sedení s Dr. Harrowom, ktorý sa ho snaží presvedčiť, že ide o jeho ilúziu. Pritom spomenie aj názov nemocnice – „Putnam Medical Facility“. Už minulý týždeň sme spomínali komiks Moon Knight, ktorý napísal Jeff Lemire. Z neho najviac čerpá dejová linka s psychiatriou a je teda len logické, že ide o rovnaký ústav. V komiksoch bol do neho poslaný Marc už v mladom veku svojím otcom. Hneď, ako sa u neho začala prejavovať disociatívna porucha osobnosti.

moon knight putnam
Zdroj: marvel.com

Návrat k Donninej chybe

Samozrejme by to nebol Marvel seriál, ak by aj Moon Knight neobsahoval odkazy na skoršie diely. Harrow sa (aj podľa zariadenia kancelárie) iste musí vyznať v egyptskej mytológii. Preto je divné, že by nazval Taweret nosorožcom. Samozrejme, že ide o jeho pokus o zmätenie Marca, ale zároveň ide o vrátenie sa k prvej epizóde. Steven upozorní jeho šéfku Donnu na pravé meno bohyne po tom, čo ju nazvala „hrošíkom“.

black panther plan
Zdroj: thewrap.com

Pláň predkov z Black Panthera

Zakrátko sa vraciame práve k nej a k jej predstaveniu posmrtného života. Každý si ho interpretuje podľa seba (a hlavní hrdina/-ovia majú nemocnicu). Spomenie pri tom aj Pláň Predkov, čo ako vieme, je posmrtný život z Black Panthera. Tam prišiel T’Challa vyhľadať svojho otca. Už predtým sme dokázali nájsť isté spojenie s panterom (cez boha Basta, ktorý je bratom tu videnej Hathor), tu to však máme priamo.

moon knight gus
Zdroj: buzzfeed.com

Loď sme už videli u Gusa

Dostávame sa teda na loď, ktorá pláva cez piesočné duny Duat. A tu máme aj opačný prvok – nielen vracania sa k epizódam, ale aj predzvesť v tých skorších. Takúto loď sme totiž mohli vidieť v akváriu zlatej rybičky Gusa, ktoré sme videli hneď v prvej epizóde. K nej sa ešte vrátime.

moon knight qr kod
Zdroj: buzzfeed.com

Ďalší QR kód

Už vieme (aj podľa tohto článku), že tvorcovia sa rozhodli po scénach v seriáli rozmiestniť QR kódy. Po ich naskenovaní dostaneme komiksy zdarma k stiahnutiu. Jeden sa opäť nachádza aj tu, keď Marc a Steven nahliadajú cez dvere do jednej izby s ich spomienkou.

jake lockley
Zdroj: mcuprime.com

Marcove obete – znovu Jake

Hovoriac o svojej práci zabijaka, dostávame sa do miestnosti, kde sa nachádzajú obete Marca ako hnijúce mŕtvoly sediace na stoličkách (opäť prekvapivo hororové). Avšak aj v nich spoznáva ľudí, ktorých zabil v službách Konshu. Pamätá si aj miesta, kde to vykonal – Dubaj, Gabon… New York. Veľké jablko by mohol byť ďalší odkaz na tretiu osobnosť – Jakea Lockleyho. Tam sa práve po získaní tejto osobnosti presťahoval, kde pôsobil ako taxikár (a detektív).

shadow knight
Zdroj: screenrant.com

RoRo je v komiksoch záporák

Steven Grant je rovnako prekvapený, ako všetci diváci – ako dieťa mali brata menom Randall (či familárne RoRo). Dôvod, pre ktorý ho vytesnili, je hneď známy – utopí sa, za čo mama viní Marca. Avšak v komiksoch bol jeho osud iný. Tu vyrastie a stane sa, aj kvôli narastajúcej nevraživosti, záporákom. Stal sa avatarom boha Seti (tiež súpera Khonshu) a niesol meno Shadow Knight.

moon knight zlata rybicka
Zdroj: screenrant.com

Naviazanosť na zlatú rybičku

Tu sa tiež vysvetľuje, prečo si Steven udržiaval zlatú rybičku iba s jednou plutvou. Pozeráme sa na Randalla, ako si voskovkami kreslí práve takúto rybičku. Jeho brat ho na tento fakt upozorní. Vzhľadom na nasledujúce riadky je to Moon Knight odkaz, z ktorého zamrazí.

moon knight marc steven
Zdroj: reso.movie

Tak kto bol skôr – Marc alebo Steven?

Dozvedáme sa dôvod, pre ktorý Steven existuje. Naozaj si ho vytvoril Marc podľa svojho obľúbeného filmu a dobrodruha z neho. Avšak dôvod je oveľa emočne náročnejší. Marc bol bitý svojou matkou, ktorá ho neustále obviňovala zo smrti jeho brata. Aby sa vyhol emočnej traume, vytvoril si novú osobnosť, ktorá viedla pokojný, idylický a viac jednoduchý život. Uf…

moon knight telefonat
Zdroj: screenrant.com

Stevena sme videli používať frázu „later, gators“. Vieme, že táto tiež pochádza od Marca, ktorý ju používal ako častý pozdrav so svojom mamou. Tu prichádza ďalší šok a rana – tá už je v udalostiach seriálu po smrti a držal sa za ňu tradičný židovský sedemdenný smútok – Shiva. Každý Stevenov telefonát s ňou bol teda výplodom jeho fantázie, respektíve mysle, ktorá nepoznala tento fakt.

marvel bushman
Zdroj: trendeepro.com

Bushman potvrdený

Trochu sa teda radšej vrátime ku komiksom. Už z predošlého dielu vieme, ako bol Marc zapojený do smrti Laylinho otca. V znovu navštívenej spomienke sa ale pozrieme priamo na vykopávky, kde sa to stalo. Marc tu hovorí o vodcovi ich skupiny žoldnierov, ktorého volá Bushman. Máme teda potvrdeného Raula Bushmana, jedného z veľkých záporákov v Moon Knight komiksoch.

moon knight transformacia
Zdroj: kachupurei.com

Transformácia na Moon Knighta z komiksov

Konečne nám je ukázaný aj fakt, ako sa Marc stáva avatarom. Zakrvácaný Oscar Isaac vstupuje ako žoldnier do jeho svätyne a chystá sa ukončiť svoj život. Tu k nemu prehovorí Khonshu, ktorý mu ponúkne svoje sily za jeho služby (a pomstu). Získa si ho svojimi slovami, jeho oči zažiaria nabielo a dostáva ikonický oblek. To bola scéna prebratá priamo z komiksu Moon Knight #1 z roku 2021, ktorý vytvoril Jed MacKay.

marc spector alter
Zdroj: screenrant.com

Ďalšie alter ego?

V jednej spomienke, ktorú Marc ale nechce navštevovať kvôli mimoriadne traumatizujúcemu zážitku, vidíme jeho izbu ako malého chlapca. V nej vidíme veľa akčných figúrok, niekoľko z nich je však výraznejších. Sú to postavičky astronautov. Tie by mohli odkazovať na ďalšie alter ego, ktorým bol nepomenovaný astronaut z komiksu od Jeffa Lemireho.

moon knight 5
Zdroj: screenrant.com

Veci z podvedomia nepatriace do spomienky

Avšak nájsť by sme mohli aj iné prvky. Napríklad tu vidíme hračkárske váhy. Otázne je, či boli naozaj súčasťou izby alebo sú to rovnaké váhy, aké dopĺňali každú súčasť nemocnice. Otázna by mohla byť aj váza s trstinami. Sú to rovnaké trstiny, pri akých sa vyskytne Marc na konci epizódy. Iba prispôsobená myseľ alebo naozaj súčasťou?

moon knight pole
Zdroj: theringer.com

Pretože určite prvok, ktorý do spomienok nepatril, bola napríklad kostra vtáčika mimoriadne pripomínajúca Khonshu pred vstupom do jaskyne. Je možné, že sa snaží hlavnému hrdinovi dostať do podvedomia a pripomenúť mu záchranu?

moon knight tomb buster
Zdroj: screenrant.com

Plagát z filmu Tomb Buster a mená tvorcov

Avška určite nemôže chýbať ani plagát k filmu Tomb Buster. Na spodnej časti, čo by mala uvádzať mená tvorcov, sú naozaj mená ľudí okolo Moon Knighta. Prvé je Doug Perlin, ktoré odkazuje na dve osoby – Doug Moench a Don Perlin, pôvodných autorov postavy z roku 1975. Ďalšími sú Melissa Russell (manželka autora seriálu, Jeremyho Slatera) či Dylan Beck, člen štábu.

moon knight 5
Zdroj: screenrant.com

Waterson Food & Liquor

Rovnako máme v tejto epizóde seriálu Moon Knight aj ďalší odkaz na tvorcu. Na pôvodne tajomnej ulici, avšak na tej, kde Marc zapíja a sleduje Shivu jeho matky, za ním vidíme nápis Waterson Food & Liquor. Ide o pripomenutie Trevora Watersona, výkonného producenta každého jedného seriálu z MCU na Disney+.

moon knight 5
Zdroj: tvline.com

Balans bez rozštiepenej mysle

Predposlená epizóda nás teda úplne dostala. Tak prepracovaná, plná emócií a unikátneho pohľadu na psychickú chorobu však poskytla aj prekvapivý koniec. Marc stratil Stevena, svoj odštiepený fragment mysle a to mu poskytlo (aspoň na božskom súde) rovnováhu. Pred bránami Osirisa sa môže vrátiť do sveta smrteľníkov. Avšak hra je silne rozohraná a uvidíme, ako sa ju podarí tvorcom dokončiť už len v jedinej časti.

Čo hovoríte na piatu epizódu? Ako sa vám páčili naše Moon Knight odkazy a eastery eggy? Zachytili ste prípadne nejaké ďalšie? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -