Hra pre skutočných chlapov, no s viacerými nedostatkami | SnowRunner RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Vieme, ktorý režisér bude točiť prvý film vo vesmíre s Tomom Cruisom. Ktorý filmár sa toho podujal?

Dnes už existuje mnoho filmov, ktoré sa odohrávajú vo vesmíre. Nikdy sa v ňom však nenatáčalo, a celý vesmír bol zvyčajne dorobený do scén...

Atmosférická hororovka Silent Hills mala strašiť hráčov aj po ukončení hry

Hororovka Silent Hills sa chcela dostať pod vašu kožu ešte oveľa hlbšie Vývojári Silent Hills odhalili, ako mala hra na konzolách rozbiť štvrtú stenu a...

Posledný cyklus prichádza. Tretia séria Netflix seriálu Dark odhaľuje svoj dátum vydania v tajomnej ukážke

Tretia séria Dark prichádza s dátumom vydania Režisér Baran bo Odar priniesol v roku 2017 niečo, čo nám kompletne zmenilo pohľad na európsku seriálovú tvorbu....

Ako pôvodne vyzerali obleky z Avengers: Endgame, v ktorých superhrdinovia cestovali v čase?

Ako pôvodne vyzerali obleky na cestovanie v čase v Avengers: Endgame? Boli nám odhalené pôvodné dizajny pre najveľkolepejšiu Marvelovku. Konkrétne sa jedná o ranné návrhy...
Roland Brožkovič
Roland Brožkovič
Ahojte, volám sa Roland, mám 21 rokov a študujem masmediálnu komunikáciu v Trnave. Vo voľnom čase pozerám filmy, seriály, e-športy alebo hrám počítačové hry. Rád cestujem a objavujem nové miesta.

SnowRunner RECENZIA

SnowRunner práve vychádza a spolu s ním aj naša recenzia. Naplnila hra očakávania po úspešnom MudRunner, alebo ide len o podpriemer? Ako si ľudia v Saber Interactive poradili s touto výzvou? Dozviete sa v článku.

Život vodiča v extrémnych podmienkach

V hre sa ocitnete v koži vodiča, ktorého úlohou je doniesť náklad na miesto určenia za každú cenu. V ceste vám budú stáť rôzne prekážky, či už sneh, blato, voda alebo veľké stúpanie. Vy však nesmiete zlyhať a žiadna prekážka nie je neprekonateľná. Aspoň to si myslia vývojári, no realita je často úplne iná.

SnowRunner
Zdroj: Roland Brožkovič

Na výber budete mať tri lokácie: zablatený Michigan, zasneženú Aljašku a zatopený Tajmýr. Každá z nich má potom ešte vlastné menšie areály. V prípade Michiganu a Aljašky sú štyri, zatiaľ čo Tajmýr ich dostal, nevedno prečo, len tri. Autorom sa už zrejme nechcelo pracovať na štvrtej. Každá z nich je niečím unikátna.

Veľký výber vozidiel a úžasná fyzika

Začnime tým, čo je v hre asi najlepšie. Nájdete v nej naozaj veľký výber vozidiel. Malo by ich byť až 40. Od obyčajného maličkého pick-upu, cez rôzne kamióny, až po obrovské 8-kolesové monštrá. Každé vozidlo sa správa veľmi špecificky a vy sami sa musíte rozhodnúť, ktoré z nich vám sadne najviac na danú úlohu. Zároveň sa dá každé z nich vylepšovať a predávať.

SnowRunner
Zdroj: Roland Brožkovič

Ďalšou skvelou stránkou je jej fyzikálny model. Lepší som nevidel snáď ešte v žiadnej hre. Doslova pocítite každý jeden povrch a každý malý kamienok. Takisto je obrovský rozdiel jazdiť s prázdnym, alebo plne naloženým vozidlom. Blato sa správa ako ozajstné blato a sneh ako skutočný sneh. Za toto treba vývojárov naozaj pochváliť.

Priemerná grafika

Hra po grafickej stránke síce neurazí, no ani príliš nepoteší. Ide o akúsi zlatú strednú cestu. Vozidlá sú spracované pomerne detailne a realisticky pôsobí napríklad aj taký prechod vodou. V snehu a blate zanecháte stopy, čo je dobré znamenie. Horšie je to ale s grafikou okolia. Stromy vyzerajú ako z titulu spred desiatich rokov a na jednotku nie je zvládnutá ani vegetácia.

SnowRunner
Zdroj: Roland Brožkovič

Prázdny svet

Autori sa do hry neunúvali zapracovať v podstate nič živé okrem vás. Herný svet je tak úplne prázdny. Nenájdete tu žiadne okoloidúce autá či ľudí, a to dokonca ani v meste. Netvrdím, že by v takýchto lokáciách mali byť dopravné zápchy, no aspoň na asfaltových cestách či v mestách naozaj mohol byť nejaký pohyb, hoci aj malý.

Nenájdete tu ani zvieratá, ktoré by sa aspoň občas mohli mihnúť niekde v lese. Niekedy si totiž pripadáte ako vo filme Ja, legenda, no vy nemáte ani toho psa. Sú to síce maličkosti, ale po desiatkach hodín strávených v prázdnom svete vás to omrzí.

SnowRunner
Zdroj: Roland Brožkovič

Naozaj frustrujúce začiatky

SnowRunner sa s vami od úplného začiatku vôbec nemazná. Dostanete jeden malý pick-up a jeden nákladiak, ktorý je ale veľmi slabý a je určený len na asfaltové cesty, ktorých je v hre veľmi málo. Okamžite dostanete prvé úlohy. Doneste na farmu železné tyče, drevo a tehly. Vy si poviete, že v poriadku, to zvládnem. To ešte ale neviete, aké to bude náročné a miestami sa budete mať chuť vzdať. Priniesť železo a drevo síce nepredstavovalo žiaden problém, no tehelňa sa nachádza na druhej strane mapy.

Vydal som sa teda k nej. Po chvíľke ma prekvapilo obrovské stúpanie s pol metrovou vrstvou blata. Jednoducho bez šance. Skúsil som teda inú trasu. Asi na polceste ma prekvapila zavalená cesta. Hra mi poradila, že sem môžem priniesť nejaké suroviny a cesta sa tak odprace. Lenže sklad s nimi bol hneď vedľa tehelne.

SnowRunner
Zdroj: Roland Brožkovič

Skúšal som aj ďalšie trasy, no stretol ma podobný osud. Trápil som sa s tým niekoľko hodín, no do tehelne som sa jednoducho nevedel dostať, nie s týmto vozidlom. S iným by to nebol problém, no nemohol som si ho dovoliť. Na druhý deň však vyšiel update, v ktorom som ako súčasť DLC dostal jedno terénne vozidlo, a s tým to už nebol žiadny problém. Otázkou ale zostáva, koľko by sa s tým trápil hráč, ktorý si kúpi len základnú edíciu.

Zlá mapa

Neviem, kto vymýšľal systém mapy, no zjavne to nedomyslel. Mapy tu fungujú na podobnom princípe ako pri GTA V. Je celá čierna a postupne sa na nej odhaľujú miesta, ktoré ste už navštívili, poprípade môžete odhaliť väčšie územie pomocou veží, ktorých je na mapách niekoľko. Tento princíp naozaj funguje, no vývojári asi zabudli, že nerobia sandboxovú hru ako GTA, ale simulátor extrémnych podmienok.

SnowRunner
Zdroj: Roland Brožkovič

Aj skutočné mapy fungujú tak, že sa postupne odhaľujú? Pokiaľ viem, tak nie. Pri takejto hre si potrebujete naplánovať každý jeden váš pohyb a čo i len maličká chyba môže znamenať koniec. Vy ale žiadnu takú možnosť najprv nemáte.

Dostatočné množstvo úloh a kvalitný zvuk

Hra ponúka dostatočné množstvo úloh v každej jeden lokalite, ktoré vás „zabavia“ na niekoľko desiatok hodín. A to najmä v prípade, ak trvá splnenie jednej z nich pol dňa. Pomerne dobrá je aj zvuková stránka. Počujete, ako sa motor trápi, keď mu dávate zabrať a ak zostanete ticho, prekvapia vás aj krásne zvuky prírody.

SnowRunner
Zdroj: Roland Brožkovič

Multiplayer a módy

SnowRunner ponúka aj multiplayer. Ten som ale nemal možnosť vyskúšať, pretože nefungovali servery,  čo sa pravdepodobne napraví po vydaní hry. Autori ale hovoria a spoločnom postupe a spolupráci. Titul bude taktiež od začiatku podporovať aj rôzne módy. Fanúšikovia sa tak budú môcť vyblázniť.

Optimalizácia

Hra nie je graficky náročná a je aj pomerne dobre optimalizovaná. Na mojej GTX 1060 6GB som nemal problém pri vysokých detailoch udržať 60FPS. Minimálne požiadavky sú taktiež veľmi zaujímavé a zahrať by ste si mali už so 4 GB RAM, čo je slušné.

SnowRunner
Zdroj: Roland Brožkovič

Zhrnutie

SnowRunner nie je zlá hra. Je určená pre hardcore hráčov, no obsahuje veľa nedostatkov. Za najväčší by som zrejme považoval nedomyslený úvod. Celkovo ale určite ide o nadpriemer. SnowRunner odo mňa dostáva hodnotenie 7/10 a autori ešte majú čo zlepšovať.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

AMD chystá budgetovú beštiu. Bude ňou práve grafická karta Radeon RX 5300?

Grafická karta AMD Radeon RX 5300 bude lacná a výkonná Technologická spoločnosť AMD sa údajne opäť pokúsi zaútočiť na trh výhodnou ponukou. Ich nová grafická...

Obrovský test definitívne rozhodol, ktorý mobilný antivírus je najlepší pre vaše Android zariadenie

Antivírus ESET dosiahol najlepší výsledok v prvom teste Android bezpečnostných aplikácií pre firemných používateľov Firemná verzia mobilnej bezpečnostnej aplikácie, jednoducho povedané antivírus pre Android od...

Legendárny e-sports tím T1 má nového partnera. Je ním známa technologická spoločnosť

Samsung sa stáva oficiálnym partnerom e-sports tímu T1, svetovej špičky v oblasti elektronických športov Partnerstvo s e-sports tímom T1 znamená aj úzku spoluprácu s trojnásobnými...

FOTO: Pozrite sa, ako bude vyzerať záporák Darkseid v Justice League Zacka Snydera

Ikonický Darkseid skríži cestu Justice League Ako už možno viete, film Justice League bude prerobený do pôvodnej vízie režiséra Zacka Snydera. Od finálneho produktu, ktorý...

TIP na film: 1917 | Napínavá vojenská dráma, ktorá vás strhne a nepustí

TIP na film: 1917 Sam Mendes je veľmi prehliadaný režisér žánrových filmov, čo je veľká škoda. Jeho režijný štýl a vzhľad filmov by sa dal...