10 zaujímavých faktov o dnešnom jubilantovi Timovi Burtonovi, ktoré ste nevedeli!

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Tim Burton fakty

Tim Burton je veľmi známy režisér. Má na svedomí filmy ako Mŕtva nevesta Tima Burtona, Charlie a továreň na čokoládu, Alica v krajine zázrakov, Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej a mnoho ďalších skvelých filmov – animovaných aj hraných. Niektoré z nich sme vám predstavili aj v minulom článku. Za tieto snímky bol už deväťkrát nominovaný na prestížne ceny, z toho tri aj naozaj získal. Dnes slávi svoje šesťdesiate narodeniny a my mu symbolicky zablahoželáme týmto článkom. Prinášame vám 10 zaujímavostí o dnešnom jubilantovi Timovi Burtonovi, ktoré ste nevedeli!

Tim Burton
Zdroj: celebsnetworthtoday.com

Tim Burton chcel vierohodné zobrazenie bieleho králika

Keď sa pripravoval film Alica v krajine zázrakov, režisér Tim Burton chcel, aby boli postavy viac reálne než animované. Preto sa tvorcovia rozhodli stráviť deň medzi králikmi, pozorovať ich a natáčať. Na základe tohto pozorovania potom vytvorili postavu bieleho králika.

Vzhľad Klobučníka nebol Burtonov nápad

Tim Burton nemal jasnú predstavu o tom, ako by mal vo filme Alica v krajine zázrakov vyzerať Klobučník. Spojil sa tak s Johnnym Deppom, ktorý mal veľa návrhov na jeho vzhľad. Napríklad Depp vymyslel, že Klobučník bude mať oranžové vlasy. Tie sú dôsledkom otravy ortuťou, ku ktorej v minulosti pri výrobe klobúkov naozaj dochádzalo.

Klobučník
zdroj: bkmag.com

Dva životopisné filmy

Tim Burton režíroval dva filmy o svojom živote. Jeden, Ed Wood, ktorý vyšiel v roku 1994. Druhý, Big Eyes, ktorý vyšiel v roku 2014. Filmy teda delí 20 rokov. Ed Wood má ale lepšie hodnotenia než Big Eyes.

Cameo Tima Burtona v jednom z filmov

Vo filme Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej si zahral aj jeho režisér Tim Burton. Odôvodnil to tým, že produkcii dochádzal rozpočet. Prezradil aj, že nemali povolenie natáčať v istej lokalite, preto sa pár z nich vždy muselo vkradnúť na kolotoče na pár jázd. Z móla boli niekoľkokrát aj vyhodení.

Strašidelná Mary Poppins

Vo filme Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej si Eva Green zahrala slečnu Peregrinovú. Tim Burton túto postavu popísal ako strašidelnú Mary Poppins.

Slečna Peregrinová
zdroj: spicypulp.com

Zelená a Alica v krajine zázrakov

Tim Burton v jednom z mnohých rozhovorov povedal, že nenávidí zelenú farbu. Taktiež prezradil, že už nikdy nechce natáčať niečo ako Alica v krajine zázrakov. Pravdepodobne práve preto si pokračovanie vzal pod krídla iný režisér.

Rodina Addamsovcov

Tim Burton dostal ponuku režírovať film Rodina Addamsovcov, ktorý vyšiel v roku 1991. Rovnako ako Terry Gilliam, aj on odmietol.

Nožnicovoruký Edward je favoritom

Tim Burton povedal, že zo všetkých filmov, ktoré režíroval, je Nožnicovoruký Edward jeho najobľúbenejším. Počas natáčania si vymohol, aby do scenára nikto nezasahoval. Aj vďaka tomu film nekončí typickým šťastným koncom.

Nožnicovoruký Edward
zdroj: variety.com

Predvianočná nočná mora nemusela vôbec existovať

Film Predvianočná nočná mora z roku 1993 nemal najprv vôbec vzniknúť. Producenti štúdia Disney mali k filmu odmietavý prístup. Všetko zmenil úspech snímky Batman (1989), ktorého tiež režíroval Tim Burton. Vďaka tomu sa veci začali hýbať dobrým smerom.

Frankenweenie nevznikol v počítači

Tim Burton bábky nerobil cez počítač. Modeloval ich ručne, len pomocou mechanických pomôcok. Postavičky mali dokonca pravé ľudské vlasy.

Frankenweenie
zdroj: japantimes.co.jp

Viete o ďalších faktoch o tomto skvelom režisérovi? Nehanbite sa ich napísať do komentárov!

Zdroj: csfd.sk

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -