Takto to vyzerá, keď to výrobca smartfónov preženie. Samsung Galaxy S24 Ultra TEST

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nekompromisný Samsung Galaxy S24 Ultra

Vrcholný modelový rad juhokórejského technologického giganta nás ohuruje svojím výkonom a rozmanitými funkciami už od predstavenia modelu Galaxy S20 Ultra v roku 2020. Odvtedy prešla táto séria už dlhú cestu – Samsung vyšperkoval nedostatky a ďalej budoval na troch úspešných základoch, akými sú veľký displej, nekompromisný výkon a všestranné kamerové funkcie. Samsung Galaxy S24 Ultra prináša do tejto trojice nový rozmer, ktorými sú AI funkcie. Avšak, nespoliehajte sa na ne ako na rozhodujúci faktor.

Ešte kým sa dostaneme ku samotnej zabudovanej umelej inteligencii Galaxy AI, prejdime si tým, čo robí z Galaxy S24 Ultra špičkový smartfón hodný 1 449-eurovej cenovky.

titanovy ram
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Nudný, no maximálne prémiový dizajn

Ako prvý vás zaujme vynovený dizajn, ktorý razí cestu evolučnými rozhodnutiami. Nečakajte žiadne zásadné zmeny, kvôli ktorým by ste smartfón ani nespoznali. Galaxy S24 Ultra je oproti predchádzajúcej generácii ešte hranatejší a spredu aj zozadu viac plochý. Mne osobne vyhovuje plochá obrazovka a keďže ide o aktuálny dizajnový trend pri všetkých mobilných telefónoch, Samsung nemohol zaostávať. Niektorých používateľov to však zamrzí – navonok je totiž menej zahnutý displej viac konzervatívny a dáva najavo, že spoločnosť už nie je tak otvorená experimentácii ako kedysi.

Samsungu sa však podarilo zväčšiť displej aj pri zachovaní rovnakej veľkosti tela. Model Galaxy S24 Ultra je masívny a odporúčam ho len ľuďom s veľkými rukami, no ak vám vyhovovali predchádzajúce generácie, nová Ultra vás poteší väčším displejom. Dizajnérom sa to podarilo tak, že zmenšili okraje na stranách telefónu a 6,8-palcový zobrazovací panel tak zakrýva väčší pomer prednej plochy zariadenia.

Navonok potešia aj kvalitné dizajnérske rozhodnutia, ako napríklad pero S Pen, ktoré teraz ešte menej vyčnieva zo spodnej strany rámu. Tlačidlá na ovládanie hlasitosti sú kvalitné a solídne, ako sme si už zvykli. Čerešničkou na torte je fakt, že Samsung tento rok použil titánový rám. Skutočné výhody okrem vizuálneho faktoru však neponúka, keďže prímes titánu je len minimálna.

pero spen
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Úchvatný 6,8-palcový displej

Po zapnutí smartfónu ma ohúril nový displej Samsungu. Ak by som mal vybrať len jednu vec na Galaxy S24 Ultra, ktorá si skutočne zaslúži príznak „Ultra“, bol by to práve nádherný dynamický AMOLED panel. Juhokórejčania na trh uviedli podľa môjho názoru aktuálne najlepší displej zo všetkých smartfónov. Variabilná obnovovacia frekvencia 1 Hz až 120 Hz je v tejto cenovej kategórii už normou, absolútne bezkonkurenčná je však maximálna svietivosť 2600 nitov. Pre porovnanie, najvyššia hodnota iPhonu 15 Pro Max je 2000 nitov.

Na displeji Samsungu Galaxy S24 Ultra uvidíte vždy všetko. Ani na priamom slnku nie je problém s čitateľnosťou kvôli žiarivosti displeja. Skvelý je aj minimálny jas – displej dokáže byť veľmi tmavý, čo sa vám zíde napríklad pri používaní telefónu v noci. Už štandardne ponúka skvelé pozorovacie uhly a nádherne vykreslený, živý a sýty obraz v rozlíšení QHD+ (3120 x 1440 pixelov).

Človek by čakal, že s takto veľkým a jasným displejom sa vám Galaxy S24 Ultra ihneď vybije, no opak je pravdou. Nielen kvôli masívnej 5000 mAh batérii, ale aj vďaka energeticky úspornému čipu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 for Galaxy je výdrž naozaj skvelá. Ide o jeden z mála telefónov, ktorý môžete od rána do večera využívať na maximum a nemať pritom obavy, že vám nevydrží do ďalšieho nabitia.

displej s24
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Fotoaparáty s bizarnými rozhodnutiami

Čo znamená používať Galaxy S24 Ultra naplno? Ako prvé mi napadá, samozrejme, fotenie. Tento model je známy svojimi všestranne užitočnými kamerami, od ultraširokouhlej až po 100-násobný zoom. Samsung všetky fotoaparáty vynovil a v bežných scénach si všimnete mierne vylepšenie, aj keď spoločnosť stále zápasí so šumom v tmavých miestach. Hlavný fotoaparát taktiež nezvláda náročné svetelné podmienky (svetlo oproti) tak, ako by ste čakali.

Zaujímavé je aj rozhodnutie Samsungu, ktorý tentokrát odstránil 10x optický teleobjektív s rozlíšením 10 Mpix a nahradil ho 5x optickým teleobjektívom s rozlíšením 50 Mpix. V reálnom svete ide o pozitívnu zmenu, keďže staré generácie mali problém pri násobkoch priblíženia, pri ktorých sa ešte nezapol 10-násobný zoom fotoaparát. S novou generáciou je rozsah kvalitného zoomu širší, v rozmedzí od 5-násobného až do 10-násobného priblíženia je Galaxy S24 Ultra neporovnateľne kvalitnejší ako predchádzajúce generácie.

Žiaľ, kompromis prichádza v extrémnych priblíženiach, ktoré sa blížia 100-násobnému Space Zoomu. Galaxy S24 Ultra v tomto ohľade neprináša žiadne vylepšenia a v niektorých situáciách je na tom dokonca horšie ako predchádzajúca generácia. Myslím si však, že Samsung učinil správne rozhodnutie. Kvalitné fotografie v rozsahu 5 až 10-násobného zoomu sú v skutočnom svete užitočnejšie ako 100-násobný zoom, ktorý považujem skôr za marketingovú nálepku.

fotoaparat
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Funkcie Galaxy AI nie sú ničím prelomové

Keď už je reč o marketingu, Samsung sa snaží upriamiť pozornosť záujemcov na Galaxy AI – súhrn funkcií založených na umelej inteligencii, ktoré spoločnosť priamo integrovala do softvéru. Žiaľ, tu sa revolúcia nekoná. Funkcie prekladania textu a hovorov v slovenčine nevyužijete. Spôsoby rýchleho formátovania a prepisovania textu môžu byť občas užitočné, no len v ojedinelých prípadoch vám nejakým zásadným spôsobom ušetria čas.

Funkcie na úpravu fotografií, ako presúvanie a mazanie subjektov je fajn mať poruke priamo v editore v Galérii, ale sú nepredvídateľné a taktiež nefungujú tak dobre, ako keby ste fotografiu upravovali priamo v aplikácii tretej strany, ako napríklad Snapseed či Lightroom. Zvyšok AI funkcií sú len párty triky na ohúrenie kamarátov. Nehľadajte v nich dôvod, prečo si zaobstarať Galaxy S24 Ultra.

Jedinou skutočne užitočnou novinkou je možnosť rýchlej sumarizácie práve otvoreného článku, no, žiaľ, táto funkcia funguje iba v aplikácii Samsung Internet. A ak používate iný internetový prehliadač, pravdepodobne ho nebudete meniť len kvôli nej. Občas sa vám zíde aj rýchle vyhľadávanie výberu na obrazovke cez Google Lens podržaním tlačidla na vrátenie na domovskú obrazovku.

Kompletný balík hardvéru za poriadny balík peňazí

Zvyšok smartfónu – procesor, viac než dostačujúcich 12 GB RAM, základných 256 GB úložiska len potvrdzujú rolu Samsungu ako dominantného výrobcu Android smartfónov po hardvérovej stránke. V tomto svete jednoducho nemá Galaxy S24 Ultra konkurenciu, a aj preto si zaňho spoločnosť pýta od 1 449 € do 1 809 €. Je to síce veľa, ale aktuálne nikde inde nenájdete tak kompletný balík funkcií a vymožeností, ako v tomto telefóne.

Ak hľadáte ten najšpičkovejší hardvér v kombinácii s Androidom a cena pre vás nie je faktor, lepšia možnosť ako Samsung Galaxy S24 Ultra aktuálne neexistuje.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -