Po 10 rokoch došlo k zmene. Apple učinil rázny krok pri vývoji svojho auta

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Projekt Apple auta končí po 10 rokoch

Apple už od roku 2014 pracuje na projekte autonómneho vozidla s interným označením Titan. V posledných mesiacoch sa projekt nachádzal v záverečnej fáze testovania. Skúšky prebiehali intenzívnejšie než kedykoľvek predtým. Navonok sľubnému projektu však podľa správy agentúry Bloomberg odzvonil umieračik.

Podľa informácií amerického magazínu Apple definitívne zrušil svoje plány na vývoj a výrobu elektromobilu. Na projekte Titan pracovalo vyše 2000 zamestnancov. Väčšina z nich sa podľa správy presunie do AI tímu, kde budú pokračovať vo vývoji generatívnej umelej inteligencie. Niektorí však budú prepustení zo spoločnosti Apple.

Apple na svojom aute pracoval už celé desaťročie. Pôvodný plán hovoril o plne autonómnom vozidle, ktoré by na svoju prevádzku nepotrebovalo vodiča. Neskôr začalo vedenie rátať s možnosťou vývoja elektromobilu konkurujúceho značke Tesla. Apple auto malo ponúkať rozšírené funkcie autonómnej jazdy, ale stále by počítalo s prítomnosťou vodiča za volantom.

auto interier
Koncept Apple auta; Zdroj: Vanarama

Luxusný elektromobil za vyše sto tisíc

Koncom roka 2023 prebiehali intenzívne cestné testy, napriek tomu, že vozidlo malo byť do predaja uvedené až v roku 2028. Pôvodný plán hovoril o dátume uvedenia na trh v roku 2026 a cene zhruba 100 000 eur.

V minulosti sa dokonca objavili aj správy, že na projekte mali participovať automobilky ako Hyundai alebo Toyota. Podľa informácií Apple analytika Ming-Chi Kuo, ktoré 9to5Mac publikoval v roku 2021, spoločnosť rokovala s juhokórejskou automobilkou o prepožičaní ich platformy E-GMP.

Automobil od Apple mohol mať vďaka tomu dojazd cez 300 míľ, teda 482 kilometrov. Vyspelé batérie mali disponovať rýchlym nabíjaním, ktoré by sa behom 18 minút dostali na 80 % kapacity. Maximálna rýchlosť platformy, ktorú Hyundai uvádza, je cez 250 km/h so zrýchlením 0-100 km/h zhruba za 3,5 sekundy. Apple auto teda mohla byť poriadne luxusná „raketa“.

apple car koncept
Koncept Apple auta; Zdroj: Vanarama

Ambiciózne plány sa postupne menili

Apple kvôli projektu Titan najal viac ako 1 000 automobilových expertov a inžinierov, niektorých dokonca bývalých zamestnancov Tesly. Spoločnosť začala automobil vyvíjať na tajnom mieste neďaleko sídla spoločnosti v Cupertine. Ich pôvodným plánom bolo vyvinúť plne autonómne vozidlo bez volantu a pedálov a s prednými sedadlami otočenými dovnútra vozidla. Ukázalo sa však, že tieto myšlienky boli príliš ambiciózne a dizajn vozidla sa zmenil na tradičný.

Vodič by v meste ovládal vozidlo manuálne a na diaľniciach vďaka senzorom LiDAR, kamerám a radarovým senzorom by auto dokázalo jazdiť samé. Vozidlo podľa špekulácií malo obsahovať aj prvky virtuálnej reality.

V roku 2017 bol projektu v Kalifornii udelené povolenie na testovanie zariadení v premávke. Dialo sa tak v kabáte 62 vozidiel typu Lexus RX 450h, ktoré boli videné v uliciach San Francisca. Väčšina testov však prebiehala na bývalom okruhu spoločnosti Chrysler, ktorý Apple kúpil za 125 miliónov dolárov.

Prečo Apple zrušil vývoj svojho auta?

Dôvod zrušenia projektu zatiaľ nepoznáme. Ako najpravdepodobnejší sa môže zdať stagnácia záujmu o elektromobily v kombinácii s neúspešnými rokovaniami spoločnosti Apple s tradičnými automobilovými značkami o spolupráci na poskytnutí podvozkovej platformy, na ktorej by sa Apple auto mohlo vyrábať. Jednou z možností bolo, že auto bude vznikať v susednom Rakúsku u spoločnosti Magna Steyr.

Nie celkom jasná bola aj spolupráca Apple s výrobcami batérií. V kalifornskej spoločnosti tak síce možno vyvinuli zaujímavý softvér, ktorý však nevedeli aplikovať do sériovej produkcie, pretože im chýbali základné komponenty. Firma tak v najbližšej dobe nakoniec nevstúpi do tohto ultra-kompetitívneho segmentu.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -