Zvrátená strana strieborného plátna aj splnený sen | Hollywood RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...

Vzniká nová vesmírna reality šou, ktorej víťaz poletí priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Vesmírna reality šou Space Hero Vyzerá to tak, že herec Tom Cruise nebude jedinou televíznou hviezdou, ktorá poletí mimo planéty Zem. Po úspešnej ceste lode...

Trailer na WandaVision nám ukazuje poriadny náhľad do seriálu a sľubuje skoré vydanie

Trailer na seriál WandaVision Marvel vypustil prvý riadny trailer na chystaný seriál WandaVision. Vedeli sme, že ten príde na službu Disney+, nebol však vôbec istý...

Nemohli ste prísť na náš X-Men kvíz? Teraz máte možnosť skúsiť si, ako by ste obstáli

Pri príležitosti vydania dlho očakávaného filmu Noví mutanti a pri 57. výročí vydania prvého komiksu o X-Menoch sme si pre vás v spolupráci s...
Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Hollywood RECENZIA

Hollywood RECENZIARyan Murphy je v našich končinách veľmi známym režisérom seriálov. Chystá sa vydať už desiatu sériu American Horror Story, pričom každá je o niečom inom. Poznať ho môžeme aj vďaka American Crime Story či krásne satirickom až parodickom Scream Queens.

Teraz nám priniesol seriál odohrávajúci sa v meste anjelov, v štúdiách, kde sa plnia sny. Hollywood sa odohráva na konci 40. rokov minulého storočia a musíme povedať, že určite skvele vystihol túto dobu. Kostýmy, rekvizity aj samotní herci ako keby tam úplne zapadali.

Herci aj z Murphyho obľúbencov

Čo sa týka hercov, nájdeme tu osoby typické pre Murphyho seriály. Jednu z kľúčových postáv (majiteľa benzínky, ktorý sa vždy chcel stať hercom) si napríklad zahral Dylan McDermott. Toho môžeme poznať z prvej série American Horror Story, Murder House.

hollywood dylan
Zdroj: heavy.com

Hlavné role stvárnili menej známe osobnosti, čo vôbec nie je prekážkou. Spoznávate ich spolu so seriálom a dokážu vás presvedčiť o tom, že ich herecké kvality sú význačné. Viacerí z nich sa predtým objavili iba v niekoľkých seriáloch alebo menších úlohách (napríklad Laura Harrier, ktorá si zahrala Peterovu spolužiačku v najnovšom Spider-Manovi).

Nováčikovia na poli hrania

S novými menami ako sú David Coreswet, Jeremy Pope či Darren Kris do popredia vystupuje Jake Eping, ktorý sa svojou rolou a vystupovaním absolútne hodí do danej doby povojnového Hollywoodu. Objaví sa aj niekoľko známejších hercov, ktorí predstavia len menšiu úlohu alebo cameo.

hollywood postavy
Zdroj: goldderby.com

Napríklad tu môžeme vidieť Queen Latifah, ktorá funguje ako akási mentorka pre černošskú komunitu. V roli predstaviteľa hollywoodskej smotánky sa v jednej časti ukáže trebárs Billy Boyd, ktorého poznáme hlavne ako Pippina z trilógie Pána prsteňov.

Jednu z hlavných ženských úloh predstavila aj Samara Weaving, ktorá sa stáva čoraz známejšou. Vďačiť za to môže obsadením do filmov Krvavá nevesta alebo Guns Akimbo. V kľúčovej úlohe sa ukáže Maude Apatow, ktorá je dcérou známeho režiséra komédií.

hollywood samara
Zdroj: twitter.com

Úlohy, v ktorých vás šokujú

Čo je ale najviac zarážajúcim faktorom, je obsadenie hercov a herečiek v roliach, ktoré sú úplne odlišné tomu, čo hrávajú. Jedným z príkladov je Holland Taylor, ktorú poznáme ako matku zo seriálu Dva a pol chlapa. Tu stvárňuje starnúcu osamelú legendu, ktorá je skôr plachá, ale bojuje za správnu vec do posledných možností.

Najväčším prekvapením je tu však v podobnom postavení Jim Parson. Najviac ho poznáme ako Sheldona z Teórie veľkého tresku. Tu stvárňuje talentového agenta Henryho Wilsona (a podoba s reálnou osobou je nepopierateľná). Je excentrický, výbušný, drsný, zvrhlý a neštíti sa podvodov, vydierania či spojenia s mafiou. Zaujímavé je, že miestami vidíme v tejto úlohe skutočne jeho vek.

hollywood parson
Zdroj: digitalspy.com

Dej

Dejovo sa seriál zameria na skupinu postáv, ktoré si prišli splniť do Los Angeles sen vo filmovom priemysle. Niekoľko nádejných hercov, scenárista, producent a režisér. Každý má svoje osobné problémy a sú tu veci, ktoré im bránia v tom, aby mohli dosiahnuť svoj cieľ.

Herec Jack Costello neustále putuje po konkurzoch a stále nevie prísť k filmovej roli. Zamestná sa na benzínovej pumpe (ktorá však mimochodom funguje ako escort servis pre zámožných klientov). Až takýmto spôsobom sa dostane k hollywoodskej smotánke a ich prostrediu.

hollywood costello
Zdroj: thesun.ie

Scenárista Archie Coleman posiela neustále svoje práce. Tie by aj mali úspech, problém nastane vždy, keď sa stretne s producentmi. Je totiž čiernej pleti, čo je na tú dobu automatická stopka. S rovnakou potiažou sa neustále stretáva aj herečka Camille Washington, ktorej je dovolené hrať iba stereotypné černošké role (hlavne slúžky).

Chcela by ale dokázať, že má naviac a byť obsadená do hlavnej role. Musí tajiť aj svoj vzťah s Raymondom Aisleym. Ten sa snaží preraziť ako režisér, jeho projekty sú ale odmietané ako príliš odvážne na tú dobu (napríklad plánuje vydať film s čínskou herečkou v hlavnej úlohe). Navyše funguje rasizmus aj v jeho prípade, pretože je polovičný filipínec.

Šesticu hlavných úloh uzatvárajú nesmelý Fitzgerald a mladá herečka Claire Wood. Prvý menovaný si musí zmeniť meno na Rock Hudson, lebo jeho neznelo dosť zvučne a je pod neustálou šikanou svojho agenta. Navyše musí skrývať svoju homosexualitu, ktorú dokážu mnohé osoby zneužiť.

hollywood hudson
Zdroj: cosmopolitan.com

Claire je dcérou majiteľa veľkého štúdia Ace a dosluhujúcej herečky (ktorá využíva služby Jacka ako gigola…). Človek by očakával, že v takomto prostredí to bude mať jednoduché a k hlavnej roli sa dostane veľmi ľahko, ale práve opak je pravdou. Vlastná rodina ju neustále demotivuje a hádže jej polená pod nohy.

Príbehové línie sa prepletajú

Skvelým prvkom je, ako sa osudy postáv a deje prepletajú. Napríklad Archie sa dostane k práci prostredníctvom Jacka, kde stretne Rocka… Jack dostane prvú významnú rolu a musí chodiť na lekcie herectva, kde sa stretne s Claire aj Camille. Tá, ako sme už spomínali, tvorí pár s Raymondom.

hollywood camille raymond
Zdroj: bustle.com

Spojením vonkajšieho sveta a sveta za strieborným plátnom je často aj spomínaná pumpa. Jej majiteľ sa pozná s viacerými hollywoodskymi legendami. Tak sa napríklad pokojne môže stať, že jeho zamestnanci sú pozvaní na prominentnú párty smotánky (kde sú ale niektorí už pozvaní, tak ako aj herci či režiséri, čím sa krásne spojí dej).

Práve na tomto večierku sa nádherne odráža duch, v ktorom sa seriál nesie. Stretávame tu viacero reálnych osobností ako legendu Vivien Leight, Tallulah Bankhead či spisovateľa Harryho Goldmena. Samotnú akciu organizuje George Cukor, vo viacerých smeroch neslávne známy režisér.

Vivien-Leigh-in-Hollywood-Episode-3
Zdroj: denofgeek.com

Seriál vystihnutý v jednej scéne

Párty sa nesie v slušnom, až strojenom duchu. Ale s pribúdajúcimi hodinami sa čoraz viac zvrháva a mnohí tu odhaľujú svoju podstatu. Odhalenie by mohlo byť v tomto prípade aj doslovné – časom už každý chodí na párty nahý a snaží sa ukoristiť si niekoho, pri kom by ukojil svoje chúťky.

Tie sú v mnohých prípadoch (dobre, priznajme, takmer všetkých) homosexuálne. Zároveň s tým niektorí ojedinelí jednotlivci ukážu svoje zábrany a radšej sa vzdajú sna, ako sa znížiť pod svoju úroveň. Riešia sa tu aj osobné vzťahy, keď niektorí pochopia, že nechcú vidieť milovanú osobu alebo seba samého v tomto prostredí.

George-Cukor-Home
Zdroj: popsugar.com

A práve táto epizóda či časť seriálu perfektne vystihuje svoju podstatu. Ukazuje zvrhlý svet Hollywoodu za pozlátkou. Heterosexuál sa uchýli ku gay praktikám, aby sa dostal k roli, homosexuáli predstierajú, že sú na opačné pohlavie a niektorí to hrajú na obe strany.

A potom sa nájdu jednotlivci, u ktorých sa prebudí svedomie a uvedomia si, že sú ochotní spraviť pre svoj cieľ veľa, ale nie niečo, čo by sa im vyslovene priečilo. A miesto si tu nájdu aj osobné vzťahy – priateľské putá, kolegiálnosť, ale samozrejme aj lásku.

Filmový sen bez predsudkov

Vráťme sa ale ešte na chvíľu  do deja ku kľúčovej šestici. Spolu sa snažia vytvoriť film Peg inšpirovaný reálnymi udalosťami. Zamerať sa má na Peg Enwhistle, osobu, ktorá si zobrala život skokom z nápisu Hollywood kvôli tomu, že ju odmietli obsadiť.

S týmto skvele korešponduje aj intro seriálu, ktoré si tiež nebudete chcieť pretáčať. Zobrazuje jednotlivé postavy šplhajúce na písmená v nadpise Hollywood, pričom si podávajú pomocné ruky. Odkazuje to na hlavnú tému a rovnako ukazuje aj vzostup hrdinov a ich cestu na vrchol.

Drámu sa im podarí dostať do štúdia Ace, keď však jeho vedúca osobnosť zistí, že scenárista je černoch, začnú problémy. A tých je skutočne mnoho – jednotlivci ale za podpory producentov bojujú za presadenie svojej snímky a za to, aby začali byť vnímané rovnocenne aj osoby rovnakej pleti.

hollywood nadpis
Zdroj: yahoo.com

Či už ide o režiséra alebo herečku, neustále sa dostávajú do problémov. S ľuďmi zo štúdia a priemyslu, právnikmi aj samotným ľudom a kinami. Budete napäto čakať, ako to celé dopadne a neveriacky krútiť hlavami nad niektorými zákernými praktikami a situáciami.

Scény zo samotného filmu sú takmer autentické a užívate si ich rovnako, ako samotný príbeh. Dokonca máte chuť vidieť zo snímky aj viac (ak nie celú). Oslovia vás novátorské praktiky a držíte hlavným predstaviteľom palce – všetko sa to ale nakoniec rozuzlí v pravom hollywodskom závere (ako aj hovorí názov poslednej epizódy).

Hollywood RECENZIA – Zhrnutie

Seriál (či miniséria – 7 častí v stopáži od 40 minút do hodiny) Hollywood je ďalším vynikajúcim počinom Ryana Murphyho. Skvele vystihol atmosféru, brilantne napísal postavy (či už tie hlavné, vedľajšie alebo menšie z radov hollywoodskej smotánky), ich motiváciu tiež precítite.

Samozrejme sa nájdu aj nevýhody. Miestami máte pocit, že scény odohrávajúce sa v štúdiách akosi nemajú šťavu, išlo v podstate o trochu zbytočné dialógy. Ďalším prvkom je prílišné zobrazovanie homosexuality, keď je zrazu každé veľké “zviera” gay, poukazuje na to a musí sa tým neustále prezentovať.

hollywood nahota
Zdroj: pride.com

Celkovo je tu miestami zbytočné využitie sexuality, ktoré nie je nijak potrebné pre pokročenie seriálu. Ale darmo – v dnešnej dobe to očividne predáva, čo môžeme poznať z niektorých predošlých prípadov. Našťastie to nie je príliš a s postupujúcim dejom tohto prvku ubúda.

Ku koncu máte pocit, že koniec búde príliš sladký a umelo vytvorený happyend. Keď sa ale postavám začína prekvapivo dariť, príde ďalšia rana, ktorá ich stretne. Áno, seriál končí na veľmi pozitívnej vlne, ale nemáte vôbec pocit, že by to tam nepatrilo, alebo by tak skončiť nemal – je to úplne prirodzené. 8/10

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...

Vieme, kedy uvidíme nový seriál zo sveta Game of Thrones s názvom House of the Dragon

Pravdepodobne vieme, kedy uvidíme House of the Dragon House of the Dragon bude slúžiť ako prequelová séria k úspešnému hitu od HBO, Game of Thrones....

POTVRDENÉ: Vieme, kedy sa Tom Cruise a Doug Liman vydajú do vesmíru natočiť niečo nevídané

Hviezda akčných filmov sa nám pripomína už dlhé roky, vrátane nezabudnuteľných zážitkov pri filmoch z franšízy Mission: Impossible. V nej sa Tom Cruise preukázal...

Pokračovanie historickej drámy Umučenie Krista má byť najväčším filmom, aký sme kedy videli

Film Umučenie Krista 2, ktorý je vhodne pomenovaný Vzkriesenie, sa naozaj stáva realitou. Herec James Caviezel sa taktiež vracia v hlavnej úlohe postavy Ježiša Krista. O...

Kto bude nový Tony Montana? Prerábka filmu Scarface si možno našla svojho predstaviteľa

Scarface remake s novým Montanom Štúdio Universal Pictures sa snaží o Scarface remake už nejaký čas. Vystriedalo sa pri ňom viacero tvorcov, avšak táto veľmi...