Scarlett Johansson žaluje AI. Umelá inteligencia zneužila tvár hviezdy Marvel filmov aj iných hollywoodskych hercov

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Scarlett Johansson žaluje umelú inteligenciu

Známa herečka Scarlett Johansson podniká legálne kroky proti umelej inteligencii (AI). Ako informoval portál Variety, internetom sa šírila reklama, ktorá použila jej podobu a hlas, avšak bez povolenia umelkyne. Video boli medzitým zo sociálnych sietí vymazané, na stole je však súdny spor, ktorý začala prostredníctvom svojich právnikov. Ako vyzerala reklama, kvôli ktorej herečka žaluje AI?

Sociálna sieť X (niekdajší Twitter) šírila od 28. októbra 22-sekundovú reklamu na aplikáciu s názvom Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar. Právnik Kevin Yorn, ktorý herečku zastupuje, situáciu komentoval: „Tieto veci neberieme na ľahkú váhou. S týmito okolnosťami budeme veci riešiť legálnymi cestami, ktoré máme k dispozícii“.

https://www.facebook.com/watch/?v=250922782575744

Zneužitie herečky na reklamu

Aj keď je reklama už preč, online magazín priniesol jej detailný popis. Začína sa starším videom herečky, ktorá pozýva fanúšikov na premiéru svojho filmu Black Widow. Johansson v nej hovorí: „Ako sa máte ľudia? Tu je Scarlett a chcem, aby ste išli so mnou…“. Avšak namiesto názvu superhrdinskej snímky zakryje grafika jej ústa a obrazovka prejde do fotografií generovaných umelou inteligenciou, ktoré sa podobajú na herečku.

Falošný hlas, ktorý je na nerozoznanie od toho herečkinho, propaguje aplikáciu. „Nie je to limitované iba avatarmi. Viete vytvárať obrázky s textmi a dokonca vaše vlastné AI videá. Myslím, že by ste to nemali prehliadnuť.

Text pod reklamou vravel: Obrázky generované Lisa AI. Nemajú nič spoločné s touto osobou.

Legálna šedá zóna, hviezda Black Widow nie je jediná

Za samotnou aplikáciou stojí spoločnosť Convert Software. Situáciu odmietli komentovať. Viaceré aplikácie zo skupiny Lisa sú stále dostupné na App Store aj Google Play. Situáciu komplikuje, že viaceré štáty v USA (vrátene Kalifornie, kde žaloba prebieha) majú skutočne zákony proti zneužitiu podoby, hlasu, podpisu alebo fotografie. Keď však ide o generovanie umelou inteligenciou, stále ide o šedú zónu a väčšina súdnych sporov jednoducho skončí v koši.

Scarlett Johansson pritom nie je jediná, ktorá sa stala obeťou AI napodobňovania. Podobnú manipuláciu počas minulého mesiaca riešil aj Tom Hanks, ktorý sa rozhodol varovať svojich fanúšikov pred reklamným videom, ktoré hovorí o pláne dentálnej starostlivosti. Vo svojom príbehu na Instagrame aj v príspevku (viď vyššie) jasne uviedol, že s ním nemá nič spoločné.

Uvidíme, ako sa celá situácia vyvinie a sme zvedaví, ako si s ňou poradí nepripravený právny systém. Zákony sú totiž všeobecne známe tým, ako dlho trvá, kým ich poverení adaptujú a vynovia vzhľadom na technologický pokrok. O ďalšom dianí vás budeme informovať, nezabudnite preto aj naďalej sledovať náš web.

Čo hovoríte na to, že bola podoba herečky zneužitá na reklamu na aplikáciu umelou inteligenciou? Mali by sa tieto situácie riešiť ako štandardné procesy? Dajte nám vedieť váš názor v komentároch. 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -