TEST: Neviem nájsť jediný dôvod, prečo si ho nekúpiť. Predstavujem vám kráľa mobilov najobľúbenejšej triedy

Nenechajte si ujsť

Pozeráme sa na najlepší kúsok v pomere ceny a výkonu

Motorola zažíva úspešný comeback na scénu, čo výrobca minulý rok potvrdil napríklad aj vydareným modelom strednej triedy Edge 30 Neo. Americká spoločnosť teraz na trh uvádza nástupcu – Motorola Edge 40 Neo, pri ktorom sľubuje lepší výkon, väčší displej, ale napríklad aj vodeodolnosť IP68 či lepšiu výdrž telefónu.

Novinku od Motoroly sme mali v redakcii možnosť vyskúšať a hneď v úvode treba povedať, že počas testovania nás v dobrom neustále v dobrom prekvapovala. Niektoré vylepšenia sa síce nezaobišli bez kompromisov, nenechajte sa však pomýliť. Edge 40 Neo za slušné peniaze ponúka vynikajúci zážitok a s týmto telefónom sa nedá spraviť krok vedľa.

Rewind.sk

Pôsobivý už pri rozbalení

S baleniami smartfónov sa už spravidla pri testovaní neoplatí strácať čas, keďže je to takmer vždy o tom istom. Motorola v tomto smere ale príjemne prekvapuje. Používateľa poteší jednak 68 W nabíjačka s káblom, tak aj kryt vyrobený z tvrdeného plastu, ktorý tenučkému zariadeniu poskytne dodatočnú ochranu. Kryt je navyše vyrobený z recyklovateľného materiálu a je ďalej plne recyklovateľný, čo platí aj o papierovej krabičke.

Bonusom pri rozbalení je príjemná vôňa, ktorá novému zariadeniu dodáva jedinečný šmrnc. Balenie je totiž naparfumované, telefón tak po otvorení krabičky hneď pošteklí zmysly nového vlastníka. Ide o maličkosť a vlastne úplne zanedbateľnú drobnosť, ktorá však evokuje výborný prvý dojem hneď pri rozbaľovaní.

Rewind.sk

Dizajn sa opäť podaril

Pôsobivé intro pokračuje aj pri pohľade na samotnú konštrukciu zariadenia. Nový smartfón na trh prichádza v troch farebných prevedeniach – Soothing Sea (mätovo-zelená), Cannel Bay (zeleno-modrá) a tradičnej čiernej s názvom Black Beauty. Výrobca pri farebnom dizajne opäť spolupracoval so spoločnosťou Pantone, svetovým lídrom v oblasti farieb a dizajn tak pôsobí veľmi sviežo.

U nás v redakcii pristálo práve zeleno-modré prevedenie Cannel Bay, pri ktorom mi hneď v úvode do očí utkvela ďalšia príjemná maličkosť – ako nenápadne je telefón prednastavený práve na farebný odtieň, v ktorom ho používateľ kúpi. Tmavo-modrému obalu totiž zodpovedá aj tapeta na úvodnej obrazovke, zvýraznenie ikon v používateľskom prostredí či farba hodín. Tieto oblasti sú jedinečné pre každý farebný odtieň a sú to práve podobné drobnosti, vďaka ktorým Edge 40 Neo v presýtenom segmente strednej triedy príjemne vyčnieva.

Rewind.sk

Poďme však späť k samotnému dizajnu. Telefón vďaka zaobleným hranám displeja výborne padne do ruky, poteší ako tenučká, iba 7,9mm konštrukcia, tak aj nízka hmotnosť, ktorá predstavuje 172 g. Nezanedbateľným plusom aj vodeodolná certifikácia IP68. Vďaka nej je možné telefón na 30 minút bez rizika ponoriť do vody, maximálne však do hĺbky 1,5 metra.

Rewind.sk

Telefón vďaka zaobleným hranám i zvolenom farebnom prevedení pôsobí prémiovým dojmom. Nič na tom mu neuberajú ani plastové rámiky, keďže ide o vernú imitáciu kovu. Zadnú stranu pokrýva protiškmyková vrstva z koženky, samozrejme, iba vegánskej. Výrobca dbal na ekológiu v každom smere.

Dizajnéri s umiestnením tlačidiel neexperimentovali a do rúk sa používateľovi dostane smartfón s klasickým rozložením trojice tlačidiel na pravej hornej strane. Pochváliť treba čítačku prstov na displeji. Funguje svižne a spoľahlivo, aj keď je umiestnená o trošku nižšie, ako býva na iných modeloch zvykom.

K najväčším plusom patrí displej

Motorola Edge 40 Neo na trh prichádza so 6,55-palcovým pOLED displejom s maximálnou obnovovacou frekvenciou 144 Hz. Telefón si režimy zobrazenia prepína sám podľa aktuálnej aktivity, „maximálku“ vytočí iba výnimočne, spravidla pri hraní hier. Používateľ si môže frekvenciu zvoliť aj v nastaveniach, rozdiel medzi 120 a 144 Hz ale pri bežnej činnosti nebadať. Zato sa však 144 Hz s istotou podpíše na výdrži.

10-bitová obrazovka je schopná vykresliť viac než miliardu farebných odtieňov, čo je pri používaní určite poznať. Farby sú sýte a nikdy nepôsobia umelo. Displej rovnako prichádza s podporou HDR10+, nie však pri obsahu Netflixu. Predplatitelia služby v tomto prípade majú smolu.

Rewind.sk

Zaoblené hrany displeja neslúžia iba na okrasu, ale tiež na zobrazovanie upozornení. Zíde sa to napríklad, keď máte telefón položený displejom nadol alebo mimo priameho zorného poľa. S farbami upozornení je možné pohrať sa v nastaveniach. K dispozícii je 7 farebných variácií, rovnako je tu možné nastaviť, kedy má byť osvetlenie okrajov aktivované.

Maximálny jas predstavuje 1300 nitov, vďaka čomu je displej dobre čitateľný aj na priamom slnku. Telefón však výborne funguje aj v opačnom spektre a úroveň minimálneho jasu je rovnako nanajvýš uspokojivá. Displeju sa jednoducho nedá vytknúť jediná zásadná vec a v strednej triede rozhodne ide o nadštandard.

Radosť aj pri systéme

Hanbu si nové zariadenie nerobí ani v oblasti výkonu, aj keď tu možno hovoriť skôr o bežnom štandarde. Telefón namiesto minuloročného Snapdragon 695 tentokrát poháňa nový čip MediaTek Dimensity 7030 a rýchlosť zabezpečuje aj 12 GB RAM.

My sme mali k dispozícii 12 GB verziu s 256 GB úložiskom (rozšírenie prostredníctvom SD karty telefón nepodporuje) a na výkon sa určite sťažovať nemožno. Zážitok je svižný a plynulý a telefón si hravo poradí aj s modernými hrami či natáčaním 4K videa. Pri náročných hrách už treba počítať aj so zahrievaním, nikdy však do výrazne nepríjemnej alebo neznesiteľnej miery.

Rewind.sk

Motorola pri operačnom systéme stavila na čistý Android 13. Znamená to, že telefón nie je naprataný zbytočnými aplikáciami, dokonca nemá predinštalovanú ani Galériu a spolieha sa na Google Fotky.

V telefóne možno nájsť iba zopár aplikácií priamo od Motoroly, čo je v porovnaní s inými výrobcami, ktorí používateľom nanucujú vlastné aplikácie, určite príjemné. Najviac som pri testovaní využíval aplikáciu Ready For, ktorá umožňuje rýchlo a intuitívne bezdrôtovo alebo cez kábel zrkadliť obrazovku na ďalších zariadeniach.

Výrobca pri operačnom systéme garantuje trojročnú podporu bezpečnostných záplat a sľubuje dve veľké aktualizácie, čo je celkom slušné. Poteší aj podpora rôznych pohybových gest, či už zapnutie baterky po zatrepaní alebo spustenie fotoaparátu pri pootočení telefónu v ruke.

Aplikácia Ready For

Batéria je väčšia, prichádza však s kompromisom

Edge 40 Neo na trh prichádza s 5 000 mAh batériou, čo je oproti predchádzajúcej generácii zlepšenie o bezmála 1 000 mAh. Naopak, bezdrôtové nabíjanie, ktorým Edge 30 Neo minulý rok disponoval ako jeden z mála zástupcov strednej triedy, už nový telefón neponúka.

Je to škoda, keďže podobná funkcia sa vždy hodí, zároveň ale nejde o nič tragické. 5W nabíjanie sa zišlo predovšetkým pri nabíjaní cez noc, nový model vďaka 68 W nabíjaniu možno na 100 % nabiť už za menej ako hodinu. Za 20 minút nabíjania je možné batériu dobiť z nuly približne na 70 %, pri plnom nabití a aktívnom používaní telefón s prehľadom zvládne dva dni.

Všetko, samozrejme, záleží, ako veľmi telefón budete využívať. Pri bežnom používaní, prezeraní sociálnych sietí, videí a hovoroch, sa výdrž batérie nikdy neposunula pod jeden a pol dňa. Keď už do zážitku pridáte aj graficky náročné tituly, treba počítať s nabíjaním každý deň.

Rewind.sk

Fotoaparáty len s drobnými mínusmi

Motorola sa nechcela uskromňovať ani pri kamerách a nová generácia Edge 40 Neo je vyzbrojená dvojicou fotoaparátov. Hlavná 50-megapixelová kamera disponuje optickou stabilizáciou i vylepšeným nočným snímaním. V prípade širokoouhlej kamery sa rozprávame o 13 Mpix s možnosťou makro záberov. Zadné kamery sú schopné nahrávať aj 4K videá, v prípade prednej 32 Mpix kamery sa používateľ musí uskromniť s videom vo FullHD.

Rewind.sk

Obe zadné kamery ponúkajú výborný dynamický rozsah a ostrý kontrast, nie vždy je to však ideálne a mnohé záleží od expozície. Hlavná 50 Mpx funguje spoľahlivo prakticky vo všetkých situáciách a fotí skvele aj za rôznych svetelných podmienok. Nočný režim sa aktivuje automaticky, nevyžaduje ani zdĺhavé zaostrovanie a produkuje krásne obrázky.

Pri širokouhlej kamere sú výsledky o niečo rozpačitejšie, keďže obraz na fotkách je občas rozmazaný a zobrazenie farieb má v niektorých prípadoch od reality ďaleko. Sčasti za to môže aj postprocessing, ktorý je pri niektorých záberoch zbytočne agresívny. Výsledkom je buď prehnaná ostrosť alebo neprirodzené, umelé farby. Táto vec sa však dá zo strany výrobcu ešte dodatočne riešiť.

Aj napriek drobnej kritike smerom k širokouhlej kamere a postprocessingu je kvalita fotiek vzhľadom na cenu zariadenia nadštandard a fotky sú naozaj kvalitné. Nakoniec, jasne to dokazuje aj priložená galéria.

Nový kráľ vo svojej triede?

Motorola Edge 40 Neo ma pri testovaní v ničom nesklamala a po niekoľkodňovom testovaní ma vlastne nenapadá jediná vec, kvôli ktorej by som zariadenie nemohol odporučiť. Nový smartfón sa po dizajnovej stránke nesmierne vydaril – na pohľad pôsobí prémiovo, ponúka odolnosť proti vode a displej je vzhľadom na cenovku jednoducho nádhera.

V oblasti papierového výkonu novinka premožiteľov síce nájde, zážitok z používania je však vysoko uspokojivý. Telefón vďaka čistému Android 13 šlape ako hodinky a poradí si aj s náročnými hrami. Oproti predchodcovi ponúka predĺženú výdrž batérie, aj keď vyššia výdrž išla na úkor bezdrôtového nabíjania.

V oblasti fotografií Motorola musí zapracovať na ich spracovaní, ktoré občas produkuje umelé farby. Širokouhlá kamera patrí skôr ku štandardu, vysoko nad ním je však hlavný objektív, ktorý produkuje skutočne krásne fotografie. Vo výsledku tak síce neviem povedať, či sa Motorola Edge 40 Neo stane novým kráľom strednej triedy, určite však na to má všetky predpoklady.

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

  1. Máličko by som vás poopravil. Ak sa vám na telefóne pozdávali fotky príliš saturované, tak si treba pozrieť nastavenia obrazovky a prepnúť si farby zo sýtych na prirodzené. Potom sú farby na displeji telefónu reálne.

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -