Na Ubisoft sa chystá hromadná žaloba. Chce spochybniť celý herný priemysel

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Ubisoftu hrozí žaloba od hráčov

Na známu spoločnosť Ubisoft sa chystá žaloba. YouTuber s vyše 330 tisíc odberateľmi k nej vyzýva po rozhodnutí firmy vypnúť servery ich závodnej série. Ako informoval portál PCGamesN, vypnutie serverov v tomto prípade znamená, že prvý diel série sa stane celkom nehrateľným.

Celá kauza sa týka série The Crew, ktorej začiatok sa datuje ešte do roku 2014. Závodná séria zatiaľ prišla s dvomi pokračovaniami, pričom tretia časť s podtitulom Motorfest bola vydaná iba v septembri minulého roka. Následne však Ubisoft v polovici decembra oznámil, že hráči budú mať možnosť užívať si prvý diel hry iba do konca marca 2024. Na 31.03.2024 je totiž naplánované odstavenie serverov.

the crew motorfest
Zdroj: Epic Games

Hráči by úplne prišli o automobilové tituly

Vypnutie serverov nie je v hernom priemysle žiadnou novou praxou. Minulý rok napríklad bol odstavené pre stále populárnu hru Counter-Strike Global Offensive, dôvodom však bolo, že sa prechádzalo na nový titul Counter-Strike 2. V tomto prípade však majú priaznivci prísť o The Crew úplne, pretože nebude možné ani hranie offline.

Tento krok sa rozhodne nepáči viacerým majiteľom hry na čele so streamerom Rossom Scottom. Preslávil sa na sieťach hraním hry Half-Life, momentálne vystupuje prostredníctvom kanála Accursed Farms. Známy herný influencer ľudí vyzýva, aby na Ubisoft podali hromadnú žalobu. Ako hlavný dôvod uvádza, že firma zobrala od ľudí peniaze za službu, ktorú neposkytla.

Zaplatili sme tovar, nie službu

V jednom zo svojich najnovších videí to vysvetľuje to takto:

„Myslím, že dostatočným dôvodom je, že The Crew nám bolo predané pod trvalou licenciou a nie s predplatným. Predávali nám tak tovar a nie službu.
Je to vysokoprofilová hra, ktorú sme dostali v obchodoch a teraz majú kupujúci zostať s prázdnymi rukami. Toto je vlastne perfektná príležitosť, aby sme mohli poschybniť celý systém.“

Vyzýva k boju čo najviac ľudí

Scott vyzýva ľudí, aby mu posielali maily a správy a pripojili sa k jeho boju. Dokonca chce, aby ho kontaktovali aj ľudia, ktorí ešte majú účtenky od hry. Chce zozbierať čo najviac dôkazov na to, aby mu prešla na spoločnosť Ubisoft žaloba.

Hovorí, že plánuje argumentovať aj s jednoduchým prirovnaním. Ak si napríklad kúpime auto, nenachádza sa v zmluve doložka o tom, že ho môže predávajúci kedykoľvek odstaviť, ako sa mu zachce. Hovorí, že vie, že to nebude ľahké, lebo herný priemysel je akousi šedou zónou súdneho systému. Plánuje preto spraviť aj kampaň, v ktorej bude zbierať peniaze, aby mohol pokryť právnikov a iné náklady.

The Crew
Zdroj: Ubisoft

Mimosúdna dohoda mu stačiť nebude

Dodal aj, že s mimosúdnou dohodou by sa neuspokojil. Povedal, že to nie je len o jednej hre a jednej spoločnosti, ale chce poukázať aj na väčší problém. Chce, aby hráči nemuseli tráviť desiatky až stovky hodín na budovaní svojho koníčku, ktorý im bude následne odobraný.

Počíta aj s možnosťou, že súdne konanie prehrá. Uvádza však, že ak prehrá, chce aby to bolo po tvrdom boji. Chce, aby mu pri tom sudca „priamo do očí povedal, že keď kupujeme videohry, nemáme žiadne spotrebiteľské práva a žiadne vlastníctvo toho, za čo platíme.“
Viaceré médiápožiadali aj o stanovisko Ubisoftu, spoločnosť sa však zatiaľ nevyjadrila.

Súhlasíte s tým, aby bola na Ubisoft podaná žaloba za úplne odstavenie obľubovanej hry? Pripojili by ste sa k takej iniciatíve? Patríte medzi hráčov a fanúšikov The Crew? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: pcgamesn.com; Accursed Farms

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -