6 lekcií z Interstellaru, ktoré Vám dokážu, že to nebol len film

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

6 lekcií z Interstellaru, ktoré Vám dokážu, že to nebol len film

Interstellar je film mnohých záhad. Dodnes mnohí ľudia nedokážu prísť na to, ako veľký mindf*ck celý film bol. Možno ani sám Nolan nevie, ako veľmi jeho film dokázal ovplyvniť chápanie ľudí. A možno to raz ani nebude sci-fi. Možno sa raz dostaneme do štádia, kedy všetko z toho filmu bude pravda. Nie sme od toho ani teraz ďaleko, no súčasné technológie nám tomu zabraňujú. Pred nedávnom sme tu mali článok o tom, ako vedci objavili čiernu dieru, ktorá by mohla byť veľmi podobná tej z Interstellaru. Týchto 6 lekcií z Interstellaru Vás presvedčí o tom, ako na život:

Ešte stále máme čo objavovať. A tých tajomstiev je množstvo.

Interstellar nám ukázal, že na tomto svete existuje ešte veľa vecí na preskúmanie. Napríklad môže existovať alternatívny vesmír v ktorom za jeden deň prebehne 72 hodín. To sa však nikdy nedozvieme, pokiaľ nepôjdeme až za hranice možností. Pre ľudí je naozaj veľkou výzvou rozmýšľať nad možnosťami, ktoré presahujú hranice našej planéty, na ktorej žijeme. Je pre nás výzvou pýtať sa otázky, ktoré idú až za hranice toho, čo nám bolo povedané. A to je na tom krásne. Vždycky sa dá niečo objavovať. Vždycky tu budú nové miesta na objavovanie, noví ľudia na spoznávanie, či nové tajomstvá.

Interstellar
Ani netušíme, čo sa tam vonku ešte skrýva, Zdroj: interstellarmovie.net

Minulosť je dôležitá v objavovaní tajomstiev budúcnosti.

Je to naša schopnosť spájať čiastočky z minulosti do prítomnosti, ktoré nám dovolia otvoriť nové možnosti do budúcnosti. Ako príklad, aj keď vo filme Murph bola schopná rozlúštiť Morzeovu abecedu z otcových hodiniek, musíme skúmať každý detail okolo nás po poradí, aby sme správne porozumeli tomu, čo nám leží pred nosom. Ak sme schopní vytvoriť tieto prepojenia, ktoré nikto iný nedokáže, budeme schopní tvoriť veľké myšlienky a rozvíjať svoju kreativitu. Tajomstvá, ktoré hľadáme sú možno ukryté v minulosti. Možno sme len nehľadali dostatočne.

Všetko čo sa má stať, sa stane.

Murphyho zákon väčšinou stojí na tom, že „Všetko, čo sa môže pokaziť, sa aj pokazí,“ ale ako Cooper povedal, „Murphyho zákon neznamená, že to niečo zlé sa aj stane. Znamená to, že čokoľvek, čo sa má stať, sa stane.“ Perspektívna pravda je veľmi silná. Môžeme si vybrať, či chceme vidieť veci v negatívnom svetle alebo pozitívnom. Musíme pochopiť, že život je plný vzostupov a pádov, a že v živote sa objaví zopár vecí, ktoré prosto nemôžeme kontrolovať. Je to chápanie, ktoré nám pomôže vykročiť z komfortnej zóny. Ako povedal Steve Jobs, „Ste skoro nahý. Nie je tu žiaden dôvod nenasledovať vaše srdce.“ Je to naše rozhodnutie vidieť každý moment, odhliadnuc od toho, či je dobrý alebo zlý pre rozhodujúcu časť nášho dobrodružstva.

Interstellar
„Murphyho zákon neznamená, že to niečo zlé sa aj stane. Znamená to, že čokoľvek, čo sa má stať, sa stane.“, Zdroj: interstellarmovie.net

Ľudská sila a schopnosť prežiť sú silnejšie, než si uvedomujeme.

Cooperovou túžbou bolo sa vrátiť späť na Zem, aby videl svoje deti, ktoré sa hnali za tým ako prežiť. Je to naša ľudská vôľa, ktorá nám umožňuje dosiahnuť nemožné. Je to náš vnútorný pocit, ktorý nám povoľuje mieriť vyššie a vyššie. Cooperov výrok to popísal skvelo:

 Vždy sme definovali samých seba ako prekonávačov nemožného. A počítali sme tieto momenty. Tie momenty, kedy si môžeme dovoliť mieriť vyššie, aby sme prelomili bariéry, aby sme dosiahli na hviezdy, aby sme spravili neznáme známym. Počítame tieto momenty ako naše najhrdšie úspechy. Ale všetko to sme stratili. Alebo sme možno len zabudli, že sme stále ešte len priekopníci. A ťažko sme začali. No naše najväčšie úspechy nemôžu stáť za nami, pretože náš osud stojí pred nami.

Zaberie to ešte čas vynájsť a vytvoriť revolučné technológie.

Rím nebol vybudovaný za deň, rovnako ako iPhone. Zaberie to istý čas byť dobrý v niečom. Zaberie to čas na vytvorenie prelomu. Murph zabralo viac ako 50 rokov než rozlúštila pravdu, rovnicu, ktorú jej Dr. Brand dal vyriešiť. To je to, čo robia naši vedci. To je to, čo by sme mali robiť, ak chceme vymýšľať a stavať nové technológie. Nezáleží na tom, koľko pokusov Vám to zaberie. Záleží na tom to mať správne iba raz. Nikdy sa nevzdať. A Váš nasledujúci krok môže spraviť všetko iným.

Interstellar
Čaká nás ešte veľká budúcnosť, ale na všetko treba čas, Zdroj: interstellarmovie.net

Láska je silná.

Ako povedal Dr. Brand, „Láska je jediná vec, ktorú sme schopní vnímať, ktorá presahuje čas a priestor.“ Interstellar bol viac než len filmom o vesmíre a objavovaní. Bol to aj film o láske. Bol to film, ktorý všetkým ukázal, že láska je stále najsilnejšou vecou na svete. Láska je niečo, čo nám povoľuje ísť až za hranice našich limitov. To je keď robíme veci z lásky, ktoré sme schopní tvoriť najkrajšími vecami na zemi. Čo bolo poslednou vecou, ktorú ste urobili z lásky? Tou mojou bolo, že som napísal báseň. Ale aj tá báseň mi priniesla mnoho vecí do života. Je to keď robíme veci z lásky, v ktorých nájdeme pravý zmysel života. Je to keď robíme veci, ktoré sme schopní posunúť ďalej, než sme čakali.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah