Pán múch bol inšpirovaný reálnymi udalosťami. Teraz dostávajú filmové spracovanie

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Pán múch ako skutočné udalosti

Pán múch je veľmi známe dielo svetovej literatúry, ktoré patrí v mnohých prípadoch aj do povinného čítania. Jeho autorom je William Golding a hovorí o skupine chlapcov, ktorí stroskotajú na opustenom ostrove. Snažia sa vybudovať demokratickú spoločnosť, ale katastrofálne zlyhávajú. Autor sa snažil poukázať práve na zlo v ľuďoch.

Veľa ľudí však nevie, že za dielom sa skrýva skutočný príbeh. Ten je vďaka bohu menej divošský a násilný. V roku 1965 sa 6 chlapcov v teenagerskom veku nudilo v ich internátnej škole na ostrove Tonga. Rozhodli sa preto ukradnúť rybársky čln a vybrať sa ním na oceán.

pan much film
Zdroj: wmgazine.com

15 mesiacov na ostrove v Pacifiku

Masívna búrka ale zničila ich plavidlo a po hrozných ôsmych dňoch v Tichom oceáne sa vyplavili na neznámom, neobývanom ostrove. Nechaní napospas, prežili vďaka tímovej práci, priateľstvu, vynaliezavosti a spoločnému riešeniu problémov. V izolácii prežili 15 mesiacov, pričom sa živili rybami, vtákmi, ale aj kokosovými orechmi.

Objavení boli vďaka náhode. Austrálsky námorník si všimol, že na zelených pahorkoch ostrova sa nachádzajú vypálené časti, čo prilákalo jeho pozornosť. Úžasné je, že plavec a majiteľ lode udržiava so zachránenými chlapcami priateľský vzťah až do dnešných dní.

Informácie v diele historika

Vieme to vďaka spisovateľovi a historikovi Rutherovi Bergmanovi. Príbeh totiž nie je inšpiráciou iba pre knihu Pán múch, ale aj pre Bergmanove nové dielo Humankind (Ľudstvo). Na rozdiel od známeho románu rozpráva inšpirujúci príbeh skutočných udalostí, ktoré sa odohrali na ostrove.

Tento príbeh tak opäť spopularizoval, a to aj vďaka magazínu Guardian. Vydali totiž článok ako náhľad na spomínanú knihu, a ten čítalo množstvo ľudí. Udalosti sa tak zase stali veľmi diskutovanými.

Filmové štúdio to zobralo vo veľkom

Nie je preto žiadnym prekvapením, že sa o príbeh začali zaujímať aj filmové štúdiá. Konkrétne tento si zobralo na starosť New Regency, ktorému vďačíme za filmy ako Revenant: Zmŕtvychvstanie alebo 12 rokov otrokom. Môžeme preto povedať, že s historickými drámami založenými na skutočnosti majú viac ako dobrú skúsenosť.

Producenti sa vyjadrili, že chcú zachovať kultúrnu autenticitu a budú čo najviac pracovať s lokálnymi tvorcami a skupinami. A aby sa im to podarilo dosiahnuť, pozvali si ako konzultantov nielen autora knihy, Ruthera Bergmana, ale aj piatich z chlapcov, ktorí prežili na ostrove.

Čítali ste dielo Pán múch? Vedeli ste o reálnych udalostiach, o ktorých sa hovorí posledné týždne? Dajte nám vedieť do komentárov. 

Zdroj: geektyrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -