Očakávaný dokument o Mečiarovi od režisérky filmu Špina sa predstavuje s prvým trailerom!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 20 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Dokumentárny film s názvom Mečiar je autorským projektom režisérky Terezy Nvotovej, ktorá svoju schopnosť vyjadrovať sa k závažným spoločenským fenoménom preukázala už ako 20-ročná filmom Ježiš je normálny. Odvtedy slovenskému publiku priniesla mnoho úspešných projektov, vrátane jej najnovšieho počinu Špina. Tentokrát sa rozhodla zmapovať dôsledky udalostí, ktoré sa udiali v čase „vládnutia“ Vladimíra Mečiara, na súčasnú slovenskú spoločnosť. Pre verejnosť by malo ísť o informatívny projekt, ktorý nám odhalí mnoho neobjasnených záhad ohľadom Nežnej revolúcie a toho, čo nasledovalo potom.

Mečiar trailer

Moderné dejiny Slovenska sú zásadne ovplyvnené Vladimírom Mečiarom. Dnes je známy ako prvý minister vnútra po Nežnej revolúcii v roku 1989. Trikrát sa už taktiež stal predsedom vlády. Počas jeho posledného funkčného obdobia (1994 – 1998) vyvrcholilo takmer absolutistické, priamo autoritárske vládnutie spojené s veľkými privatizačnými kauzami. Dostalo sa aj na mocenské zneužívanie tajných služieb a vyradenie Slovenska z procesu prijímania do Európskej únie a NATO.

Takto sa k pripravovanému dokumentu vyjadril jeho distribútor, PubRes:

Scenáristka a režisérka Tereza Nvotová mala v tom čase desať rokov. Nemá preto k tomuto pre ľudí emocionálne nesmierne silnému obdobiu žiaden osobný vzťah. Vníma Mečiara ako symbol niečoho, na čo by sme chceli na Slovensku zabudnúť. Nedarí sa nám to, pretože stále narážame na fenomény, ktoré majú svoje korene v čase jeho vládnutia. Tereza sa rozhodla ísť za „Tým, kto za všetko môže“.

Podľa slov filmárov má nadchádzajúci film mnoho ambicióznych cieľov. Medzi tie hlavné patria nielen nakrútiť Mečiarovu samotu a zranenosť, ale predovšetkým klásť otázky a hľadať pravdu, až kým nedostaneme odpovede. Ďalším krokom bude tieto odpovede porovnať s realitou. Konečným dôsledkom dokumentu by malo byť verejné pochopenie toho, ako nás Mečiarove rozhodnutia ovplyvňujú až dodnes.

Ambiciózny projekt sa premiéry v slovenských kinách dočká už 12. októbra. Dovtedy vás môže zaujať samotný trailer, ktorý na vás čaká vyššie v článku.

ZDROJPUBRES

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah