The Mitchells vs. the Machines RECENZIA – Jeden z najnovších prírastkov animovanej tvorby na Netflixe. Keď som sa prvý raz dozvedel, že táto streamovacia služba kúpila od Sony animák a má mať podobný štýl kreslenia ako Spider-Man: Paralelné svety, hneď mi to predali. A ešte k tomu téma s apokalypsou, ktorá je vtipne poňatá. Tak sa poďme pozrieť na to, ako si viedol.
Centrálnou postavou je tínedžerka Katie, ktorá je geek a introvert (už sa stotožňujete?) a veľa svojho voľného času trávi s nosom na displeji. Tvorí krátke filmy a chce s nimi preraziť. Jej rodina síce jej sen nechápe a nesleduje, ale keď ju zoberú na vysnívanú filmovú školu, tak sa rozhodnú v rámci zbližovania miesto letu spraviť si posledný spoločný výlet naprieč Amerikou.
The Mitchells vs. the Machines RECENZIA
Lenže nie je to obyčajná rodina. Otec si s technológiami nerozumie a najradšej by všetkým vyhodil mobily. Rád trávi čas v prírode a vie sa o ňom, že vie všetko opraviť, lenže sa nehovorí o tom, že veľa z toho pokazí on sám. Mama je večná optimistka a pre svoju rodinu dokáže čokoľvek. Mladší brat Aaron je zbláznený do dinosaurov a tak trochu… svojský. A excentrická rodina potrebuje aj excentrického psa, ktorým je mopslík Monchi. A je jednoducho… každým prototypom mopslíka a tým prináša nespočetné množstvo komických momentov (pes? prasa? bochník chleba?).
Na výlete v aute sa toho veľa nedarí, ale vidíme, že si to postupne začínajú užívať všetci členovia a rodina sa ako-tak zbližuje. Lenže vtedy sa stane to, čo nikto ani len trochu nečakal – robotia apokalypsa. Technická superstar Mark (podobnosť čisto náhodná?) Bowman totiž veľmi neustálymi aktualizáciami naštval svoju vlastnú sieť PAL. A tá sa rozhodne novo vytvorených robotov ovládnuť a vzbúriť sa proti ľuďom, o ktorých má veľa citlivých informácií.
Starý známy námet spracovaný úplne originálne
Starý otrepaný námet? Hovoríte si, že vzbura strojov proti človeku tu bola už veľakrát? Tak to ste ešte nevideli, ako ju zvláda rodina Mitchellovcov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že sú úplne nesúrodí a nikdy nebudú vedieť spolupracovať, ale keď ide do tuhého, tak vytasia svoje zbrane. Aj keď to má byť len šrobovák Philips s veľkosťou hlavy 3. Už nikdy nebudete podceňovať svoje náradie.
Veď si zoberte už len základný fakt, že zostanú poslednou rodinou na svete, ktorá prežíva apokalypsu. A to v starom hrdzavom buicu z roku 1993, z ktorého vytekajú neznáme kvapaliny, zabývali sa v ňom pavúky a má manuálnu prevodovku. Tá sa ale môže hodiť. A zvládne aj Mitchellovský špeciál, len sledujte.
Zábavnejšiu apokalypsu ste ešte nevideli
Jednoducho a rýchlo – zábavnejšie a kreatívnejšie prežívanie vzbury robotov ste ešte nevideli. Keď proti vám idú domáce spotrebiče, nebude vám všetko jedno. Dnes má predsa všetko v sebe čipy. A ak ste sa doteraz nikdy nebáli Furbyov, teraz začnete. Vždy sa tušilo, že sú to v skutočnosti krvilačné príšery. Vážne sa budete pýtať, kto tieto veci vymýšľal.
Keď roboti naberú vedomie a rozhodnú sa zakročiť proti ľudom, tak môžu pobrať aj ich vlastnosti. A vidieť androida ako sarkasticky odpovedá a odvrkuje je tiež na nezaplatenie. A čo sa stane, keď sa niektorí z nich pokazia a začnú predstierať, že sú ľuďmi? Takáto dvojica sa k rodine pridá a verte, že to poriadne pridáva na komickosti.
Klišé sú tu pekne potierané
Film búra aj otrepané a klasické klišé. Síce je jednou z jeho veľkých tém rodina a to, aby držala pokope, nech je akákoľvek, avšak ani prevratná reč na to zameraná situáciu nezachráni. Tiež nevyjde všetko na prvý raz a tak ako by sme očakávali, za čo môžu logické vsuvky do príbehu. Keď sa spýtate na niečo, ako by bolo možné, čoskoro príde vysvetlenie. Ale zase si nedávajte príliš vysoké nároky, je to predsa len animovaný film.
Je vyše hodinu a trištvrte dlhý. Poviete si, na animák viac ako dosť. Ale nudiť sa určite nebudete. Začiatok je trošku pomalší, ale po ňom vás čaká smiech, napätie a nehovorte, že sme vás nevarovali, že môže vypadnúť aj nejaká slzička. Ak by vám nestačil kvalitný dej, skrýva v sebe aj iné prednosti.
Jedinečná animácia a známe hlasy
Predovšetkým treba vyzdvihnúť štýl animácie. Moderné CGI sa dopĺňa o kreslené prvky, miestami akoby statické obrazy a akési komiksové, dokreslené vsuvky či prvky scén. Tu je určite vidieť práca autorov spomínaného kresleného Spider-Mana. A ak ste si Paralelné svety obľúbili aj kvôli tomu, tak vás určite zaujme aj tento kúsok.
A spravil by som chybu, keby som zabudol na výborne vybrané hlasy v originálnom znení. Hlavy rodiny Mitchellovcov Ricka a Lindu dabujú Danny McBride a Maya Rudolph. Vlastníka sociálnej siete, ktorý môže za celú apokalypsu, Eric André (poznáme z 2 báb na mizine). Vodcu celej robotickej vzbury si zobrala na starosť úžasná Olivia Colman. A objaví sa aj pár menších cameo rolí, napríklad Conan O’Brien či hudobník John Legend. A dokonca aj pes má vlastného dabéra!
The Mitchells vs. The Machines RECENZIA – Zhrnutie
Spočítané a podtrhnuté – The Mitchells vs. The Machines je bláznivá, netradičná komédia, ktorá si berie na paškál starú známu tému novým spôsobom. Zasmejete sa na správaní rodiny aj robotov (keď nevedia rozoznať psa od prasaťa, tak vás to pobaví aj opakovane). Do toho mnoho nečakaných situácií, zvratov a poriadne uletených scén. Pritom stále zvládajú aj dramatické prvky, ktoré vás chytia za srdce. Trošku kratšia stopáž pri hluchých scénach a bol by to ideál. Takto nemôžem inak, len jej dať 8,5/10.