Disney sa prepadne od hanby. Kedysi filmová legenda je dnes všetkým na smiech

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Indiana Jones 5 stratil Disney milióny dolárov

Indiana Jones 5 bol pre Disney ešte viac stratový, ako sa pôvodne hovorilo. Už v novembri, keď spoločnosť oznámila digitálne vydanie sa vedelo, že v kinách si slávny archeológ vôbec neviedol tak, ako sa očakávalo. Teraz však Collider informuje o konkrétnych číslach, ktoré hovoria o strate desiatok miliónov dolárov.

Čísla si zobrala na starosť finančná expertka Caroline Reids z Forbes. Rozpočet filmu zostáva často tajnou informáciou a bolo by to tak aj v tomto prípade. Nakrúcanie však prebiehalo z veľkej časti vo Veľkej Británii, kde musia byť kvôli daňových účelom hlásené náklady produkcie.

Profesionáli skúmali finančné štatistiky z apríla 2022, ktoré hovoria o celkovej závratnej čiastke 308,2 milióna dolárov len počas samotného nakrúcania.

indiana jones 5 harrison ford
Zdroj: TMDB

Nemalá čiastka na omladenie Harrisona Forda

Stále to však nebol jediný vysoký náklad a 79 miliónov minulo štúdio v postprodukcii.

Oficiálne vyjadrenie štúdia je, že išlo o vylepšenia obrazu, je však veľmi pravdepodobné, že veľká čiastka išla na omladenie hlavného hereckého predstaviteľa Harrisona Forda. Ten sa totiž ukázal na začiatku filmu vo svojej mladšej verzii na sklonku Druhej svetovej vojny, kde sa snažil vytrhnúť artefakt z rúk vojakov.

Znamená to však, že celkový rozpočet filmu tvoril 387,2 milióna. Z kín po celom svete si od svojej premiéry 30. júna dokázal odniesť 326,2 milióna dolárov. Je teda značné, že neprekonal ani svoj rozpočet, situácia je však ešte horšia.

indiana jones 5
Zdroj: TMDB

Prerobil viac ako 130 miliónov

Štúdio si zvyčajne berie iba istú časť ziskov (polovica zostáva kinám) a iste treba ešte prirátať náklady na propagáciu. Podľa správy tak Disney získalo za film 192 miliónov dolárov, čo znamená, že len oproti rozpočtu filmu zostáva 134,2 miliónov v strate.

Otázkou zostáva, čo stálo za nízkou návštevnosťou kín. Diváci sa totiž na opätovný návrat slávneho archeológa a podaní (ne)starnúce Forda tešili, ich nadšenie dokonca zvýšili aj správy o obsadení Madsa Mikkelsena do role záporáka. Hodnotenia zostávajú pomerne priaznivé, na portáli Rotten Tomatoes má od divákov 88 %, na portáli ČSFD mu udelili 69 %.

Čo hovoríte na to, že kvôli filmu Indiana Jones 5 je Disney v strate viac ako 130 miliónov? Myslíte si, že si to film zaslúžil, alebo patríte naopak medzi jeho obrancov? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -