5 dôvodov, prečo by ste si mali kúpiť elektrické auto

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Budúcnosť automobilového priemyslu sú autá na elektrický pohon. Hoci vás na začiatku môže odradiť ich vyššia obstarávacia cena, vráti sa vám to v podobe ušetrených nákladov za opravu či pohonné hmoty. Prečítajte si ďalšie dôvody, prečo by ste si takéto auto mali zadovážiť.

Ušetríte náklady na palivo

Hoci sú ceny za nové elektromobily často vyššie, dokážete ušetriť na pohonných hmotách. Ak navyše nastavíte nabíjanie elektromobilu na nočný prúd, opäť o niečo znížite náklady. Keď nemáte možnosť nabíjať doma, môžete využiť verejné nabíjacie stanice. Často spolu tvoria sieť, v ktorej si môžete predplatiť mesačný paušál. Vďaka tomu nabíjate výhodnejšie.

Dojazd je čoraz vyšší

V minulosti bol dojazd najväčšou nevýhodou elektromobilov. Neboli preto vhodné na dlhšie cesty, skôr na jazdenie po meste. To sa však dnes mení, napríklad nové elektrické SUV EX90 od Volva môže mať dojazd na jedno nabitie až 600 km. Vďaka tomu si viete naplánovať aj dlhšie cesty len s jednou zastávkou na nabitie.

S postupným nárastom predaja elektromobilov tiež pribúdajú nabíjacie stanice. Nájdete ich nielen vo veľkých krajských mestách, ale aj na hlavných ťahoch či v menších okresných mestách. Vďaka dostupným mapám staníc a aplikácií si svoju cestu viete naplánovať za pár minút. Navyše nabíjanie už netrvá dlhé hodiny. Cez rýchlonabíjacie stanice dobijete vozidlo už za 30 minút.

Sú ekologickejšie

Ak sa rozhodnete jazdiť na elektromobile, pomôžete znižovať emisie. Štúdia od medzinárodnej organizácie ICCT ukazuje, že už dnešné priemerné elektrické vozidlo počas svojho životného cyklu vyprodukuje oveľa menej emisií. V porovnaní s benzínovým je to v Európe až o 66 až 69 %. Znižovaním produkcie emisií tak prispievate k lepšej kvalite ovzdušia.

Zdroj: pexels.com

Ušetríte na oprave

Pri pravidelnej údržbe sa nemusíte zaoberať rutinnou výmenou oleja, palivových filtrov či vodnej pumpy. Navyše sa už nepotvrdzujú prvotné informácie o tom, že majú batérie krátku životnosť. Správnou starostlivosťou a dodržiavaním rád od výrobcov ju dokážete predĺžiť. Dnešné moderné modely výrobcovia nastavujú tak, aby zabránili nabíjaniu na plnú kapacitu. Tým obmedzia jej degradáciu a predĺžia jej životnosť.

Elektrické vozidlá tiež využívajú rekuperačné brzdenie. To funguje na princípe získavania kinetickej energie z brzdenia a následného opätovného využitia. Brzdy sú vďaka tomu oveľa menej namáhavé a môžu vydržať až dvakrát dlhšie.

Disponujú najnovšími technológiami

V elektrických autách nájdete najnovšie technológie a funkcie. Vďaka tomu ponúkajú skvelý zážitok z jazdy. Okrem toho, že sú tichšie sú aj plynulejšie. Poskytujú totiž okamžitý krútiaci moment, takže zrýchlia oveľa rýchlejšie ako autá so spaľovacím motorom.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -