V inovátorskej súťaži Red Bull Basement zahviezdila (ne)obyčajná powerbanka slovenských študentov

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

V inovátorskej súťaži Red Bull Basement zahviezdil pred medzinárodnou porotou aj nápad študentov z Bratislavy. Branislav Brozmann (22), Andrej Zlámala (21) a Martin Janák (23) z tímu Charging Revolution vymysleli powerbanku, ktorú dobijete iba pohybom ruky. Práve s týmto projektom skončili na decembrovom finále v top trojke najlepších nápadov roka 2020. V silnej konkurencii 3800 študentských tímov z celého sveta sa im podarilo zaujať s nabíjačkou, ktorá môže zmeniť prístup k energii a spôsob nabíjania elektronických zariadení.

Red Bull Basement
Zdroj: Erik Tomašák / Red Bull Content Pool

(NE)OBYČAJNÁ POWERBANKA

Ich prenosná nabíjačka premieňa mechanickú energiu na elektrickú a je inšpirovaná posilňovacou pomôckou Powerball. Powerbanku, ktorú mladí Slováci vymysleli, jednoducho dobijete vlastným pohybom a vytvoríte tak čistú energiu bez emisií. Účasť v súťaži Red Bull Basement trojicu z Bratislavy poriadne nakopla a svojej šance na medzinárodný úspech sa chopila veľmi zodpovedne. Uplynulé týždne naplno venovali vylepšeniam a príprave na prezentáciu ich projektu na globálnej online konferencii. Práve na tejto konferencii rozhodol panel odborníkov o tých najlepších nápadoch roka, ktoré môžu zmeniť svet a slovenský projekt je jedným z troch najsľubnejších.

„Sme si vedomí toho, že ak by sme sa tejto súťaže nezúčastnili, náš nápad vytvoriť powerbanku s pridanou hodnotou by ďalej pokračoval iba ako taká zábavka. Red Bull Basement nám dal motiváciu makať každý deň. Keď sme postúpili ako národní finalisti za Slovensko, nemohli sme si dovoliť sklamať, išli sme do toho s nasadením. Taktiež si veľmi ceníme podporu – nielen mediálnu, ale aj ľudskú. Bol to skutočne zážitok,“ hovorí Branislav Brozmann z Charging Revolution.

Red Bull Basement
Zdroj: Erik Tomašák / Red Bull Content Pool

ĎALŠÍ KROK: REVOLÚCIA V NABÍJANÍ

Po skončení súťaže a skvelom umiestnení sa plány trojice mladých inovátorov nekončia. Práve naopak, chcú zužitkovať všetko, čo sa počas uplynulých týždňov naučili:

„Naša prvá cesta je makať na vylepšeniach. Momentálne máme zariadenie MVP (to je skratka pre minimálne funkčný produkt). Pred tým, ako sa pustíme do výroby, ho potrebujeme zdokonaliť čo najviac. Preto sú v tejto fáze pre nás dôležité kontakty a teda ľudia, ktorí by nám vedeli pomôcť, pretože sme predsa len študenti a tých zdrojov veľa nemáme. Súťaž Red Bull Basement nám aj v tejto oblasti veľmi pomohla, od umiestnenia v TOP 3 sa nám začali ozývať ľudia, ktorí by potenciálne mali záujem sponzorovať nás za percentá. Cesta je ešte dlhá, ale aj vďaka tejto príležitosti vidíme svetlo na konci tunela,“ teší sa Branislav Brozmann.

Ak sa chcete o Charging Revolution dozvedieť viac, prečítajte si rozhovor s trojicou vynálezcov na webe RedBull.skpozrite si aj video, v ktorom nájdete všetko o vzniku prelomovej powerbanky. Ich progres môžete sledovať aj na Instagrame.

Red Bull Basement hľadal aj tento rok tie najzaujímavejšie študentské projekty zo všetkých kútov planéty, ktoré môžu priniesť pozitívne zmeny v spoločnosti. Víťazným nápadom roka 2020 sa stal projekt Lava Aqua X z Veľkej Británie. Dvojica Paramveer Bhachu a Joanna Power vymyslela prenosnú udržateľnú práčku, ktorá dokáže filtrovať vodu zachytenú v sprchovacom kúte a následne ju použije na pranie oblečenia.

Viac info o medzinárodnej súťaži pre študentských inovátorov nájdete na BASEMENT.REDBULL.COM.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -