Počítačová stratégia z druhej svetovej z Ukrajiny rozhnevala Kremeľ. Prečo?

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Stratégia z druhej svetovej vojny hnevá Rusov

Počítačová stratégia z druhej svetovej vojny nahnevala ruský Kremeľ. Ukrajinských vývojárov obvinili, že v nej propagujú nacistické myšlienky a obhajujú ich. Hra Strategic Mind: Blitzkrieg totiž ukazuje alternatívnu verziu histórie, kde nemecké jednotky obsadia Moskvu.

Vidieť na balkóne významnej budovy (Leninovho mauzólea) Červeného námestia Adolfa Hitlera a Hermanna Göringa nie je ľahké sústo. K tomu sa ešte po celom pľaci preháňajú tanky, nad ich hlavami lietadlá a zaplnia ho vojaci Tretej ríše, ktorým víťazoslávne mávajú.

Podľa hovorcu Kremľa Dimitrija Peskova ide o jednoznačnú propagandu. Takto sa vyjadril:

„Momentálne iba vyjadrujeme obrovskú ľútosť, že je táto hra dostupná v našej krajine. Zvlášť teraz, v časoch, keby sme mali oslavovať 75 rokov sovietskeho víťazstva. Táto hra pre nás nie je ničím iným, ako nacistickou propagandou a to je neakceptovateľné.“

Oslavy odložené

Skutočne, Moskva si plánovala pripomenúť tento historický míľnik práve v týchto časoch. 9. mája sa chystali rozsiahle vojenské pochody a oslavy na Červenom námestí. Kvôli súčasnej situácii okolo koronavírusu ale prezident Vladimír Putin učinil rozhodnutie a oslavy presunul najskôr na 24. jún.

Peskov preto dúfa, že zasiahnu príslušné vládne jednotky a prijmú príslušné opatrenia. Hru by chcel do osláv zakázať a ak to bude nutné, tak zvažuje aj možnosť súdneho zásahu proti vývojárom hry.

blitzkrieg
Zdroj: sector.sk

Obhajoba tvorcov

Tým je ukrajinské štúdio Starni Games. Na svojom Reddite uverejnili prehlásenie, ktoré hovorí o tom, že v žiadnom prípade im nejde o glorifikáciu tohto režimu:

„V žiadnom prípade sa nesnažíme glorifikovať nacistickú ideológiu, dokonca silne odsudzujeme ich skutky. Vytvorili sme historickú hru s alternatívnymi možnosťami z histórie: ak hráč prehrá, uvidí ako sovietské vojská zaberajú Reichstag, a keď vyhrá konkrétnu bitku, tak uvidíme ako nemecké jednotky zaberajú Moskvu.“

Skutočne, hráč má na výber z niekoľkých možností, ako viesť kampaň. Strategická hra z druhej svetovej s podtitulom Blitzkrieg ponúka približne 80 herných hodín. Ide o ťahovú stratégiu a môžete v nej uvidieť aj skutočné postavy z histórie, medzi nimi napríklad aj slávneho generála Rommela prezývaného púštna líška.

Kontroverzné sú aj popisy z hry

Takto znie hra pomerne nevinne, ale kontroverzné sú aj iné vyhlásenia, ktoré sa v nej nachádzajú. Napríklad trailer obsahuje frázu „What matters the most is that we can make Germany great again“. Znamená to, že najdôležitejšie je urobiť Nemecko opäť veľkým (čo priamo odkazuje aj na známe slová z Trumpovej kampane).

Nemenej vábnym je samotný popis hry od tvorcov, ktorý znie „veďte nemecké ozbrojené jednotky, prekonávajte nemysliteľné prekážky a získajte horkosladké víťazstvo v Európe“. Či to mysleli pre zážitok z hry, alebo ide skutočne o propagandu, rozhodnú kompetentní.

Myslíte si, že skutočne autor hry zamýšľal obhájiť túto ideológiu, alebo iba chcel zobrazenie alternatívnej histórie? Váš názor nám povedzte v komentároch. 

Zdroje: headtopics.com, rt.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -