Zomrel režisér Wolfgang Petersen, tvorca Nekonečného príbehu či Air Force One

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Zomrel režisér Wolfgang Petersen

Vo veku 81 zomrel nemecký filmár Wolfgang Petersen. Preslávil sa vojnovým filmom Ponorka, vďaka ktorému si získal pozornosť Hollywoodu. Pre neho pripravil také hity ako Nekonečný príbeh alebo Air Force One. Tak mohol pracovať s veľkými hereckými talentmi, u ktorých mal vždy obdiv.

Tento svet opustil ešte v piatok, 12. augusta. Jeho manželka, Maria Antoinette, sa správu rozhodla priniesť až v posledných hodinách. Uviedla, že zomrel pokojne v jej náručí v dome v Brentwoode. Dôvodom bola rakovina pankreasu. Všetky ostatné náležitosti chcú zanechať v súkromí a pokoji rodiny, s jeho synom Danielom a dvomi vnúčatami.

film ponorka
Zdroj: sector.sk

V Hollywoode prerazil vojnovým filmom

Svoju kariéru začal produkciami pre nemecké televízie, prvý film vydal v roku 1974. Avšak až začiatok 80. rokov bol pre neho dôležitý. Priniesol adaptáciu knihy Das Boot od Lothara-Günthera Buchheima. Epos z prostredia druhej svetovej vojny zameraný na ponorku bol najdrahším filmom z danej krajiny (18,5 milióna dolárov). Získal si však obrovský úspech a zo šiestich nominácií na Oscara ich premenili dve – za najlepšieho režiséra a najlepší adaptovaný scenár.

Jediná snímka ho dokázala katapultovať k hollywoodskym štúdiám. Tak už v roku 1984 priniesol nezabudnuteľný fantasy kultový hit Nekonečný príbeh. Jeho ďalším veľkým hitom bol politický triler S nasadením života, v ktorom si zahral Clint Eastwood. Podobne to bolo aj s Air Force One, v ktorom zahviezdil Harrison Ford.

wolfgang petersen filmy
Zdroj: infobae.com

Pracoval s veľkými hereckými menami

Ďalšími jeho prácami sú Dokonalá búrka alebo Poseidon. V nich mohol naplno prejaviť svoju lásku k moru, ktoré ho vždy fascinovalo a považoval ho za nespútaný element. Práve jeho je aj notoricky známa Trója. Pracoval tak aj s hercami ako George ClooneyMark Wahlberg alebo Brad Pitt.

Po filme o lodi Poseidon v roku 2006 sa na krátky čas odmlčal. Vrátil sa aj na domácu pôdu a v nemeckej produkcii priniesol svoj posledný film v roku 2016. Ide o krimi komédiu Štyria proti banke (Vier gegen die Bank). Jeho spolupracovníci na neho spomínajú ako na skvelého človeka, my si ho budeme pamätať ako úžasného tvorcu.

Zasiahla aj vás správa, že zomrel Wolfgang Petersen? Ktorý z jeho filmov ste mali najradšej? Pustíte si dnes niektorý na pripomenutie? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -