TIP na filmVýber šéfredaktora

TIP na film: Dánske dievča | Príbeh o transgenderovi – PRIDE špeciál #3

TIP na film: Dánske dievča

Niektorí ľudia sa narodili nesprávne. Cítia to po celý život a nedokážu naplno žiť a prejavovať sa. Narodia sa ako muž, aj keď sa cítia ako ženy, alebo naopak. V modernej dobe sa tejto téme venujeme stále viac a viac. Pohlavie a gender už dávno nie je to isté. Zatiaľ čo sa s nejakým pohlavím narodíme a vieme ho zmeniť iba operáciou, gender si volíme sami. Ľudí, ktorí sa prejavujú genderovo odlišne od ich pohlavia nazývame trangenderoví ľudia. Na takéhoto človeka sa zameriava aj film Dánske dievča. 

Dánske dievča

Zdroj: observer.com

Náhľad do deja

Dánske dievča sa odohráva v Kodani v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Príbeh je o dánskom maliarovi Einarovi Wegenerovi (Eddie Redmayne) a jeho žene Gerde (Alicia Vikander), ktorá sa snaží preraziť ako portrétistka. V ich vzťahu funguje vzájomná podpora v umeleckých aj osobných smeroch.

Dánske dievča

Zdroj: wsj.com

V jeden deň sa však Gerde neobjaví modelka, ktorá jej mala pózovať pre sériu baletných portrétov. Einar svojej žene ponúkne, že sa prezlečie za baletku a bude jej pózovať on. Gerda súhlasí. Einar však pocíti zvláštny príval rôznych emócii, kým pózuje v prestrojení za ženu. Zapáči sa mu to, tak sa začne prezliekať za tajomné dánske dievča Lili. Nadobudne presvedčenie, že sa cíti naozaj šťastný a vo svojej koži iba keď je prezlečený za ženu. Chce prejsť kompletnou transformáciou.

Počas tohto sebauvedomenia sa a premeny ho sprevádza a podporuje jeho žena Gerda. Lili sa stane jej múzou a pomôže jej preraziť s portrétmi. Stojí pri svojej láske napriek tomu, že ju touto premenou stráca.

Dánske dievča

Zdroj: variety.com

Informácie o filme

Film Dánske dievča bol natočený v roku 2015. Má dve hodiny. Napriek pokrokovému zmýšľaniu dvadsiateho prvého storočia sa stále objavia ľudia, pre ktorých je táto snímka príliš kontroverzná a nevhodná. Zástanci LGBT+ sa však konečne dočkali filmu, ktorý poukazuje na tieto pocity, ktoré niektorí zažívajú. Či už ste alebo nie ste prívržencami LGBT+ komunity, určite vám tento film odporúčame. Pomáha otvoriť oči a ponúka krásny romantický príbeh o pravej láske napriek všetkým problémom vo vzťahu.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 74%
IMDb.com – 7,1/10
Rotten Tomatoes – 67%

Betka Múcsková
About author

Volám sa Betka, mám 20 rokov a Som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.
  Related posts
  TIP na film

  TIP na film: Heathers | Kultový film o živote na strednej škole trošku inak

  TIP na film

  TIP na film: Sociálna sieť | Film o zrodení najznámejšej sociálnej siete

  RecenzieVýber šéfredaktora

  Prekvapivá kritika spoločnosti, alebo len podpriemerný slovenský film? | Amnestie RECENZIA

  FilmyVýber šéfredaktora

  10 najlepších filmov o cestovaní v čase. Videli ste všetky?

  Pridaj komentár