Prevratnou metódou sme otestovali Chrome, Safari, Firefox či Edge. Toto je najrýchlejší internetový prehliadač

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Test rýchlosti internetových prehliadačov 2024

Veľké technologické spoločnosti sveta spojili sily za dobrým účelom. Po rokoch vývoja a netrpezlivého čakania vznikol nový komplexný text rýchlosti internetových prehliadačov. Speedometer 3.0 využíva dáta firiem ako Apple, Google, Intel, Microsoft a Mozilla, aby poskytol čo najpresnejšie výsledky. Odhalili ho prostredníctvom oficiálnej stránky Browserbench.

Ako napovedá názov, nejde o prvú verziu tejto aplikácie. Tá uzrela svetlo sveta ešte v roku 2014, kedy Apple a Google spoločnými silami vyvinuli nástroj na meranie rýchlosti rôznych prehliadačov. Šlo o veľmi vítanú spoluprácu. Poskytla cenné informácie pre používateľov a najmä pre vývojárov, nakoľko nástroj simuloval skutočné interakcie s webstránkami na ozajstných príkladoch. Navyše je voľne dostupný kód na GitHub.

internetove prehliadace
Zdroj: redakcia REWIND.sk, Unsplash, PNGWing

V roku 2018 nasledoval Speedometer 2.0, ktorý rozšíril podporu pre testovanie moderných JavaScript kódov a knižníc. Toto vydanie taktiež prinieslo presnejšie počítanie skóre.

Tentokrát sme svedkami ešte väčšieho pokroku, nakoľko ku vývoju prispeli viaceré technologické spoločnosti. Vďaka tomu Speedometer 3.0 podporuje všetky tri hlavné vyhľadávacie infraštruktúry: Blink, Gecko a WebKit. Ruku k dielu priložili spoločnosti ako Apple, Google, Microsoft a Mozilla, vývojári štyroch najobľúbenejších internetových prehliadačov na svete: Safari, Chrome, Edge a Firefox.

Nový test je ešte presnejší, máme presné výsledky

Cieľom spoločného vývoja a vydania aplikácie Speedomter 3.0 firmami, ktoré sú konkurentmi, je „vytvoriť zdieľané pochopenie výkonnosti webu, aby sa mohli vykonať vylepšenia pre komfortnejší používateľský zážitok,“ píše sa v oficiálnom oznámení. Najnovšia verzia opäť upravuje spôsob výpočtu finálneho skóre rýchlosti, zobrazuje detailnejšie výsledky a predstavuje rozmanitejšie spôsoby testovania.

Tvorcovia aplikácie priznávajú, že nie je dokonalá, keďže súhrn niekoľkých testov „nesimuluje celý web.“ Každý používateľ okrem toho navštevuje iné stránky a prehliadač využíva na rozdielne účely.

Počas tvorby Speedometer 3.0 sme nastolili kritériá pre výber [testov], ktoré sú kritické pre používateľský zážitok,“ uvádzajú vývojári a dopĺňajú, že teraz sú „ku reprezentatívnej skúške bližšie než kedykoľvek predtým.“

Chrome, Firefox, Edge, Opera a Brave: Ktorý je najrýchlejší?

Test si môžete vyskúšať na oficiálnej stránke Speedometer 3.0 ešte dnes. Aplikácia za vás automaticky otestuje rôzne scenáre skutočného použitia webstránok. Celkovo sa test skladá z 580 rôznych súčastí, pričom v našom prípade zabral len zhruba 2 minúty. Naše výsledky na systéme Windows s čipom Intel Core i5-8600K boli nasledovné (vyššie je lepšie):

  • Google Chrome – 14,7
  • Mozilla Firefox – 12,4
  • Microsoft Edge – 12,9
  • Opera – 13,7
  • Brave – 13,1

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -