Nicolas Cage ako… Nicolas Cage | The Unbearable Weight of Massive Talent RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

The Unbearable Weight of Massive Talent RECENZIA – Pod takýmto naozaj pestrým názvom prichádza režisér Tom Gormican v najnovšom filme s Nicolasom Cageom. Nic hrá vo filme Neúnosná tiaha masívneho talentu (preklad redakcie)…samého seba. Prináša tak komédiu až paródiu, drámu, krimi triler a hlavne tú správnu akciu pre Nicolasa fakiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin‘ whoa Cagea!

the unbearable weight of massive talent
Zdroj: collider.com

The Unbearable Weight of Massive Talent RECENZIA

Dej je na prvý pohľad priamočiary. Cage má problémy so svojou kariérou (samozrejme ide o fiktívnu verziu a nič takéto sa nepodobá realite). Nie je obsadzovaný do filmov. Navyše sa na tento aspekt svojho života zameriava až príliš a nevenuje svoj čas rodine. Tento aspekt, ktorý na začiatku vyzerá, že prispieva k pomalšiemu rozbehu, však bude mať dôležitosť neskôr.

Jeho agent Fink (Neil Patrick Harris) mu dohodí neodmietnuteľný kšeft. Za milión, ktorým môže splatiť všetky svoje dlhy, si ho chce najať jeho najväčší fanúšik na svete, bohatý obchodník Javi Gutierrez (Pedro Pascal). Lenže Nica odchytí CIA a jeho agentka Vivian (Tiffany Hadish), lebo majú podozrenie, že ide o šéfa gansterskej jednotky, ktorá stojí za únosom dcéry prezidentského kandidáta.

nicolas cage pedro pascal
Zdroj: what.life

Chémia medzi hereckou dvojicou je nezameniteľná

Lenže herec neverí (aj vďaka svojim špeciálnym intuitívnym mentálnym silám), že by za tým mohol byť dobrosrdečný Javi. O to viac, keď nemá žiadnu temnú kobku na držanie rukojemníkov, ale miestnosť plnú pripomienkových predmetov a rekvizít z jeho filmov a života.

Toto je rozhodne základným kameňom celého filmu. Chémia medzi hlavnou hereckou dvojicou funguje absolútne perfektne. Vidíte, že si to obaja vyslovene užívajú. Chvíľami som sa musel zamýšľať, či to Pascal naozaj tak mimoriadne presvedčivo hrá alebo je reálne nadšený z toho, že vidí Nicolas Cagea.

nicolas cage pedro pascal
Zdroj: ew.com

Meta paródia

Navyše ako veľký fanúšik píše pre Nica scenár pre jeho ďalší film. Tu dostávame očakávanú meta rovinu, keď ich zmienený film popisuje udalosti, ktoré sa okolo nich odohrávajú. A že ich nebude málo. Takže aj vďaka nim nás v obsadení filmu vo filme bude čakať nejaké to prekvapivé cameo (ktoré si vybralo štúdio).

Na obrazovke sa toho deje naozaj dosť. Nekompromisná komédia, ktorá paroduje úlohy a životné rozhodnutia samotného herca (jeho rozprávanie s jeho mladšou verziou) sa strieda so srdcervúcou drámou. Vo viacerých rovinách – či už vzťah herca s jeho dcérou (ktorú hrá jeho skutočná dcéra) alebo Javiho nenaplnenou, telenovely parodujúcou láskou.

the unbrearable weight
Zdroj: discussingfilm.net

Mix žánrov prekvapivo funguje

Navyše sa v celom pozadí odohráva poriadny triler s gangami, CIA a špionážou. Jedno je jasné – Cage by bol skvelým agentom. Pri tom samozrejme nemôže chýbať poriadne akcia, ktorá je samozrejme dohnaná k satirizujúcim extrémom. A Pedro s Nickom tripujúci na LSD unikajúci pre prenasledovateľmi sú na nezaplatenie.

Čuduj sa svete, ono to funguje. Skutočne, tento nepravdepodobný mix dokáže fungovať. A to tam ešte dokážu vtesnať odkazy na iné filmy a to nielen tie z kariéry Cagea. Začínam fakt považovať za chybu, že som nevidel Paddington 2 a musím to napraviť. Chystám kapesníčky.

The Unbearable Weight of Massive Talent trailer
Zdroj: slashfilm.com

Obsažný dej, aj tak pár hluchých miest

Napriek tomu sa však aj tak vo filme dokázali nájsť hluché miesta. Samozrejme, rozumiem stopáži hodine a 40 minút, keď tam potrebovali napratať všetky spomenuté žánre a obsažný dej. Avšak aj tak miestami spadá do zopár sekúnd, cez ktoré sa divák musí preniesť.

Cage si teda jednoznačne zo seba vie spraviť srandu. Gormican sa ako režisér a scenárista môže vďaka tomuto dostať oveľa ďalej. Pedro Pascal je jednoducho Pedro Pascal, tradičný sympaťák, ktorého musíte milovať. A teraz už aj BFF Nicolasa Cagea.

unbearable weight recenzia
Zdroj: wall.alphacoders.com

The Unbearable Weight of Massive Talent RECENZIA – Zhrnutie

Pri filme sa rozhodne nenudíme a nedokáže to veľa komédií dneška, ale sa od srdca zasmejete. Navyše vás raz za čas aj za srdiečko chytí a terapeutická dramatická rovina (aj keď miestami trochu klišéoidná) má tiež čo povedať. Kriminálna zložka by sa mohla občas brať menej vážne, predsa ide o paródiu. Ale so všetkým – čakal som jednoduchú oddychovku, dostal som oveľa viac. Preto filmu udeľujem hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -