Najlepší skladatelia tej najepickejšej filmovej hudby z rôznych kútov sveta

Nenechajte si ujsť

Pri sledovaní Hollywoodskych trhákov nám často môže pripadať, že na ich tvorbe sa podieľajú len Američania. Opak je však pravdou. Faktom je, že na tých najlepších snímkach často pracujú najviac talentovaní ľudia z celého sveta. Inak tomu nie je ani čo sa týka skladateľov filmovej hudby, ktorí stoja za tými najkrajšími a najznámejšími soundtrackmi. A práve dnes sme si pre vás pripravili zoznam našich obľúbencov pochádzajúcich zo všetkých kútov Zeme!

Najlepší skladatelia filmovej hudby sveta

John Williams (USA)

https://www.youtube.com/watch?v=xe4ZuqZcoY4

Steven Spielberg si pre všetky svoje filmy vybral práve tohto, dnes už 85 ročného majstra. Niet divu, že jeho soundtracky sú najznámejšie všade na Zemi. Veď kto by už nepoznal hrôzostrašnú zvučku Čeľustí, Jurského Parku, či dynamickú skladbu zo Star Wars, Indiana Jonesa, Harryho PotteraE.T.ho, a taktiež úžasne melancholickú kompozíciu zo Shindlerovho zoznamu. S päťdesiatimi nomináciami na Cenu Akadémie je držiteľom Guinessového rekordu. Williams sa dá považovať za najúspešnejšieho skladateľa filmovej hudby vôbec.

Ennio Morricone (Taliansko)

Ak ste už v živote videli nejaký kultový western, s najväčšou pravdepodobnosťou jeho soundtrack zložil Ennio Morricone. Na konte má hudbu k množstve snímkam, pričom jeho dlhoročná kariéra svetu priniesla jedny z najviac ikonických skladieb. V roku 2016 bol ocenený Oscarom za Tarantinov film Osem Hrozných.

Hans Zimmer (Nemecko)

Sympatický a momentálne nesmierne populárny skladateľ nemeckého pôvodu zložil hudbu už ku viac, ako 100 filmom. Medzi nich patria napríklad Leví kráľ, Interstellar, Počiatok, Temný rytier, Piráti Karibiku, Dokonalý trik, Posledný samuraj, 12 rokov otrokom a mnoho ďalších. Málokto však vie, že spolupracoval aj zo slovenskými umelcami. Rómska zostava Sendreiovci mu pomohla s tvorbou soundtracku ku snímke Sherlock Holmes: Hra tieňov.

Alexandre Desplat (Francúzsko)

Alexandre zložil niekoľko skladieb pre siedmu časť Harryho Pottera. V jeho portfóliu však svieti aj Kráľova reč, Kód Enigmy, Podivný prípad Bejamina Buttona, Fatastický pán Lišiak, Godzilla, Dánske dievča, Pamiatkári, Zlatý kompas i Grand Hotel Budapešť, pre ktorý obdržal Cenu Akadémie. Krásna hudba tohto geniálneho Francúza znie aj v grandióznej novinke Alexadreovho spolukrajana Luca Bessona – Valerian a mesto tisícich planét.

Jóhann Jóhannsson (Island)

Jóhann bol prvý Islanďan v histórii, ktorý vyhral Zlatý Glóbus. V roku 2014 spolu s Alexandrom Desplatom tesne lízli Oscara. Jóhann bol vtedy nominovaný vďaka biografii Stephena Hawkinga, Teórii všetkého. Z jeho diel môžete poznať hudbu k filmom Unesené, Sicario, alebo Prvý kontakt.

Steven Price (Spojené kráľovstvo)

Britský skladateľ zložil soundtracky k nasledujúcim filmom: Liga výnimočných, Koniec sveta, Železné srdce, Jednotka samovrahov, Baby Driver, Americký zabijak, a taktiež niekoľkých kúskov vo filmovej trilógii Pán prsteňov. Snímka Gravitácia Stevenovi priniesla Oscara.

Howard Shore (Kanada)

Multitalentovaný Shore začínal v kapele Lighthouse, neskôr sa stal režisérom šou Saturday Night Live with Conan O´Brien. Avšak známy je hlavne pre spoluprácu s režisérom Peterom Jacksonom. Za soundtrack k trilógii Pán prsteňov obdržal troch Oscarov, medzi jeho ostatné diela patrí hudba k snímkam Hugo a jeho veľký objav, Nebezpečná metóda, Sedem, Ed Wood, Mlčanie jahniat, Hobbit a množstvo ďalších.

Máte aj vy zimomriavky pri zvučkách, ktoré vytvorili títo géniovia? Ak ich poznáte všetkých, ste skutočným filmovým znalcom. Ktorý skladateľ je váš obľúbený? Dajte nám vedieť v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

5 COMMENTS

  1. tazko vybrat ci Williams alebo Horner , Ja ako odchovanec conana ci robocopa musim hlasovat za Poledourisa. Dost mi tu chyba napr starogrecky boh hudby Vangelis a dokonca ani jedno slovko o Kenji Kawai a toto uz je hriech, aspon vidite ako vemi cumakujeme na ten zapad

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -