Tieto Scooby-Doo fanúšikovské teórie vám prinesú nový pohľad na kreslený seriál

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Scooby-Doo fanúšikovské teórie

Séria animovaných seriálov o mladých detektívoch so svojim psom, ktorí vyšetrujú paranormálne javy, je tu s nami už viac ako 50 rokov. Prinieslo nám ho v roku 1969 štúdio Hanna-Barbera, a odvtedy ho čakalo množstvo samostatných filmov (niektorých z nich naozaj zvláštnych), spin-offov, či dokonca hier alebo komiksov. Preto nie je žiadnym prekvapením, že sa priaznivci pustili aj do vlastných vysvetlení ohľadom seriálu. Prinášame vám preto vybrané zábavné aj bizarné Scooby-Doo fanúšikovské teórie.

Mystery Inc. je v skutočnosti kult

Poďme sa pozrieť na samotné zloženie skupiny. Na jeho čele stojí charizmatický a vždy dobre vyzerajúci Fred, ktorý sa snaží byť priateľský. Potom tu máme Daphne, ktorá je rovnako krásna a všade Freda nasleduje. Velma zastupuje v skupine inteligenciu a Shaggy dokáže mať rozhovory a sociálne interakcie so psom. Leader a jeho nasledovníci. A prečo nevieme viac o ich minulosti? Prečo sa rozprávajú so psom? Neznie to tak trochu ako kult?

scooby doo kult
Zdroj: mentalfloss.com

Scooby je zo sovietskeho vesmírneho programu

60. roky, v ktorých, ako sme spomínali, seriál začal, boli značne poznamenané takzvanými Vesmírnymi závodmi (Space Race). Dve najväčšie mocnosti – Spojené štáty a Sovietsky zväz spolu súperili, kto sa prvý dostane do vesmíru a kto ho čo najlepšie preskúma. Američanom sa síce podarilo ako prvým pristáť na Mesiaci, prvým človekom vo vesmíre však bol Soviet Gagarin v roku 1961.

Ale pravdou zostáva, že ľudia stále neboli prví, koho východní inžinieri poslali do vesmíru. Neslávne známe sú nám prípady zvierat, ktoré tam vyslali- Najviac z nich určite rezonuje meno Laika. Ale čo keď Rusi trénovali viac takýchto psov, ktorí dokázali ešte viac? Čo keď nabrali istú dávku inteligencie? A čo keď jeden z nich utiekol? Toto by mohol byť jeden z prípadov, na ktorý prišli v tejto teórii na reddite.

scooby doo soviet
Zdroj: whatculture.com

Scooby mohol byť najlepší z najlepších a okrem ovládania satelitov či panelu rakety dokázal porozumieť ľudskej reči a naučiť sa ju. Utiekol do USA, kde si osamelý musel hľadať novú spoločnosť. Záujem o neho ale začala mať CIA, a tak sa skupina musí neustále presúvať dodávkou (a aj preto je vraj celý názov seriálu Scooby-Doo, Kde si?). Rozhodne lepšie vysvetlenie psovej reči ako to, že ho vníma iba Shaggy kvôli tomu, že je sfajčený…

Všetci sa vyhýbajú vojne

Aj tu sa musíme zastaviť pri historických reáliách danej doby. Čo sa dialo ešte na konci 60. rokov a je spojené z USA? Správne, vojna vo Vietname. Fred a Shaggy sú očividne zdravými mužmi v dospelom veku nad 18 rokov, čo je kritérium pre to, aby boli odvedení na spomínanú vojnu. Dali dokopy skupinu, aby sa tomu vyhli.

Pridala sa nim Fredova (zrejme) snúbenica Daphne, ktorá nechce, aby jej milovaný zahynul mnoho kilometrov ďaleko. A skupinu dotvorila protivojnová aktivistka Velma. Aký je síce Scoobyho postoj k vojne nevieme, ale jednoducho sa so skupinou vezie. A možno sa dodávkou (ktorá má príhodne hippie farby) snažia utiecť do iného štátu.

scooby doo dodavka
Zdroj: chevyheavy.com

Seriál sa odohráva počas (alebo tesne po) ekonomickej krízy

Scooby-Doo fanúšikovské teórie sa skutočne často odvíjajú od doby, v ktorej sa seriál odohráva. Teraz ale trochu z iného obdobia. Čo keď sa seriál odohráva počas alebo tesne po veľkej ekonomickej kríze? Len sa na to pozrime bližšie – najčastejšie sa seriál uberá do zábavných parkov, galérií alebo múzeí, opustených tovární či baní. Ale prečo sú opustené? To sa väčšinou stáva po finančnom kolapse.

Tomu nasvedčuje aj fakt, že mestá, ktoré navštevujú, sú akési pochmúrne, vyprázdnené a bez duše. Nikto nemá peniaze. A za každým duchom či strašidlom, ktoré odhalia, sa skrýva reálna osoba. Prezliekajú sa za ne za peniaze, alebo sa snažia niečo vyťažiť za peniaze z poistenia, ak budú ich objekty nepoužiteľné? A keď sme už pri tom, videli ste, že by dostala skupina niekedy zaplatené?

scooby doo odmaskovanie
Zdroj: denofgeek.com

Scooby Snacky vám upravia gény

Čo keď sú Scooby Snacky v skutočnosti steroidy? To by vysvetľovalo, prečo dokáže Scooby (a iní členovia jeho psej rodiny) robiť všetky tie podivné pohybové kúsky. A prečo sa Scrappy-Doo chce stále biť. Ale snacky jedáva predsa aj Shaggy! V jeho prípade by mohli brutálne naštartovať jeho metabolizmus. Ako inak by dokázal zjesť metrovú bagetu a stále byť najštíhlejší z partie?

scooby shaggy jedlo
Zdroj: pinterest.com

Shaggy je syn Captaina Americu

Ak ste pozornými fanúšikmi, tak vám iste neunikol ani fakt, že Shaggy je pravým menom Norville Rogers. A rovnaké priezvisko má aj obľúbený americký superhrdina, Captain America. Tu však spojitosť nekončí. Vo filme Captain America: Winter Soldier sme mohli vidieť závod, v ktorom sa Steve a Sam Wilson (Falcon) pretekajú.

Dozvieme sa pri tom, že Kapitán vie prebehnúť 13 míľ za pol hodinu, čo dáva jeho celkovú rýchlosť 26 míľ za hodinu. Shaggy dokáže bežne udržať tempo so Scoobym, ktorý je nemecká doga a tie vedia behať okolo 30 míľ za hodinu. Norville a.k.a. Shaggy je teda superrýchlym hrdinom, a nie len tak hocijakým, ale synom samotného Steva Rogersa.

shaggy superhrdina
Zdroj: trinkind.com

Alternatívny vesmír, kde sú príšery reálne

Veľmi dobre to poznáme. Každé chytenie zloducha sa končí slovami „Podarilo by sa mi to, nebyť vás, všetočných deciek!“ a uvidíme, že príšera je v skutočnosti prezlečený človek. Chcú tým ale naznačiť, že sa mohli pokojne votrieť medzi reálne strašidlá? A prečo exisuje spoločnosť Mystery Inc. zameraná na chytanie tých falošných?

Vysvetliť sa to dá tak, že Mystery Inc. tvorí podkategóriu bojovníkov proti zločinu, ktorí sa zameriavajú na odhaľovanie nadprirodzených podvodov. A to by nebolo možné, keby ľudia nevedeli, že existujú aj tie pravé. Všetci to akceptujú a veria tomu. To sa dá vysvetliť jednoducho tak, že Scooby-Doo sa odohráva v alternatívnom vesmíre, kde sú príšery skutočné.

scooby prisery
Zdroj: thegeekiary.com

Scooby a Shaggy sú herci

Ak zacítia alebo sa nejakým spôsobom priblíži nebezpečie, tak Scooby a Shaggy hneď zdrhajú. Ale čo ak je to ich zámerom? Podľa tejto teórie iba predstierajú svoj prehnaný strach a pôsobia ako ľahké ciele, aby vylákali „monštrá“. Takto ich zbytok skupiny potom ľahšie chytí a odhalí. Jedine takto sa dá vysvetliť, prečo sa správajú rovnako aj po rokoch kontaktu s nadprirodzenom a prečo by ich stále Fred posielal v rovnakej dvojici.

Scooby-Doo fanúšikovské teórie sú skutočne rozmanité. Ktorá sa vám páči najviac? A ktorá vám naopak príde najviac postavená na hlavu? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: mentalfloss.com, fantheories.fandom.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -